پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید داگستری و دادستان شهرستان کهگیلویه با حضور مسئولین ارشد استانی و شهرستانی در حسینه ثارالله سپاه پاسداران شهرستان کهگیلویه برگزار شد.

به گزارش ریواس جنوب؛ مجید کرمی با اشاره به وظایف مهم خود در سمت قبلی گفت: در دوران مسئولیت ۶ ساله ای که در دستگاه قضایی در مقام دادستانی و دادسرای شهرستان کهگیلویه داشتم، تمام تلاشم رعایت و اجرای قانون بوده است و اگر جایی براساس اصول و موازین حقوقی، قضایی و قانونی، تبعیض یا گریزی از قانون بوده، فقط برای حفط آرامش و امنیت این منطقه بوده است ولاغیر.

کاهش جرایم خشن در شهرستان

وی به کارهای انجام شده در دوران مسئولیت قبلی خود اشاره ای کرد و توضیح داد: قاطعیت در اجرای احکام قضایی و قانونی، تعامل با سایر دستگاه ها با رعایت حفظ جایگاه و استقلال دستگاه قضایی، تلاش برای عجین و آمیخته کردن عملکرد و قاطعیت قضایی با اخلاق قضایی از جمله مواردی است که د دوران خدمت خود در این شهرستان انجام دادم، اما قضاوت درست و واقعی با خود مردم شهرستان کهگیلویه است.

کرمی فی المجموع عملکرد خود در طی دوران مدیریتش را خوب توصیف کرد و گفت: جرایم خشن، نزاع های دسته جمعی و وقوع قتل عمد در مقایسه با قبل بسیار کاهش یافته است که البته این حاصل تلاش همه مسئولین امر بوده است و من قطره ای در میان این دریای بی کران بودم.

برنامه های مهم دستگاه قضا کهگیلویه/ کسب رتبه برتر استانی شورای حل و اختلاف شهرستان

او از رئیس کل دادگستری استان بخاط اعتماد مجدد به ایشان تشکر کرد و گفت: امیدوارم که شرمنده این اعتماد نشوم. کرمی در ادامه با وظایف مهمی که بر دوش خود در این امر مهم است اشاره کرد و گفت: تلاش در راستای اجرای سریع و اثربخش سیاست های خطوط دستگاه قضایی و وظایف آن بر اساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی بخصوص در مسئله پیشگیری از وقوع جرم، حفظ اقتدار دستگاه قضایی با اجرای کامل و قاطع قانون و تقویت تعامل میان دستگاه قضاء، دادگاه و دادسرا برای برخورد سریع و اثرگدار با مخلین نظم و امنیت، از جمله این وظایف جدید در ریاست دادگستری شهرستان کهگیلویه است.

وی  همچنین ایجاد تعامل میان دستگاه های قضایی با سایر دستگاه های حاکمیتی، امنیتی، نظامی و اجرایی با رعایت شان و جایگاه قضایی و استقلال دستگاه قضاء، حمایت قاطعانه از قضات و کارمندانی که در دستگاه قضایی با اجرای قانون و رعایت حرمت انجام وطیفه می نمایند تا زمینه رشد و بالندگی آنها فراهم شود و از سوی عده ای خاص تخریب نشوند، حمایت قاطع قضایی از طرح ها و پروژه ایی که در شهرستان در راستای سیاست های کلان نظام اجرا می شوند یا در حال اجرا است را از دیگر برنامه های مهم مد نظر خود نام برد.

رئیس جدید دادگستری کهگیلویه از شورای حل و اختلاف استان که بخاطر ایجاد صلح و سازش، رتبه برتر استانی را کسب کرد بود تشکر کرد و  در همین زمینه گفت: در حال حاضر چون دستگاه قضایی ترکیبی از دادگاه، دادسرا و شورای حل اختلاف است؛ تقویت شوراهای حل اختلاف و اولویت آموزش عملی و کارگاهی توسط قضات مجرب، ایجاد انگیزه برای بالا رفتن عملکرد کیفی و کمی در شورای حل اختلاف و ایجاد انگیزه برای مصالحه و سازش بین طرفین قطعا می تواند مؤثر باشد.

به گزارش ریواس جنوب، در ادامه این نشست که چند ساعت طول کشید، فرشید روشندل دادستان جدید کهگیلویه گفت: به موجب اصل ۵۶ قانون اساسی، قوه قضاییه قوه ای مستقل است که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و عهده دار اجرای عدالت است.او به وظایف اصلی قوه قضاییه هم اشاره کرد و افزود: رسیدگی و نظارت بر حسن اجرای قوانین و شکایات و اقدامات لازم در مورد امور؛ عدالت و حکم اجرای قوانین؛ کشف جرم، تعقیب، شناسایی و مجازات مجرمین؛ اجرای عدل و گسترش آزادی های مشروع افراد و پیشگیری از وقوع جرم  در اقدام مشترک را، از جمله مسئولیت هایی خطیری است که بر عهده قوه قضایه گذاشته شده است و دادستانی به عنوان مدعی العموم و نماینده همه مردم در جهت احقای حقوق الهی و حقوق اسلامی باید این ۵ رکن ذکر شده در قانون اساس را سرلوحه کار خود قرار دهد.

اخلاقی ترین محور کار خود را قانون مداری می داند!/ اقدامات لازم در جهت پیشگیری از وقوع جرم

دادستان جدید کهگیلویه که بیش از هفت سال سابقه خوشنام قضاوت در کارنامه خود را دارد و سال ۹۳ به عنوان قاضی نمونه کشوری انتخاب شد، اولین و اخلاقی ترین محور کار خود را، قانون مداری عنوان کرد و گفت: رعایت قانون خیلی چیزها بدنبال دارد، اگر قانون رعایت شود آرامش حفظ می شود، آرامش ایجاد می شود و آرامش از آنی که هست نیز بیشتر می شود و همچنین رعایت بیشتر حقوق مردم را در پی دارد، پس بنابراین قانون را رعایت بکنیم و مبنای عمل خود را قانون قرار دهیم.

به گفته روشندل، اگر کسی قانون را رعایت نکند در هر پست و مقامی که باشد بر اساس آنچه قانون پیش بینی کرده است برخود لازم می داند و آن را انجام می دهد.

او دومین محور کار خود را پیشگیری که جزء ۵ رکن قانون اساسی هم است عنوان کرد و بیان داشت: باید اقدامات لازم در جهت پیشگیری انجام شود، اما این پیشگیری به تنهایی کار قوه قضاییه نیست و باید با نهادهای دیگر در عرصه اقتصاد، فرهنگ، سیاست و امور اجتماعی فعالیت می کنند، کمک کنند تا انشالله وظیفه اصلی که همان پیشگیری است بتواند به مرحله اجرا برسد.

وی روحیه گذشت در بین مردم شهرستان ستودنی دانست و گفت: ابتدا نهایتا تلاش می کنیم پیشگیری کنیم تا وقوع جرم کاهش پیدا کند. اگر هم جرمی صورت گرفت از طریق مقام روحانیت و آن احترامی که مردیم شهرستان برای این قشر دارند، سعی می کنیم با صلح و سازش این دعاوی را فیصله دهیم. روشندل در ادامه اضافه کرد: اگر هم جرمی اتفاق بیفتد و صلح و سازش هم انجام شود، باز هم فایده ندارد؛ زیرا بعضی از جرائم مخل نظم، امنیت و آرامش جامعه هستند و دادستانی به عنوان نماینده مردم، وظیفه دارد قاطعانه، شجاعانه و مدبرانه، اقدامات لازم را در مورد مجرمی که حالت خطرناک دارد انجام دهد.

به گزارش ریواس جنوب، این مراسم با حضور رئیس و معاونین دادگستری کل استان، نماینده مردم کهگیلویه بزرگ در مجلس شورای اسلامی، فرماندار دهدشت، ائمه جمعه شهرستان ها، اعضای شورای حل اختلاف استان، روسای دادستان های چرام و لنده، رئیس دادگاه بخش چاروسا، فرمانده انتظامی و فرمانده سپاه کهگیلویه و دیگر مسئولین نطامی و اداری شهرستان کهگیلویه برگزار شد.

گفتنی است؛ در این مراسم از زحمات حبیب شاه احمدی قاسمی در منصب دادگستری شهرستان  با اهدای لوح سپاس تجلیل و مجید کرمی جایگزین وی و فرشید روشندل به مقام دادستانی کهگیلویه منصوب شد.شاه احمدی قاسمی  توسط حکمی از سوی آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در پست جدید خود در دادگاه تجدید نظر استان به کار مشغول خواهد شد.

 

انتهای پیام/ زهرا هماون فر