پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

پایگاه خبری تحلیلی ریواس/ رحیم بنام

هفتم اسفندماه در یک قدمی‌است؛ موعدی نزدیک برای یکی از هیجان‌انگیزترین مظاهر مردم‌سالاری یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی که انتخاب دهم از این مجلس است. شاید به ذهن بدبین‌ترین فرد جامعه هم خطور نمی‌کرد که سردی زمستان با سردی انتخابات چنان همراه شود که یخبندان سیاسی در این روزهای قبل از انتخابات به‌وجود آید.
نتایج صلاحیت کاندیداهای ثبت‌نامی از سوی هیات نظارت استان، اصلاح‌طلبان را از بازی کنار گذاشت و مسابقه‌ی ۷ اسفند قرار است بین اصول‌گرایان برگزار شود و گو اینکه انتظار دارند اصلاح‌طلبان نه تنها به تماشای این مسابقه‌ بنشینند بلکه تا دقیقه ۹۰ بازی، بدون وقفه یکی را تشویق کنند و بدین‌سان گرما بخش مسابقه‌ی دوستانه‌ی اصول‌گرایان با هم شوند.
اصلاح‌طلبان اما به سکوتی عمیق فرورفته‌اند؛

در بویراحمد سکوت را فقط “سید باقر” می شکند

اصلاح‌طلبان حوزه‌ی انتخابیه‌ی بویراحمد ودنا با ثبت‌نام “سیدباقر” آرایش سیاسی رقیبان خود را به‌هم ریختند و جایگاه خود را به عنوان شانس اول پیروز بلامنازع این آوردگاه سیاسی در ذهن جامعه تثبیت کردند. آنها نیم‌نگاهی هم به محمد بهرامی شهردار اسبق یاسوج داشتند اما هیچ‌گاه این اولویت بندی را جایی نگفتند و البته اختلاف نظر بر روی این گزینه هم زیاد وجود دارد. با این حال دیری نپایید که اصلاح‌طلبان نام “سیدباقر” را در میان رد صلاحیت‌شدگان یافتند به نحوی که این نام و تا این لحظه غایب بزرگ رقابت سیاسی اسفندماه کهگیلویه و بویراحمد قلمداد می‌شود.
اصلاح‌طلبان این حوزه همچنان امیدوار به تجدیدنظر شورای نگهبان و تایید صلاحیت سیدباقر موسوی نشسته‌اند و اگرچه زمزمه‌ای مبنی بر حمایت این طیف از بهرامی و درصورت تایید صلاحیت سید صدرالله رجایی نسب از این گزینه به گوش می‌رسد اما همچنان در این زمینه سکوت کرده‌اند. از طرفی منصور نیکبخت به مانند محمد بهرامی حمایت بی چون و چرای خود را از سیدباقر موسوی اعلام داشته‌ و هر دو گفته‌اند در صورت برگشتن به عرصه، بلادرنگ صحنه را به نفع او ترک می‌کنند.
در این میان زارع نماینده‌ی فعلی بویراحمد و دنا که با رای اصلاح‌طلبان بر کرسی بهارستان جلوس کرد، اکنون کمترین امید را به جلب نظر اصلاح‌طلبان دارد و به نظر می‌رسد آراء خود را خارج از مرزبندی سیاسی جستجو می‌کند اما همچنان مترصد بهره‌برداری از این فضا هم نشسته است.

گو اینکه ضربات در کهگیلویه کاری تر بوده است

در کهگیلویه‌ی بزرگ، بزرگترین ضربه بر پیکر اصلاحات از سوی هیات نظارت از حیث تعداد رد صلاحیت شدگان وارد شد و اعلام نظر آنها دست اصلاح‌طلبان را برای یک انتخاب حداقلی هم خالی گذاشت.
منطقیان، لاهوتی، رستاد، بنام، کامرانی، سیف السادات، اخلاقی، صدوقی، باقریان، حبیبی، هاشمی، اژدری نام‌های آشنایی بودند که از اصلاح‌طلبان آن حوزه رد صلاحیت شدند. شنیده‌ها حاکی از این است که لاهوتی بنا به عهدی که در جلسه با صوفی یکی از اعضای شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کشور گذاشت از اعتراض به رد صلاحیتش خودداری کرد و مابقی به امید صلاحیت نشسته‌اند.در صورت عدم تغییر در نظر شورای نگهبان، سیاوش نریمان و منوچهر جوانمردی امیدوارند حمایت فعالین سیاسی اصلاح‌طلب کهگیلویه‌ی بزرگ را به خود جلب کنند موضوعی که هنوز هیچ نشانه‌ی آشکاری از آن در دست نیست.

باید منتظر ماند و دید آیا اصلاح‌طلبان کهگیلویه ی بزرگ، با وجود ریسک عدم مقبولیت اجتماعی حاضر به اجماعی همه‌جانبه بر روی یکی از گزینه‌های موجود هستند یا خیر؟

و اما گچساران… 

تاجگردون

دکتر غلامرضا تاجگردون

تنها اصلاح‌طلب مطرح “تاییدشده” در استان در حوزه‌ی گچساران و باشت است و کسی نیست جز غلامرضا تاجگردون که اصلاح‌طلب نزدیک به دولت محسوب می‌شود. تاجگردون که انتقادات زیادی را از سوی هم‌فکران سیاسی خود در استان تحمل کرد، جزو معدود اصلاح‌طلبان تایید شده در سطح کشور هست. او فعلاً میدان دار رقابت سیاسی گچساران است،بجز کاستی های وی در حوزه ی سیاسی آنهم جایی که با «حاج بهرام» مقایسه می شود، سایر دستاوردهایش در گچساران و باشت برای دوست و دشمن غیر قابل انکار شده است. با این احوالات، به نظر می‌رسد در صورت پایدار ماندن شرایط موجود، حوزه‌ی گچساران و باشت شاهد حضور گسترده‌ی اصلاح‌طلبانی از دو حوزه‌ی دیگر برای رای دادن به او باشد.

انتهای پیام/ ر