پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: اميدوارم آيت‌الله خامنه‌اي تا ما زنده‌ايم، به کارشان ادامه دهند که هنوز ادامه مي‌دهند. ايشان ۵ سال از من کوچکتر هستند و غير از مشکل جسمي که با ترور آن‌گونه شدند، سالم و سرحال هستند. بحث‌هاي مربوط به رهبري آينده، بيشتر رسانه‌اي است.

به گزارش ریواس جنوب،بخشي از گفتگوي آفتاب نيوز با آيت الله هاشمي رفسنجاني به شرح ذيل است:

***

بسيار ممنون هستيم که با توجه به اين همه فشارها و مشکلات و کارهايي که داريد، اين وقت گرانبها را در اختيار ما گذاشتيد. با توجه به نتايج انتخابات ۷ اسفند، شما فضاي خبرگان آينده را چطور مي‌بينيد؟ فکر مي‌کنيد محتمل‌ترين گزينه براي رياست مجلس خبرگان چه‌کسي است؟

● بسم الله الرحمن الرحيم، اوّلاً فضاي خبرگان در آينده با تغيير چند نفر مثل سابق خواهد بود که سالي دوبار اجلاس رسمي و در هر اجلاس چند سخنراني داشتند. در مورد رياست خبرگان هم هرگونه که نمايندگان خبرگان تصميم بگيرند، انتخاب خواهد شد. من که فعلاً بنا ندارم خودم را براي رياست مطرح کنم. براي اينکه اولاً الان در همين جا کارم بيش از ظرفيت وجودي من است و کار‌هاي زيادي داريم. در آنجا نياز نيست که انسان رئيس باشد و همين که در خبرگان باشم، خوب است. خبرگان کاري جاري آن‌گونه ندارد و فعلاً سالانه ۲ اجلاس دارد و معمولاً هم سخنراني‌هاي پيش از دستور است و برنامه خاصي ندارد. البته بعضي از کارها را دبيرخانه خبرگان در قم انجام مي‌دهد. الحمدلله فضاي خبرگان به‌خاطر حضور بيش از ۸۴ عالم مجتهد خوب است. ولي اگر خداي نکرده زماني لازم باشد که اقدامي شود، اگر حضور داشته باشم، خيلي با رياست فرق ندارد. البته بايد ببينيم رقابت‌هايي که در آنجا هست، چگونه خواهد شد. بايد اعتبار مجلس خبرگان حفظ شود.

○ با توجه به نفوذ و شناختي که داريد، تحليل و پيش‌بيني شما از فضاي خبرگان چگونه است؟

● افراد جديدي را که آمدند، درست نمي‌شناسم. غير از کساني را که خودمان معين کرديم، در شهرستان‌ها عده‌اي آمدند و من خيلي با آنها آشنا نيستم. فقط اسم‌شان را مي‌دانم.

○ زمزمه‌هاي انتخاب رهبر آينده در رسانه‌ها بوده و با توجه به اهميت اين دوره‌ مجلس خبرگان، برنامه‌ي خاصي براي رياست اين دوره‌ـ نه شخص شما بلکه گزينه‌هاي ديگرـ مدنظر شما نيست؟

● اميدوارم آيت‌الله خامنه‌اي تا ما زنده‌ايم، به کارشان ادامه دهند که هنوز ادامه مي‌دهند. ايشان ۵ سال از من کوچکتر هستند و غير از مشکل جسمي که با ترور آن‌گونه شدند، سالم و سرحال هستند. بحث‌هاي مربوط به رهبري آينده، بيشتر رسانه‌اي است.

○ رهبري هم در صحبت‌هايشان اشاراتي داشتند.

● ايشان با آينده‌نگري مطالبي مي‌گويند. البته خود مجلس خبرگان به‌خاطر احتمال به‌وجود آمده است. يعني هر لحظه‌اي که رهبري مشکل پيدا کند و يا مريض شود و يا فوت کند و يا اشکالاتي از لحاظ قانوني پيدا کند، چون مشروعيت نظام الان با رهبري است، بايد به‌گونه‌اي آماده باشيم که بلافاصله اقدام کنيم. زماني که امام رحلت کردند، خبر را شب پخش نکرديم و تا فردا همه را از سراسر کشور شبانه دعوت کرديم و آمدند و تا عصر فردا کار را تمام و بعد خبر را اعلام کرديم. جامعه نمي‌تواند بدون رهبر بماند. لذا من فکر مي‌کنم مسأله اساسي وجود خبرگان اين است و نظارت بر وضع عملکرد رهبري است که اين دو وظيفه را انجام مي‌دهد. چون يک گروه نظر مي‌دهند و اگر اشکالي ببينند، خدمت ايشان مي‌روند و ايشان جواب مي‌دهند و يا اصلاح مي‌کنند. براي رهبري که گفتم الحمدلله آيت‌‌الله خامنه‌اي هستند و براي رياست هم، گفتم که ضرورتي براي حضور به عنوان رئيس در خبرگان نمي‌بينم. وقتي که باشم، مي‌توانم کار کنم. هيأت رئيسه هست و کار مي‌کند. چون خبرگان خيلي کار ندارد که انسان خيال کند رياست آنجا خيلي مؤثر است. خود رهبري خبرگان را به ارتش تشبيه کردند. مانند گروه‌هاي نظامي هستند و فعلاً مانور مي‌دهند و آمادگي پيدا مي‌کنند، اما جنگي نيست و آنها براي روز مبادا آماده هستند.

○ قبلاً گفته بوديد که کميته‌اي تشکيل شده تا گزينه‌هاي رهبري را بررسي ‌کند.

● آن کميته از اول طراحي شده بود. يعني از همان اوايل يک کميته سه نفره‌ را هيأت رئيسه به صورت مخفيانه تعيين کرد و با ۳۰۰، ۴۰۰ نفر صحبت کردند و افکار آنها را در‌نظر مي‌گيرند. البته آنها نمي‌توانند تصميم بگيرند. گزارشي را تهيه مي‌کنند و در صورتي که لازم باشد، آن را مي‌آورند. چون آن موقع فرصتي نيست که برويم و بگرديم. بايد همه‌ي کارها را کرده باشيم. البته دوره‌ي آن کميته تمام شد و کميته‌ي جديدي آمده و مشغول کار است. افراد خاصي را که مناسب‌تر باشند، پيدا مي‌کنند.