پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 چندی پیش در برخی رسانه‌ها تصویری از یک ساختمان در شهر شیراز منتشر شد که در آن کابل‌هایی به‌صورت عجیب و غریبی بر روی سطح خروجی ساختمان در هم تنیده شده بودند و به هر پنجره‌ای از این ساختمان چند طبقه یک یا چند کابل بزرگ وارد می‌شد. این کابل‌ها چهره‌ی بسیار زشتی را از این ساختمان ساخته بودند و مورد توجه و تعجب عابران این خیابان واقع می‌شد.

اما نکته عجیب این بود که این ساختمان متعلق به خود شرکت توزیع نیروی برق شیراز بود! به‌هرحال دور از ذهن نبود که این سوژه‌ی جالب از دید کاربران فعال شبکه‌های اجتماعی هم غافل نماند و این تصویر با تیتر «شاهکار دیدنی توزیع برق شیراز» در فضای مجازی منتشر شد.

حتی یکی از خبرگزاری‌ها این عکس را افشای برق‌دزدی از سوی خود شرکت برق (!) قلمداد کرد و در این باره نوشت: «درحالیکه مسئولان وزارت نیرو نسبت به مسئله برق‌دزدی در سال‌های متمادی موضع‌گیری‌های فراوانی داشته‌اند اما یکی از ساختمان‌های زیرمجموعه این وزراتخانه خلاف جهت تفکرات این وزارتخانه گام برداشته است.» در ادامه این مطلب آمده است: «بر اساس تصاویر مستند، ساختمان شماره دو توزیع برق استان شیراز برای تامین برق خود از تیر چراغ برق مجاور این ساختمان  انشعاب گرفته است. در همین حال مسئولان توزیع برق شیراز در پاسخ به این اقدام اظهاراتی ضد و نقیض را داشته‌اند و مدعی شدند این کابل‌های قطور سیم‌های اتصال به شبکه داخل ساختمان است که به سبب استیجاری بودن ساختمان مالک اجازه سیم‌کشی از داخل را نداده است.»

شرکت برق شیراز - ساختمان شماره 2

شرکت برق شیراز – ساختمان شماره ۲

*واکنش شرکت برق شیراز

با این حال، پس از گذشت چند روز از انتشار این تصویر، حالا مدير روابط عمومي شركت توزیع نیروی برق شیراز، نسبت به انتشار این عکس واکنش نشان داد.

بيژن لياقت در توضیح این تصویر گفت: «مهمترين نكته، اينكه كابل‌هاي مشاهده شده در اين تصوير، كابل‌هاي مخابراتي است. شركت توزيع نيروي برق شيراز، داراي ساختمان‌هاي متعددي بوده و ساختمان مشاهده شده در تصوير، ساختمان شماره ۲ اين شركت و يك واحد استيجاري است. طي هفته‌هاي اخير، به واسطه تعميرات انجام شده توسط يك واحد تجاري مجاور ساختمان شماره ۲ توزيع برق شيراز، اختلالي در شبكه ديتا و مخابراتي اين شركت ايجاد شد.»

وی افزود: «با توجه به اینکه قطع ارتباطات مخابراتي اين شركت حتي براي مدتي كوتاه، پيامدهاي بسيار زيانبار و جبران‌ناپذيري در پي خواهد داشت، لازم بود اقدامات فوری و مقطعی انجام گیرد. متاسفانه با توجه به استيجاري بودن ساختمان، مالك، اجازه اجراي شبكه مخابراتي از درون ساختمان به مستاجر را نداد و بر این اساس شركت مجبور شد براي ممانعت از بروز اختلال در روند برق‌رساني مطلوب به شهروندان و مشتركين، كابل‌هاي ديتا و مخابراتي را در روند ارائه خدمات مطلوب به شكل موقت از فضاي بيروني اجرا كرده و از بروز قطعي ارتباط، جلوگيري كند.»

لياقت همچنین در واکنش به احتمال خطر این کابل‌ها برای شهروندان، تاكيد كرد: «كابل‌هاي فيبرنوري، اجرا شده فاقد هرگونه مخاطره جاني براي شهروندان است.»

اما بخش دوم اظهارات مدیر روابط عمومی شرکت برق شیراز، استقبال وی نسبت به انتقادات شهروندان و فعالان رسانه‌ها بود. لياقت با تصريح اينكه شركت توزيع نيروي برق شيراز همواره از نقدها و نظرات همه شهروندان، خصوصا فعالان رسانه‌ها و شبكه‌هاي مختلف اجتماعي در راستاي بهبود خدمات و رفع دغدغه‌هاي موجود استقبال كرده و مي‌كند، گفت: «ما از حساسيت، دقت نظر شهروندان و خصوصا فعالان شبكه‌هاي مجازي، سپاسگزار هستيم و و اين مهم را نشانه‌اي از احساس مسئوليت همه نسبت به زيبايي‌هاي بصري شهر می‌دانیم. قطعا حساسيت آنان را ارج نهاده و از نمايندگان شبكه‌هاي اجتماعي مجاز به فعاليت، دعوت مي‌كنيم با هماهنگي روابط عمومي، در تور بازديد از فعاليت‌ها و اقدامات شركت توزيع نيروي برق شيراز، بازديد داشته باشند.»

با این حال وی در بخش دیگری از اظهارات خود، نقدی هم به زمان انتشار این تصویر زد و تصریح کرد: «اگرچه شبكه‌هاي مجازي عمدتا انتشار دهندگان مطالبات جامعه و دنبال‌كنندگان حقوق شهروندي هستند اما گاه حاشيه‌سازي و انتشار برخي مطالب خاص، خصوصا در شرايط زماني پيك مصرف برق كه خدمت‌گزاران صنعت برق در توزيع برق شيراز تمام تلاش خود را معطوف به جلوگيري از بروز خاموشي و ارتقاء خدمات كرده‌اند، اثرات نامطلوب مضاعفي خواهد داشت و انتخاب اين محدوده زماني براي اقداماتي اين‌چنين جاي سئوال دارد.»

مدير روابط عمومي توزيع نيروي برق شيراز افزود: «در ايامي كه دشواري‌هاي اقتصادي و مالي، بسياري از اقدامات عمراني و خدماتي را با چالش جدي مواجه كرده، اين شركت قريب به ۷۰۰ ميليارد ريال پروژه را براي افتتاح در هفته دولت امسال، آماده بهره‌برداري كرده و در اين ايام نیز با تلاش گسترده كاركنان شركت توزيع نيروي برق شيراز و با وجود تمام دشواري‌ها، عمليات بازسازي كامل شبكه توزيع برق در مناطق تحت پوشش به طول  ۶ هزار كيلومتر با اعتباري معادل ۱۵۰۰ ميليارد ريال اجرايي شده است كه جشن پاياني اين عمليات در هفته دولت برگزار خواهد شد.»

انتهای پیام/ سجاد بنام- ماه‌رویان