پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در حالی که تعطیلی دائمی پنج‌شنبه‌ها در کهگیلویه و بویراحمد به یک خواست عمومی تبدیل شده است ولی باز هم خبرها حاکی از تعطیلی موقت پنج‌شنبه‌ها در فصل تابستان است؛ جزئیات بیشتر این طرح را در گزارش ریواس جنوب بخوانید.

به گزارش ریواس جنوب، موضوع تعطیلی دائمی پنج‌شنبه‌ها در کهگیلویه و بویراحمد و حتی در کل کشور چندین سال است که مطرح می‌شود و علی‌رغم آنکه این طرح برای تصمیم‌گیری به هیئت دولت هم رفته بود ولی تاکنون تصمیم‌گیری در این خصوص حداقل در این استان همراه با دودلی و تردید بوده است.

گفته شده که هیئت دولت، تعطیلی پنج‌شنبه در استان‌های کشور را به اختیارات استانداران واگذار کرده ولی باز هم در عمل یا عمده استانداران چنین اختیاراتی را نداشتند یا از این اختیار استفاده نکردند.

مزایای تعطیلی پنج‌شنبه‌ها

در حال حاضر وزارتخانه‌ها در تهران در روز پنج شنبه تعطیل هستند و از سوی دیگر مزایای تعطیلی این روز بیشتر از ضررهای آن است؛ کاهش مصرف برق، آب و گاز و به طور کلی انرژی، کاهش مصرف ملزومات اداری نظیر کاغذ، استحکام بنیان خانواده‌ها و رسیدگی به تفریح و تربیت فرزندان، رونق گرفتن گردشگری پایان هفته و رونق اشتغال و درآمد ناشی از گردشگری بخشی از مزایای تعطیلی پنج‌شنبه‌ها است.

از سوی دیگر، تعطیلی این روز در هفته به طرز قابل محسوسی می‌تواند راندمان کاری، انگیزه کاری و برنامه‌ریزی‌ها را برای کارکنان ادارات افزایش دهد.

نکته دیگری در این بین حائز اهمیت است این بوده که نباید خودمان را گول بزنیم و تعداد روزهای کاری برایمان ملاک باشد بلکه می‌بایست ساعت مفید کاری ملاک قرار گیرد؛ در همین زمینه باید اذعان کرد که روز پنج‌شنبه همواره در ادارات کشور به یک روز خنثی بدون کارایی خاصی برای ارباب رجوع است و عملا فقط ادارات هزینه می‌کنند و امورات اربابین رجوع در این روز یا انجام نمی‌شوند و یا به شکل ناقص انجام می‌شود.

کمترین مراجعین ادارات در روز پنج‌شنبه است/ دلیل اصلی مخالفان تعطیلی پنج‌شنبه‌ها چیست؟

این موضوع تا حدی است که ادارات در روز پنج شنبه کمترین مراجعین را دارند و برای مردم نیز جاافتاده است که در روزی که عملا وقت اداری آن هم نصفه و نیمه است کار اداری آن‌ها انجام نمی‌شود.

در مقابل، مخالفین طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها علاوه بر استدلال‌هایی مبنی بر آسیب زدن به اقتصاد کشور که البته در بین اقتصاددانان هم اتفاقنظر در این زمینه وجود ندارد ولی عمدتا بحث افزایش ساعت کاری دیگر روزها و آسیب‌های جسمی ناشی از تأخیر در خوردن نهار دلیل اصلی مخالفان این طرح است.

به گزارش ریواس جنوب، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی کهگیلویه و بویراحمد در آخرین خبر از این موضوع مهم، گفت: در اوایل خردادماه بحث تعطیلی پنج‌شنبه‌ها تعیین تکلیف می‌شود.

مجید محنایی با اشاره به تعطیلی تابستانه پنج‌شنبه‌ها از احتمال تصمیم‌گیری دوباره برای تعطیلی فصلی این روز خبر داده است و افزود: این کار به منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی اتخاذ می‌شود.

به گزارش ریواس جنوب، پیش از این معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی از بررسی کلی تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در هیئت دولت خبر داد و خاطرنشان کرد: با تصویب این طرح پنج‌شنبه‌ها به طور کامل در این استان تعطیل می‌شود.

انتهای پیام/ک-ب