پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در افکار عمومی  ابهامی هست که همه موفقیت‌ها و اقدامات حوزه درمانی و بهداشتی کهگیلویه و بویراحمد را ناشی از طرح کشوری تحول سلامت می‌دانند، اما رئیس دانشگاه علوم پزشکی این استان چنین ابهامی را رد می‌کند و آن را نوعی از مظلومیت این دانشگاه می‌خواند.

به گزارش ریواس جنوب، رضا چمن، همایش همدلی و همزبانی را فرصتی دید تا سؤالی را که منتقدینش در افکار عمومی جا انداختند پاسخ دهد؛ او در دولت تدبیر و امید متولی شماره یک بخش بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد شد ولی گفته می‌شود که اگر در این بخش اقداماتی انجام شده به لطف توجه ویژه دولت به این حوزه و اجرای طرح کشوری تحول سلامت در همه استان‌ها بود.

در این همایش که مسئولان این استان از آن برای بیان خدمات دولت بهره بردند، رئیس دانشگاه علوم پزشکی به این شائبه در افکار عمومی پاسخ داد و  بسیاری از دستاوردهای مدیریت دوسال و نیمش را در این دانشگاه، بی ارتباط با طرح تحول سلامت دانست.

او البته این را هم گفت که طرح تحول سلامت به بسیاری از برنامه‌های ما و روند اجرایی شدن آن‌ها کمک زیادی کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی که سؤال یک خبرنگار قبل از همایش را بهانه پاسخ به این موضوع قرار داده بود، طرح این مسائل را نوعی از مظلومیت خود و همکارانش در این دو سال خواند و گفت: اتفاقا بسیاری از موفقیت‌هایی که امروز به بار نشسته‌اند را قبل از طرح تحول سلامت و حتی قبل از مدیریت ما شروع کردند.

از طرح تحول نهایت استفاده را کردیم اما بی‌انصافی است همه موفقیت‌ها را به آن نسبت دهیم

چمن این موضوع را نیز اشاره کرد تازه اگر همه این دستاوردها هم بخاطر این طرح تحول باشد باز هم اجرای این طرح سنگین با وجود همه نقصان‌ها و مشکلات زیرساختی این استان، جای تحسین و خداقوت دارد.چمن

وی، اهداف طرح تحول سلامت را مشخص و منفک از بقیه اهداف مدیریتی این دانشگاه بیان کرد و ادامه داد: عملکرد مدیریتی دانشگاه علوم پزشکی فراتر از طرح تحول سلامت بود و ساخت ۷۰ خانه بهداشت در مناطق روستایی، خرید تجهیزات بیمارستانی، جدب بیش از ۱۳۰ متخصص و افزایش تقریبا چهار برابری سرانه بهداشت روستائیان ربطی به طرح تحول سلامت نداشتند.

خدماتی تکرارناشدنی در عرصه درمانی

انجام ۵۰۰ عمل جراحی در دیشموک به کمک خیرین سلامت، پنج هزار خدمات داندانپزشکی، برگزاری بی سابقه کنگره بین‌المللی خون با ۱۵ مهمان خارجی، ارتقا بهداشت حاشیه شهرها و جذب دانشجو در رشته‌ جراحی عمومی از دیگر خدماتی بودند که از دیدگاه رضا چمن، در تاریخ این استان تکرارشدنی نیستند.

چمن همچنین در این همایش کارهای انجام شده در حوزه سلامت کهگیلویه و بویراحمد را بزرگ توصیف کرد و توضیح داد: البته  این را هم باید بگویم که ما از طرح تحول سلامت در همه جا استفاده کردیم و دیگر اهدافمان را جلو بردیم ولی این بی انصافی است که بگوییم اگر این طرح از سوی دولت اجرا نمی‌شد، این دستاوردها را نداشتیم.

روزی تن ما از وضعیت برخی بیمارستان‌های استان می‌لرزید/بیشترین خشنودی قلبی‌ رضا چمن

صحبت‌های متولی بهداشت و درمان این استان زوایای دیگری هم داشت؛ او به برخی ضعف‌های سیستم درمانی استان هم اشاره کرد و گفت: روزی تن همه ما از بیمارستان امام سجاد و وضعیت آن می‌لرزید به حدی که یک بیمارستان آی.سی.یوی بزرگسالان نداشت ولی اکنون حل شد و تازه می‌فهمیم که قبلا چقدر این کمبود برای مردم سنگین بود.

یکی از مسائلی که وی در روز معارفه‌اش در آذرماه ۹۲ اشاره کرد، موضوع کاهش مرگ مادران باردار در این استان بود و امروز آنگونه که چمن می‌گوید این شاخص مهم رشد چشمگیری داشته و قلبش از اینکه مادران باردار و نوزادان آن‌ها کمتر می‌میرند، خشنود است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، از کاهش ۵۰ درصدی مرگ مادران باردار  به عنوان بیشترین خشنودی قلبی‌اش در این دو سال یاد کرد.

زحمات مدیرانی که ۵۰ سال پیش با مالاریا مبارزه می‌کردند تا مدیران امروز را باید پاس داشت/ چون مشکلات حل شده کسی کاری به آن‌ها ندارد

چمن مثل همیشه با زبان ناطقی که دارد حرف‌هایش را خوب زد و خستگی را از تن شرکت کنندگان در همایش خسته کننده همدلی و همزبانی با تعداد زیاد سخنرانانش درآورد؛ او به مزاح گفت: از ق میزبانی‌اش در سالن حکیم جرجانی استفاده کرده و چند دقیقه بیشتر از وقتش صحبت کرد.نوبخت و خادمی

حرف پایانی او نیز متفاوت بود، چمن زحمات همه مدیران گذشته این دانشگاه از کسانی که ۵۰ سال قبل برای مبارزه با مالاریا خدمت می‌کردند تا امروز که پیشرفته‌ترین خدمات بهداشتی و درمانی را ارائه می‌شود را شایسه تحسین و تقدیر خواند و گفت: هم باید خدمات گذشتگان را پاس بداریم و هم نباید افتخار به داشته‌ها و دستاوردهای امروز، ما را از رسیدگی به مشکلات مردم و پیچیدگی مسیر پیش‌روی غافل کند.

او این را هم گفته بود که امروز چون خیلی از مشکلات قبلی حوزه بهداشت و درمان حل شده است کسی توجهی به پگونگی حل شدن آن‌ها نمی‌کند و کاری به آن‌ها ندارد ولی واقعیت آن است که در این دولت کارهای بزرگی انجام شده که کاهش محسوس هزینه‌های پرداختی که از جیب مردم به ویژه در بخش بستری و رایگان شدن زایمان طبیعی تنها نمونه‌ای از این خدمات است.

انتهای پیام/ک-ب