پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مديرکل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي با اشاره به ثبت ۱۹طلاق در هر ساعت در کشور گفت: بايد با همکاري ساير دستگاه ها در کاهش طلاق اقدامات جدي انجام دهيم.

ولي الله نصر در نشست خبري با اصحاب رسانه آذربايجان غربي گفت: باتوجه به امارهاي ثبت احوال در سال ۹۳ و شش ماهه اول سال ۹۴ در هر ساعت ۱۹ طلاق به ثبت رسيده و براي جلوگيري از شيوع اين بحران بايد چاره انديشي کرد.

وي با بيان اينکه ۵ درصد طلاق ها در سال اول زندگي و ۵۰ درصد طلاق ها در ۵ سال اول زندگي اتفاق مي افتد گفت: عامل اين اتفاق، طبق نظر تحليل‌گران اجتماعي شکاف بين نسلي ايجاد شده و تغيير ساختار شناختي خانواده ها است و گوشزدي به مسئولين فرهنگي است تا فعاليت خود را گسترش دهند.

نصر گفت: طبق آخرين آمار ۱۱ ميليون نفر جوان در آستانه ازدواج قرار دارند که بنا به دلايل اقتصادي و توقعات بالا قادر به تشکيل خانواده نيستند و اين موجب کاهش ۵ درصدي ازدواج در جامعه و به دنبال آن افزايش بروز مشکلات در جامعه شده است.

مديرکل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي گفت: آسيب هاي ناشي از طلاق و افزايش کودکان تک سرپرست سازمان بهزيستي و ديگر ارگان ها را به اين فکر وا داشت تا همايش ملي طلاق را برگزار کند تا با بررسي علل و ارائه راه کار قدمي در کنترل اين معضل اجتماعي داشته باشد.

وي با اشاره به نقش رسانه هاي فرا ملي و شبکه هاي مجازي در تشديد طلاق و ضعف رسانه ملي در جلوگيري از آن گفت: با تکنولوژي روز نمي توان مقابله کرد بلکه بايد با تعامل سازنده با تکنولوژي و جاري کردن فرهنگ آن در جامعه به نفع خود استفاده کنيم و از ظرفيت‌هاي رسانه در جهت آموزش صحيح به خانواده ها ستفاده کنيم.

وي ادامه داد: رسانه هاي فراملي و از جمله ماهواره با برنامه ريزي هايي که انجام داده اند قبح بسياري از مسائل از جمله طلاق را در جامعه ما از بين برده اند و اين مي طلبد تا با سرمايه گذاري در رسانه داخلي سبک زندگي سالم در قالب اسلام را به خانواده ها آموزش دهيم.

نصر گفت: در حال حاضر ۲۳ هزار کودک بدسرپرست و بي سرپرست در مراکز بهزيستي کشور نگهداري مي شود که از طيق مراجع قضايي ارجاع داده شدند که براي جلوگيري از مشکلات آينده بيش از ۱۲ هزار نفر از آنها به سمت خانواده سوق داده شدند و اين رويکرد اصلي سازمان بهزيستي است که کودک درون خانواده بهتر پرورش داده مي شود.

وي افزود: ۹۰۰۰ نفر از آنان نيز در اختيار موسسه هاي خيريه قرار گرفتند و اميد است در آينده مشکل چنداني نداشته باشند هرچند تضميني در اين مورد نداريم.

وي با اشاره به خدمات سازمان بهزيستي در راستاي کاهش آسيب هاي اجتماعي گفت: شماره خطوط ۱۲۳ اورژانس اجتماعي و ۱۴۸۰ مشاور خانواده رايگان است که براي راحتي خانواده ها در نظر گرفته شده است.

مديرکل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي کشور گفت: عقب ماندگي تحصيلي و وضعيت درماني از جمله مشکلاتي است که گريبان گير کودکان بهزيستي شده و طبق آيين نامه ابلاغي سال ۸۸ براي رسيدگي به کودکان کار ۱۱ دستگاه موظف شدند که متاسفانه کوتاهي هايي زيادي در اين زمينه شده است.

وي گفت: در سال ۹۴ حدود ۵۲۰۰ کودک خياباني در کل کشور به سازمان ارجاع شدند که آمار واقعي ۳ برابر اين خواهد بود و براي در امان ماندن کودکان از آسيب‌هاي اجتماعي تمام سازمان ها موظف هستند وظايف خود را به درستي دهند و تنها سازمان بهزيستي متولي اين امر نيست.

وي گفت: طلاق عاطفي در کشور وضع خوبي ندارد تزلزل به وجود آمده در خانواده ها طلاق عاطفي و در نهايت طلاق توافقي را موجب مي شود.