پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نشست توجیهی- هماندیشی دست‌اندرکاران رسانه‌ها با دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی در کهگیلویه و بویراحمد با همه جدیتی که داشت حاشیه‌هایی هم داشت آنجا که پیشنهاد تعطیلی کامنت‌ها در سایت‌های خبری برای ایام انتخابات مطرح شد و همچنین آمد و رفت وزرا به گچساران و انتصابات تمام قومی یک نماینده مجلس، نمونه‌ای از منطقه‌گرایی تفسیر شد؛ درست یا نادرستی شعار مرگ بر اسرائیل، ریشه اخبار و مطالب قومی رسانه‌ها، انتقاد به طرح برخی مسائل از تریبون‌های نماز جمعه و پیش‌بینی سیاه‌نمایانه یک خبرنگار از امنیت ایام انتخابات از دیگر حواشی این نشست بود.

به گزاش ریواس، هر نشست و جلسه‌ای رسمی، گاها حاشیه‌هایی هم دارد که از متن و اصل موضوع، اهمیت کمتری ندارند.

مهرداد کرمی، دادستان یاسوج، الماس گشتاسبی، معاون دادگستری، موسوی‌اطهار- رئیس پلیس فتا و رضا دهبانی‌پور- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای برنامه به صورت جمعی، رودروی اهالی رسانه و روی صندلی‌های به اصطلاح داغ و زبر نشستند تا حرف‌هایشان را بزنند و حرف‌های خبرنگاران را نیز بشنوند.

بعد از اتمام صحبت‌های میهمانان چند تن از خبرنگاران به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

نماینده‌ای که همه مدیران را از یک طایفه منصوب کرده است

یکی از خبرنگاران در این نشست با انتقاد از دادستان گفت: شما به جای اینکه برای رسانه‌ها خط و نشان می‌کشید که از قومیت ننویسند و انعکاس ندهند، یقه کاندیداهایی را بگیرید که چنین تفکراتی را حتی عملی هم می‌کنند.

یکی دیگر از خبرنگاران هم گفت: چگونه است که مسئولان امنیتی از ما می‌خواهند از قومیت و قومی‌گرایی ننویسیم در حالی که یک نماینده هر مدیری را انتصاب کرده و هر کسی را استخدام کرده از طایفه خود بوده و نماینده‌ای دیگر وزرا را به شهرستان انتخابیه خود می‌برد و به منطقه‌گرایی دامن می‌زند.

مگر چه اشکالی دارد، وزیر ابتدا به گچساران رفته یا یاسوج؟

این اظهارنظر با واکنش دادستان و معاون داگستری مواجه شد؛ کرمی گفت: قرار نیست هر چیزی را که شما اطلاع ندارید، بگویید نیست چرا که چنین جلساتی با کاندیداها هم برگزار و با آن‌ها اتمام حجت شد؛ گشتاسبی گفت: این سؤال مطرح است که حالا اگر وزیری ابتدا به گچساران رفت و بعد به یاسوج چه ایرادی دارد؟ بالاخره باید اول به یک شهرستان برود، این موضوع خیلی مسئله خاص و حادی نیست.

رسانه، به قوم‌گرایی دامن نمی‌زند، حرف‌های قوم‌گرایانه سیاسیون را منعکس می‌کند

از دیگر حاشیه‌های این نشست دفاع وکیل رسانه‌ای از همکارانش بود؛ حبیب‌الله پیشوا با بیان اینکه دستگاه‌های امنیتی علت را ول کردند و به معلول چسبیدند که این اشتباه است؛ وی وظیفه یک رسانه را انعکاس واقعیات جامعه دانست و ابراز داشت: وقتی یک چهره مطرح سیاسی در اظهاراتش قومیت و منطقه‌گرایی را ترویج می‌دهد، رسانه هم آن را منتشر می‌کند پس باید جرم را متوجه سیاسیون، کاندیداها، مدیران و نمایندگان مجلس دانست نه رسانه‌ها.

وی به دستگاه‌های امنیتی پیشنهاد داد که شمشیر خود را برای کسانی از غلاف دربیاورید که تفکرات منطقه‌گرایی و قومیتی دارند.

او برای توضیح حرفش به ذکر مثالی پرداخت و گفت: در توزیع مواد مخدر باید به سراغ علت اصلی یعنی شبکه‌های مافیایی و قاچاقچیان رفت نه خرده فروشانی که برای یک لقمه نان مجبور به چنین کاری هستند.

اگر علت در دسترس نیست، معلول که نباید آزادانه هر کاری بکند

این مثال اگر چه در کلیت مقصود این وکیل رسانه‌ای را روشن کرد اما با واکنش محترمانه معاون پیشگیری از جرم دادستگری مواجه شد؛ گشتاسبی گفت: از معلول هم می‌توان به علت رسید هر چند هزینه و دردسر بیشتری دارد ولی این توجیه نمی‌شود چون به قاچاقچیان و کشت‌کنندگان خشخاش دسترسی کمتر است و ریشه‌کنی آن‌ها دشوارتر پس خرده‌فروش‌ها و توزیع‌کنندگان را آزاد بگذاریم بنابراین درست است که باید اعمال کاندیداها و سیاسیون رصد شود ولی این دلیلی نیست که رسانه به مسائل حاشیه‌ای و قومی دامن بزند.

از حواشی دیگر این نشست، تعاریف یکی از اهالی رسانه از نقد و قومیت‌گرایی بود؛ او گفت: من به طور کامل مخالف نقد منصفانه و مقابله با قوم‌گرایی هستم چرا که ذات نقد، تخریب است و طایفه‌گرایی نیز در طول تاریخ عاملی برای موفقیت بوده است.

درستی یا نادرستی شعار مرگ بر اسرائیل

این فعال رسانه‌ای ادامه داد: یهودیان طایفه‌ای اقلیت بودند ولی با تمرکز روی قدرت این نوع نگرش دنیا را در سیطره خود قرار گرفتند و همه جا ردی از آن‌ها وجود دارد.

بحث روی درست بودن یا نبودن شعار مرگ بر اسرائیل هم از دیگر حواشی این نشست بود؛ یکی از خبرنگاران با ذکر خاطره‌ای از کارش گفت گفته شده چون اسرائیل نام دیگر یعقوب نبی است نباید بر او مرگ فرستاده شود بلکه باید گفت مرگ بر صهیونیسم.

فقط در ایام انتخابات، یاد رسانه‌ها می‌افتید

یکی دیگر از خبرنگاران به عدم تعامل مسئولان با رسانه‌ها انتقاد کرد و گفت: اینکه فقط ما را در ایام انتخابات بخواهید، درست نیست و شما در همه ایام سال باید با خبرنگاران نشست داشته باشید.

دادستان یاسوج در پاسخ به این انتقاد گفت: بیشترین ارتباط را با رسانه‌ها دارم و همین جلسه سومین نشست با اهالی رسانه است که احتمالا این خبرنگار فرصت آمدن به جلسات را نداشته و حالا از ما انتقاد می‌کند.

این پاسخ موجب شد تا خبرنگار مذکور بگوید پس باید پرسید چرا اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی دسته‌بندی می‌کند و خبرنگاران غیرهمسو با دولت را دعوت نمی‌کند.

بزرگان شما را دعوت کردم حالا با شما مشکل دارم؟

به گزارش ریواس، این اتهام اثبات نشده این خبرنگار موجب شد تا رضا دهبانی‌پور تریبون را دست بگیرد و با بیان اینکه حقیقتا” این اتهام به من برخورده ولی به شما عرض می‌کنم من در کارم یک وظیفه قانونی دارم و گرایش فکری‌ام در وظیفه‌ام دخیل نیست و هیچ سیاه و سفیدی در وظیفه قانونی‌ام نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان اینکه من بزرگان گرایش سیاسی شما را دعوت کردم حالا با شما مشکل دارم تا حدی که به جلسات دعوتتان نکنم؛ وی از این اظهارنظر نسنجیده این خبرنگار تعجب کرد.

دهبانی‌پور ادامه داد: همه خبرنگاران با یک پیامک همگانی دعوت شدند و اگر خبرنگاری شماره تلفن همراهش تغییر کرده مراتب را اطلاع دهد.

اظهارات دهبانی‌پور با تأیید جمعیت همراه شد.

چرا به مطالبی که از تریبون‌های نماز جمعه مطرح می‌شود، رسیدگی نمی‌شود؟

از دیگر حواشی این نشست دیدگاه یکی دیگر از اهالی رسانه بود که گفت: آیا دستگاه‌های امنیتی، رسانه‌ها را در چند سایت و روزنامه می‌بینند یا تریبون‌های هفتگی و دیگر تریبون‌ها را رسانه می‌دانند؛ اگر مسائلی که در تریبون‌های نماز جمعه مطرح می‌شود را یکی از رسانه‌ها مطرح و منتشر کند، همین شما نخستین شاکیان ما هستید ولی اکنون برایتان اهمیتی ندارد.

یکی دیگر از خبرنگاران پیشنهاد داد تا در این ایام انتخابات، درج کامنت و دیدگاه مردمی در ذیل خبرها و مطالب به طور کلی ممنوع شود.

یکی دیگر از خبرنگاران نیز از قیمت‌گذاری کامنت‌ها و خرید و فروش کامنت‌ها در چند رسانه خاص گفت و افزود: متأسفانه حاشیه‌سازان اصلی و رسانه‌هایی که باید خاطب اصلی جلسه اروز باشند، غایب هستند و به این جلسه نیامدند.

سوریه هم اینگونه که شما می‌گویید، نیست

از دیگر حواشی این نشست می‌توان به اظهارنظر یکی از مدیران رسانه‌ای و پیش‌بینی او از وضعیت ناامن و درگیری احتمالی در این انتخابات بود که با واکنش قاطع دادستان و معاون دادگستری مواجه شد.

دادستان یاسوج گفت: اصلا” چنین چیزی صحت ندارد و وضعیت بسیار امن است و همه تحرکات زیر نظر دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی است.

موسوی‌اطهر، رئیس پلیس فتا نیز در واکنش به این اظهارنظر گفت: والله اوضاع سوریه هم اینچنین که این خبرنگار توصیف کرده نیست و چنین سیاه‌نمایی‌هایی جای تأسف دارد.

در پایان این نشست، اهالی رسانه و میهمانان شام را در فضایی صمیمی صرف کردند.

—————————-

حاشیه‌نگاری از کریم بنام

—————————-