پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

اعتراضات شدید مردم در جریان سفر حضرت آیت‌الله ملک‌حسینی به روستاهای مرکزی شهرستان دنا به عملکرد منابع طبیعی و تصاحب اراضی کشاورزی آنان موجب شد تا یکبار دیگر نماینده ولی‌فقیه در این استان از کارشناسان منابع طبیعی و مدیرکل آن بخواهد تا در آرای صادره و صدور سند اراضی ملی خدا و حق مردم را در نظر بگیرند و با اعمال این فشارها و گاها” بی‌عدالتی‌ها در حق مردم، موجب بروز نارضایتی‌های عمومی در این استان نشوند { اینجا کلیک کنید}.

با انتشار اظهارات نماینده ولی‌فقیه در ریواس جنوب و به تبع آن در دیگر رسانه‌ها، روابط عمومی اداره‌کل منابع طبیعی جوابیه‌ای را ارسال کرد که عینا” آن را منتشر می‌کنیم.

در خبری از ریواس جنوب نگرانی حضرت ایت ا… ملک حسینی نماینده محترم ولی فقیه در استان از اداره منابع طبیعی شهرستان دنا منتشر و متعاقبا خبرگزاری‌های دیگر استان این خبر را منتشر کردند. از آنجایی که خبرگزاری ریواس جنوب در انتشار این خبر با مهارت خاصی تلاش در جهت تشویش اذهان عمومی نموده و تیتر مطلب را با عنوان “نارضایتی از منابع طبیعی فریاد مشترک روستانشینان دنا ”  انتخاب و در ادامه به نقل قول از حضرت ایت ا… ملک حسینی نوشته است :”خدا را در نظر بگیرید و از حق مردم بترسید. عمر کشت در برخی زمین های کشاورزی بیش از عمر انقلاب است و …. ” سعي نموده منابع طبیعی را متهم جلوه دهد، به همین منظور مطلب زیر جهت تنویر افکار و اذهان عمومی و انتشار ارسال می گردد.
در رابطه با اهمیت منابع طبیعی همین اندازه که این منابع جزء انفال ومتعلق به خدا ،پیامبر ، امام زمان و ولی امر می باشد و متعلق به همه نسلهاست کفایت می کند. همه ما باید بر حول محور قانون حرکت کنیم. بر اساس اجرای ماده ۵۶  قانون حفاظت از جنگلها و مراتع ،منابع طبیعی مسئولیت اخذ سند اراضی منابع ملی را بعهده دارد که طی یک فرایند قانونی این اسناد اخذ می گردد.

حال چنانچه کسی در این رهگذر حقی از وی ضایع شده باشد، قانون راهکار احقاق حق مردم را از طریق کمیسیون ماده واحده باز کرده است. در فرایند رسیدگی به حقوق مردم یکی از مولفه های استنادی کارشناسان و سیستم قضایی تصاویر ماهواره ای تهیه شده در سال ۱۳۴۸ تقریباً مقارن اجرای قانون اصلاحات ارضی در رابطه با سابقه کشت و زرع در این اراضی است که در این تصاویر اگر زمینی در سال ۱۳۴۸ تحت کشت بوده باشد حتی اگر در حالت آیش هم باشد و چندین سال هم کشت نشده باشد، کاملاً آثار کشت و زرع در عکس هوایی مشخص می باشد. و مصداق عبارت “آنچه عیان است چه حاجت به بیان است” می باشد که برخی افراد سود جو و زمین خوار و متعرض به انفال عمومی چون از این طریق دست آنان در اظهارات دروغین خود رو می شوند با فریب افکار عمومی و القاء آن به برخی مقامات استانی تلاش می نمایند که در سال تهیه عکس زمین آنان آیش بوده و در عکس هوایی نامشخص است.

با توجه به فنی بودن این موضوع تنها کارشناسان صاحب صلاحیت می توانند در این زمینه اظهار نظر نمایند و به قول حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) که فرمودند در کارهای تخصصی هر چه کارشناسان اعلام نمایند مورد تایید اینجانب می باشد. یکی از بحرانهایی که مملکت را تهدید می کند تخریب منابع طبیعی و تبدیل آن به اراضی کشاورزی است که باعث بر هم خوردن تعادل اکولوژیکی و در نتیجه بروز مشکلات عدیده ای برای جامعه شده است و ما وظیفه داریم که منافع و مصالح عمومی را فدای منافع فردی و زود گذر و آنی افراد را نکنیم.

باید به قوانین طبیعت احترام بگذاریم و گر نه طبیعت انتقام خود را از ما خواهد گرفت . متاسفانه به بهانه توسعه و افزایش تولید در بخش کشاورزی بشدت به اراضی منابع ملی تعرض و تخریب می شود و بعد با مظلوم نمایی وانمود می شود که مورد ظلم قرار گرفته ایم. ما باید مصالح عمومی را بر منافع فردی ترجیح بدهیم تا به توسعه پایدار برسیم.

حفظ محیط زیست ومنابع طبيعي با حیات بشری گره خورده است و حمایت از آن وظیفه همگان است و بیانات مقام معظم رهبری در پایان سال ۹۳ نشان دهنده اهمیت صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست را نشان می دهد و سربازان حفاظت از منابع طبیعی سربازان امام زمان (عج)  و ولی امر زمانه هستند زیرا انفال متعلق به خدا پیامبر و امام زمان (عج) می باشد و باید افتخار کنیم که ما كاركنان منابع طبيعي سربازان امام زمان در صیانت از جنگلها مراتع و محیط زیست هستیم.

البته اگر در جایی هم واقعا حقی از کسی ضایع بشود باز از طریق قانونی آن را دنیال کنیم. اما آنچه لازم به ذکر است وظیفه قانونی و ذاتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و شهرستانهای تابعه حفاظت و صیانت از عرصه های منابع ملی است و وظیفه خود می داند بخاطر صلاح جامعه با تمام توان، دست زمین خواران ،کوه خواران و متجاوزان به عرصه های منابع ملی که متعلق به همه مردم و نسلهای آینده می باشد با حمایت و پشتگرمی مسئولان ارشد استان و دستگاه محترم قضایی قطع نماید و از هیچگونه تهدید و فضاپراکنی و فرافکنی ابائی نداشته و نخواهد داشت.

یقیین داریم که حضرت آیت ا… ملک حسینی چنین دیدگاهی نيز دارند و ایشان از مدافعان سر سخت صیانت از انفال می باشد و به این شیوه که خبرگزاری ریواس اطلاع رساني نموده نيست و هدف معظم له اشاره به برخی موارد بوده و توصیه نموده كه تلاش شود که حقوق مردم تضیع نشود که ما نیز بر این باور هستیم و خواهیم بود و قانون نیز راهکار اجرایی آن را که همان کمیسیون ماده واحده می باشد را پیش بینی نموده است. صلاح جامعه در حفاظت از منابع طبیعی است نه در تخریب آن . نباید تابع احساسات و سوار بر موج سازیها و فرافکنی های جامعه بشویم و مایه دلسردی خادمان عرصه صیانت از منابع طبیعی که میراث گرانبهای آیندگان گردیم و مدیر کل محترم منابع طبیعی بارها اعلام نموده بر اساس نقشه اجرای ماده ۵۶ منابع طبیعی چنانچه حقی از کسی ضایع شده باشد در صورتی که بتواند در مراجع قضایی احقاق حق نماید آن را می پذیرد و در جهت حفاظت از منابع طبيعي با تمام توان خواهم ايستاد و فصل الخطاب همه ما  بایستی قانون می باشد. در پایان اعلام می گردد حافظان انفال و محیط زیست و منابع طبيعي استان با تمام توان و قدرت در چهار چوب قوانین و مقررات با متجاوزان به انفال و اراضی منابع ملی بشدت برخورد خواهد کرد و هیچ گونه مسامحه ای در مورد هیچکس نخواهد داشت.

روابط عمومی اداره‌کل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد