پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

دکتر محمد جواد عابدینی

دکتر محمدجواد عابدینی، اگرچه استاد باسابقه دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز است و اکنون نیز در میان استقبال و حمایت دانشجویان، به عنوان رییس دانشکده مهندسی این دانشگاه انتخاب شده است، اما بسیاری همچنان او را به واسطه فعالیت‌های اجتماعی گسترده‌اش برای دفاع از حقوق دانشجویان و شهروندان می‌شناسند. یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی این استاد با تجربه، تأکید بسیارش بر علمی، اصولی، منظم و مستند صحبت کردن است.

در حین گفتگو با عابدینی، در مورد هر موضوعی که صحبت می‌کردیم به یکی از قفسه‌های کتابخانه دفتر کارش رجوع می‌کرد و یک پرونده قطور شامل اسناد و مدارکش برایمان رو می‌کرد. پرونده‌ی نامه‌نگاری‌هایش با مسئولان استانی و کشوری، برای دفاع از دانشجویان در مسائل مختلف دانشگاهی از جمله سیاسی و اجتماعی نیز از صدها برگ بیشتر شده است.

دکتر عابدینی، آرام است اما در بیان آنچه که حق می‌پندارد نیز صراحت بیان بسیاری دارد. این چهره دانشگاهی، پایبندی مذهبی زیادی دارد و در بخشی از گفتگو، سعی می‌کرد بین مفاهیم مختلفی از جمله مذهب، سیاست و حتی مهندسی، ارتباطات معناداری را ترسیم کند.

وی خود را اصلاح‌طلب می‌داند اما تأکید می‌کند که هیچ اصلاح‌طلبی نمی‌تواند اصول را نادیده بگیرد و هیچ اصولگرایی هم نمی‌تواند در دنیای واقعی اصلاح‌طلب نباشد.

همکلامی با دکتر عابدینی، برای من بسیار لذت‌بخش بود. آنقدر هم مفصل بود که خلاصه کردن آن برای انتشار، کار آسانی نبود. با این وجود، ناگزیر بخشی از اظهارات وی را که پیرامون انتخابات مجلس شورای اسلامی بود، برای انتشار انتخاب کرده‌ایم؛

استاد دانشگاه شیراز، با اشاره به نتیجه مرحله اول انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، گفت: «در تهران و بسیاری از حوزه‌های دیگر نتیجه شوک‌آور بود. برخی از افراد ناشناس با پشتوانه جریان سیاسی وارد مجلس شدند. برخی هم تاکنون نام و نشان چندانی در احزاب و گروه‌ها نداشتند. این موضوع یک وجه مثبت دارد که در آن موکلان می‌توانند وکلای خود را از همین ابتدا به سمتی ببرند که از منظر تحقیقی، پژوهشی و بر اساس مطالعات میدانی به مطالبات مردم نگاه کنند و بر اساس اولویت‌های مهم استان و کشور خود تصمیم بگیرند؛ آن هم با مطالعات میدانی و نه احساسی و هیجانی. اگر خدای نکرده تصمیم‌گیری وکلای مردم -خواه مورد حمایت جریان سیاسی ما باشند یا نباشند-، احساسی و یا بر اساس تصمیمات افراد و گروه‌هایی غیر از قاطبه‌ی مردم باشد، می‌تواند آسیب‌های جدی وارد آورد.»

 

تأکید بر مطالبات جمهور مردم، هیچ‌کس را به بیراهه نمی‌برد

دکتر محمدجواد عابدینی، درباره مطالبات مردم از منتخبان نیز تصریح کرد: «من گمان می‌کنم که تمام منتخبان باید در چگونگی مواجهه با مردم و مطالبات آنها، تجدیدنظری بکنند و نگاه خود را به نگاهی پژوهشی و تحقیقی تغییر دهند. بر این باور هستم که تأکید بر مطالبات جمهور مردم یقیناً هیچ‌کس را به بیراهه نخواهد برد.» وی افزود: «مگر مطالبات مردم چه هستند؟ مثلاً یکی از این مطالبات، همواره برخورد واقعی با فساد بدون توجه به اینکه از چه کسی سر زده، بوده است. خُب یقیناً اگر مفسدین بالقوه شاهد برخورد جدی و واقعی با همه مفسدین باشند حساب خودشان را می‌کنند و وارد این وادی نمی‌شوند اما اگر ببینند بعضی از مفسدین از قدرت‌های پشت پرده برای فرار از مجازات سوء استفاده می‌کنند طبیعی است آنها هم به فساد ترغیب می‌شوند.»

 

گریزی به ماجرای مطهری در شیراز

عابدینی ادامه داد: «یا مثلاً در همین استان فارس، قطعاً یکی از ملزومات توسعه، تضمین ورود سرمایه‌گذاران است. اما شک نکنیم که سرمایه‌گذار برای ورود به این عرصه امنیت می‌خواهد. حالا وقتی حوادث عجیبی صورت می‌گیرد، مثلاً بریزند در فرودگاه و یک مهمانی را کتک بزنند. بعد هم نتیجه دادگاه آن طور شود. خُب به‌راستی گمان می‌کنید این نحوه برخورد ما با خاطیان و اخلال‌گران امنیت، انگیزه و امنیت کافی را برای ورود به استان ما فراهم می‌کند؟ همین مسئله امنیت سرمایه‌گذاری می‌تواند پایه خیلی از مسائل دیگر از جمله اشتغال هم باشد.»

 

در دور دوم انتخابات هم باید منافع ملی را مبنا قرار دهیم

نماینده دانشگاهیان در ستاد محمدرضا عارف در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم، پیرامون نحوه شکل‌گیری لیست امید در استان فارس تأکید کرد: «به‌هرحال از هر مجموعه‌ای ممکن است اشتباهاتی هم سر بزند اما نمی‌توان به انسان یا تشکل و گروهی به‌عنوان صفر یا صد نگاه کنیم. خلاصه آنکه با در نظر گرفتن تمام جوانب، منافع جمعی و ملی، شرایط را برای اصلاح‌طلبان به‌گونه‌ای پیش برد که اجماع روی این  لیست در حوزه‌های مختلف صورت گرفت. الحمدالله در مرحله اول، بخشی از کار به پیش رفته و البته هنوز بخشی دیگر باقی‌مانده است. حالا شاید حداقل وظیفه ما هم این باشد که برای ادامه مسیر نیز منافع عمومی را بر منافع شخصی ترجیح دهیم. این وظیفه برای بسیاری، می‌تواند الگوگرفته از اقدامی محسوب شود که آقای دکتر عارف دو سال پیش انجام داد و نتیجه آن را امروز با استقبال گسترده مردم دیده است.»

 

حالا وقت تشکیک در افراد نیست

عابدینی، در پاسخ به سؤالی درباره افرادی که برخلاف انتظار در لیست امید جای نگرفته‌اند، تصریح کرد: «پیرامون افراد و اشخاص، ناگزیر تفاوت‌هایی بین آنها وجود دارد و ممکن است اشتباهاتی هم در انتخاب‌ها و چینش‌ها صورت گرفته یا بگیرد. اما قطعاً اینکه در این مرحله تشکیک ایجاد کنیم، اصلاً صحیح نیست. تردید در این مرحله مثل این است که بخواهیم از روی یک چاهی بپریم و در میانه‌ی این پرش تصمیم‌مان را عوض کنیم یا در آن تردید کنیم. طبیعی است که احتمال سقوط به آن چاه زیاد می‌شود. در انتخابات نیز باید “الاهم و فالاهم” کنیم تا نتیجه مطلوب برای عموم فراهم شود.»

 

موجی که ایجاد شد…

این فعال اصلاح‌طلب در ادامه به عوامل شکل‌گیری موج مردمی در حمایت از لیست امید پرداخت و اظهار داشت: «ظرفیت گسترده‌ی شبکه‌های اجتماعی، از خودگذشتگی برخی افراد و جوانانی که بدون هیچ چشم‌داشتی شروع به کار کردن کرده‌بودند، تلاش‌های شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و مسائلی از این دست کمک کردند که یک موج خوبی در حمایت از اصلاح‌طلبان در کشور ایجاد شود. البته همه می‌دانیم که دعوت بزرگان اصلاحات به مشارکت در انتخابات نیز کمک بسیار زیادی کرد؛ مردم ما گمشده‌ای به اسم صداقت و شفافیت دارند و این گمشده‌ها را در آن ویدئو کلیپ چند دقیقه‌ای پیدا کرده بودند.»

عابدینی اضافه کرد: «با این وجود، حالا راه و روش تداوم این موج در مرحله دوم، خیلی مهم است. من رمز تداوم این موج و تضمین حماسه شرکت در انتخابات را در صداقت و شفافیت می‌بینم. صحبت کردن متناسب با فطرت مردم می‌تواند ادامه یابد. مردم می‌فهمند که کدام فرد یا گروه، درک‌شان می‌کند و این تشخیصی بود که مردم در حمایت سران اصلاحات از لیست امید، داده‌اند. یا مثلاً آقای روحانی نیز در دانشگاه صنعتی شریف گفته بود شکی نیست که ما باید روی توانایی‌های خودمان سرمایه‌گذاری کنیم ولی این به معنای در افتادن با دنیا نیست. خُب این چنین موضع واقع‌بینانه‌ای، همسوی فطرت مردم است و قطعاً مورد استقبال مردم واقع می‌شود.»

 

کشور محل آزمایش نیست

این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد: «من دغدغه‌ای دارم. کشور موش آزمایشگاهی نیست که هر چند سال توسط افرادی به جهتی بچرخد و یک‌دفعه “ناگهان بانگی برآمد و خواجه رفت”! ما چند دوره از قدرت اصلاحات و اصولگرایی و اعتدال و غیره را تجربه کردیم. مردم باید بروز و ظهور انتخاب‌شان را در زندگی فردی و اجتماعی و روی سفره‌شان ببینند و تصمیمی بگیرند که با کمترین هزینه، به بیشترین فایده برسند.»

پیشنهادی برای استراتژی تبلیغاتی اصلاح‌طلبان در دور دوم

دکتر عابدینی در زمینه اینکه استراتژی اصلاح‌طلبان در دور دوم چه می‌تواند باشد، اظهار داشت: «باید بپذیریم که امکانات مالی و نیروی انسانی ما برای تبلیغ محدود می‌شود. خطوط قرمزی هم که از بیرون بر ما تحمیل می‌شود کم نیست. بنابراین اینکه منابع خود را بیشتر در کجاها سرازیر کنیم تا بیشترین برداشت را در پی داشته باشد، بسیار مهم و تأثیرگذار است. از این رو به اعتقاد من، باید در تبلیغات‌مان یک اولویت‌بندی قائل شویم و اگر یک نقشه‌ی موقعیت مکانی در ارتباط با صندوق‌های اخذ رأی ترسیم کنیم، می‌توانیم با بررسی توزیع مکانی آرایی که در صندوق‌های مختلف حوزه انتخابیه ریخته شده، بررسی کنیم که کجاها برای تبلیغ اولویت بیشتری دارد.»

 

نباید از افرادی که در دور اول رأی نداده‌اند غافل شویم

وی اضافه کرد: «همچنین باید توجه کنیم که تعداد زیادی از مردم شهر شیراز در مرحله اول انتخابات شرکت نکردند و نباید از این گروه پرجمعیت غافل شویم. به‌هرحال هرچقدر نماینده بتواند با حمایت بیشتری وارد مجلس شود خیلی بهتر می‌تواند مانور دهد. امیدوارم این افراد تجدیدنظر کنند و به این باور برسند که هر تحولی در جامعه باید از مسیر صندوق رأی بگذرد. انشاءالله که افراد بیشتری با اشتیاق و نشاط و حساسیت دوچندان در مرحله دوم شرکت کنند و هر سلیقه‌ای را که احساس می‌کنند به نظرشان نزدیک‌تر است انتخاب کنند.»

عابدینی بارها در این گفتگو بر لزوم رعایت اخلاق انتخاباتی از سوی اصلاح‌طلبان تأکید داشت. وی گفت: «اگرچه ناگزیر خطوط قرمز ما زیاد است اما در عین حال یک خط قرمز را خود ما نیز باید جلوی روی خودمان بگذاریم و آن اخلاق است. باید در تبلیغات مرحله دوم همچنان اخلاق را خط قرمز خود بدانیم چرا که باور داریم هدف وسیله را توجیه نمی‌کند.»

واکنش به دوقطبی بودن انتخابات در مرحله دوم

استاد دانشگاه شیراز در واکنش به سؤالی مبنی بر دوقطبی شدن انتخابات در دور دوم شیراز، تأکید کرد: «البته مرزها و تقسیم‌بندی‌ها در سال‌های اخیر دچار تغییرات زیادی شده است و خط حائل چندان روشنی بین آنها نیست. “چپ و راست” دوم خرداد، در سال‌های بعد به “اصلاح‌طلب و اصولگرا” تبدیل شده است. در عین حال باید هر دو گروه اذعان داشته باشند که یک اصولگرای واقعی اصلاح‌طلب نیز هست و اصلاح‌طلب واقعی نیز باید اصولگرا هم باشد. در هر حال خیلی مهم است که هر گروهی با هر تفکری، تنها قول‌هایی به مردم بدهند که در مقام عمل هم می‌توانند از پس آن برآیند.»

 

پیش‌بینی نتیجه دوئل بهاری انتخابات شیراز

دکتر عابدینی در پاسخ به درخواست ما مبنی بر اعلام پیش‌بینی خود نسبت به دور دوم انتخابات، تأکید کرد: «پیش‌بینی کار آسانی نیست اما به‌هرحال همین الان آقای اکبری نسبت به آقای قادری با تفاوت قابل توجهی، رأی بیشتری پشت سر خود دارد و شانس او بیشتر به‌نظر می‌رسد. ضمن اینکه بسیاری از طرفداران سه کاندیدای دیگر لیست امید در مرحله دوم حامی آقای اکبری خواهند ماند و به امید خدا اقبال کماکان به لیست امید خواهد بود.» وی در عین حال تأکید کرد: «با این وجود تضمین اقبال مردم به لیست امید در این است که نه‌تنها در زمان انتخابات، بلکه در تمام شرایط، همواره مطالبات مردم را مبنای اصلی شعار و عمل خود قرار بدهند.»

—– گفتگو از سجاد بنام

انتهای پیام/ ماه‌رویان