پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

پایگاه خبری تحلیلی ریواس جنوب/

در بخشی از نشست ستاد ساماندهی امور جوانان، استاندار فارس پس از ارائه آمار و ارقامی در زمینه کاهش ۱۲٫۵ درصدی پرونده‌های طلاق از سوی دادستان شیراز، واکنش جالبی نشان داد.

به گزارش ریواس جنوب، معاون دادستان شیراز در این نشست با اعلام اینکه در ۱۱ ماهه اول سال گذشته، به‌طور میانگین در هر ۲۴ ساعت تعداد ۳۳ فقره پرونده طلاق به محاکم قضایی وارد می‌شد، گفت: این آمار در مدت مشابه در سال جاری با کاهش ۱۲٫۵ درصدی مواجه شده است.

احمد رحمانیان با بیان اینکه ۴۲ درصد از پرونده‌های طلاق در محاکم قضایی به شهر شیراز اختصاص دارد، افزود: طی ۱۱ ماه گذشته در کل استان، طلاق توافقی با کاهش ۲۰ درصدی و طلاق به درخواست زوجه با کاهش ۱٫۹ درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده است.

وی کاهش آمار طلاق و تشکیل پرونده‌های قضایی در این زمینه را محصول زحمات شبانه‌روزی دستگاه‌های مرتبط دانست.

تغییرات اجتماعی، تدریجی است

اما استاندار فارس در واکنش به این آمارها، چنین آمارهایی را دور از واقعیت و غیرممکن دانست و تأکید کرد: با اطلاعاتی که من دارم امکان ندارد پدیده‌های اجتماعی ظرف مدت یک سال با تغییرات آماری در حدود ۲۰ درصد همراه شوند و معمولاً تغییرات تدریجی و با ضریب رشد نسبتاً ثابتی صورت می‌گیرد.

سید محمدعلی افشانی افزود: به‌عنوان مثال ممکن است با طولانی کردن اتمام یک پرونده طلاق از سوی قاضی، آمار طلاق و آسیب‌های اجتماعی آن را در ظاهر حتی تا ۵۰ درصد هم کمتر نشان دهیم اما واقعیت مشکلات ما در این زمینه‌ها چیزی غیر از این آمارهای خوشبینانه است.

استاندار فارس ادامه داد: اگر اینطور باشد که در طول یک سال اینقدر آمارهای طلاق پایین بیاید که خیلی خوب است اما تا جایی که من اطلاع دارم چنین نیست.

گفتنی است استاندار فارس، در مدتی که مسئولیت ارشد اجرایی این استان را بر عهده گرفته است، بارها در جلسات و نشست‌های مختلف، صراحت بیان و نیز پایبندی خود را به طرح اصولی و علمی مسائل نشان داده است و این موضوع می‌تواند یکی از نشانه‌های خوب برای رفع موانع توسعه و کاهش مشکلات مردم این استان تلقی شود.

ازدواج در هر شرایطی خوب نیست

همچنین در بخش دیگری از این نشست، محمودرضا عرب معاون امور توسعه پیشگیری اداره‌کل بهزیستی فارس با اشاره به برخی اقدامات این نهاد برای پیشگیری از مشکلات مربوط به طلاق، گفت: اداره‌کل بهزیستی فارس، طرح جامع کنترل طلاق و آسیب‌های ناشی از آن را در استان برای سال آینده در دستور کار قرار داده است

عرب افزود: مبانی نظری این طرح این است که بسیاری از اعتقادات کلیشه‌ای مبنی بر اینکه ازدواج در هر شرایطی خوب است و طلاق همیشه بد، کنار گذاشته شود و در مقابل ازدواج‌هایی بر پایه‌ی شناخت و آگاهی و با مبنای علمی توصیه شود.

معاون پیشگیری بهزیستی فارس هدف از این طرح را ارتقای آگاهی و شناخت خانواده‌ها و جوانان در تصمیم‌های مهمی همچون ازدواج دانست و اضافه کرد: جامعه هدف ما در این طرح نیز جوانان، خانواده‌ها و تمامی افرادی است که طلاق گرفته‌اند یا در شرف پایان زندگی مشترک با همسر خود هستند که در قالب ۵ گروه و ۵ مرحله اجرایی خواهد شد.

بخشی از افزایش آمار طلاق طبیعی است

در همین زمینه استاندار فارس نیز در بخشی از اظهارات خود گفته بود: البته مایل نیستم بر این موضوع بدون شناخت زمینه‌ها تکیه کنم اما باید بپذیریم که بخشی از افزایش آمار طلاق طبیعی است.

محمدعلی افشانی اظهار داشت: در دنیای مدرن، ارتباطات گسترده جهانی، تکنولوژی‌های روز و ابزارهای صنعتی، نوعی فرهنگ صنعتی را نیز با خود وارد دنیا کرده‌اند که افزایش طلاق یکی از پدیدهای طبیعی و ناگزیر آن محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه این تحولات، مسئله‌ای نیست که بتوانیم جلوی آن را بگیریم، خاطرنشان کرد: البته در این وضعیت باید با شناخت علمی و واقع‌بینانه، شرایط را برای کاهش معضلات و مشکلات مهیا کنیم.

انتهای پیام/ سجاد بنام