پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

استاندار فارس اعتقاد دارد محور اصلي توسعه اين استان در دراز مدت بايد صنعت باشد و كشاورزي امروز اولويت هيچ يك از كشورهاي توسعه‌يافته نيست و تنها در کشورهای در حال توسعه و عقب‌مانده مبنای درآمد است.

سيد محمدعلي افشاني در دیدار با جمعی از مسئولان و فعالان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های شهر شیراز، خدمات، صنعت، کشاورزی را به ترتیب سه بخش مهم در چرخه کسب و کار و اشتغال دانست و گفت: کشاورزی زمانی می‌تواند سهمی در توسعه داشته باشد که از صنعت کمک بگیرد زیرا صنعت مبنای توسعه است.

وی زیر بناهای توسعه صنعت را آب، انرژی و حمل و نقل دانست و  اظهار داشت: آزاد راه شیراز – اصفهان به عنوان مهم‌ترین محور حمل و نقل زمینی استان فارس است.

استاندار فارس در ادامه گفت: جاذبه‌ها و منابع طبیعی و حافظ و سعدی و شاهچراغ دیگر استان فارس را احیا نمی‌کند بلکه آن چیزی که می‌تواند به احیای فارس بیانجامد در وهله اول حمل و نقل و آب در حوزه اقتصادی است.

افشانی با بیان اینکه فارس تنها استانی در ایران است كه علي‌رغم وسعت زياد، آزادراه ندارد، گفت: تاکید بسیاری برای احداث بزرگراه از شیراز به اهواز و کرمان و خط آهن از شیراز به فیروزآباد و فراشبند داریم و امیدوارم در سال ۹۷ تمام شود.

افشاني مهمترین معضل در حوزه کشاورزی را آب دانست و گفت: كنار گذاشته شدن نظرات كارشناسي، يكي از بلاهاي خانمانسوزي بود كه به جان اقتصاد ايران افتاد؛ همه مسائل ابتدا بايد كارشناسي و سپس اجرايي شود.

استاندار فارس با بیان اینکه ما حتما به اندازه کشاورزان از مشكلات آنان درد داريم،‌ تصريح كرد: بر اساس نظرات كارشناسي اگر آب سد درودزن کمتر از ۳۳۰ ملیون متر مکعب كمتر شود، آب شرب شیراز و مرودشت دچار مشکل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه انداختن بار خودکفایی کشاورزی بر روی دوش استان فارس اشتباه بود، اضافه کرد: این بار خودکفایی باید به استان خوزستان و استان‌هاي شمالي داده شود که مجمع‌‌الجزایر است و بالاترین ارزش کیفی زمین‌های آبرفتی حاصلخیز را دارد.

این مقام مسئول افزود: در استان فارس ۶  سد در راه احداث داریم که ظرفیت آنها ۸۲۰ ملیون متر مکعب است اما حجم آب یک سال سد کرخه خوزستان ۷ ملیارد و ۶۰۰ ملیون متر مکعب است.

افشانی افزود: وضعیت آب استان از وضعیت بحرانی رد شده و مردم امیدشان به خدا است، اگر ۲۰ سال هم باران ببارد چاه‌های فارس هرگز احیاء نمی‌شود.

وی با بیان اینکه ورودی سد ملاصدرا زیر ۶۰۰ لیتر است، گفت: ما استخوان‌هایمان درد می‌گیرد وقتی به کشاوزان می‌گوئیم نکارید.

این مقام مسئول، با اذعان به اینکه كشاورزی باید باشد اما نمی‌تواند محور توسعه باشد، تأکید کرد: کشاورزی لازمه استقلال کشور است اما برای اینکه بتوان در دنیا سهمی در بازار جهانی داشته باشیم باید زیربنای صنعتی خوب و قوی همانند کشور ترکیه داشت.

استاندار فارس در بخشي از اين نشست و در پاسخ به سئوال یکی از دانشجویان حاضر در جلسه در خصوص دخالت در انتخابات، تصریح کرد: بارها عرض کرده‌ام که رای مردم حق مردم و این حق مردم معادل جان آدمی است و آدم بودن نیز براساس قدرت انتخاب است.

وی ادامه داد: در جلسه‌ای به فرمانداران گفته‌ام که با تمام وجود و نه بخاطر پست، به قیمت جانتان، از مردم دفاع کنید.

افشانی اضافه كرد: اين‌طور نيست كه به‌خاطر پست ملاحظه‌اي بکنم، چه در انتخابات مجلس، چه در انتخابات ریاست جمهوری، در عینی که بنده گرایش سیاسی دارم و وابسته به طیف اصلاح‌طلبان هستم و این موضوع را همه جا هم گفته‌ام و به‌هیچ عنوان کتمان نمي‌کنم اما حتی يك‌درصد اين گرايش را در انتخاب مردم دخالت نداده‌ام و نخواهم داد.