پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره به مغایرت ۲۴ درصدی در آمارهای وزارت نیرو از وضعیت آب آشامیدنی در خوزستان گفت: آمارهای وضعیت آب شرب در خوزستان باید بازنگری شود
به گزارش ریواس جنوب،امید حاجتی سه شنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه خوزستان که در سالن شهید رجایی استانداری برگزار شد اظهار کرد: بر اساس گزارش وزارت نیرو متوسط بهره مندی روستاهای استان از آب آشامیدنی سالم ۸۸٫۵ درصد است که با توجه به شرایط فعلی به نظر می آید این آمارها دارای مشکلاتی است.
وی خواستار بررسی مجدد آمارهای آب شهری و روستایی استان از سوی شرکت های آب و فاضلاب شد و افزود: این آمارها باید در سطح ملی اصلاح شود.
حاجتی با انتقاد از مقوله آمار در کشور اظهار کرد: این سازمان هیچگونه آماری تولید نمی کند بلکه آمارها و گزارش های دستگاه های اجرایی را مبنا و ملاک قرار می دهد، این در حالی است که از سه سال قبل دیده شده که آمارهای دستگاه های اجرایی بر حسب شرایط ، تغییر می کند و با یکدیگر مغایرت دارد.
وی خواستار همکاری دستگاه های اجرایی و فرمانداران برای اعلام آمارهای واقعی از استان شد و افزود: تمام اطلاعاتی که مبنای تصمیم سازی، پژوهش و برنامه ریزی است باید دوباره به صورت جدی بازنگری و اصلاح شود.

*دستکاری آمارهای آب در خوزستان
ایمان وسطایی رئیس گروه برنامه ریزی، آمایش و بهره وری سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان در گزارشی که در این جلسه ارائه کرد گفت: بر اساس گزارشی که وزارت نیرو اعلام کرده متوسط بهره مندی روستاهای خوزستان از آب آشامیدنی سالم ۸۸٫۵ درصد و بیش از متوسط کشوری است که ۷۱ درصد است.
وی تصریح کرد: وضعیت فعلی خوزستان، بازدیدهای میدانی و مطالبات مردمی گویای این است که این آمارها مغایر با شرایط واقعی استان است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی نیز در این نشست گفت: متوسط برخورداری خوزستان از آب شرب سالم ۶۴ درصد است.
درویشعلی کریمی با انتقاد از گزارش های وزارت نیرو از وضعیت آب شرب خوزستان تصریح کرد: این آمارها مورد اعتراض ما نیز قرار گرفته و متاسفانه این آمارهای غلط درباره آب در سال های گذشته از خوزستان به مرکز ارائه شده است.
وی تاکید کرد: اغلب روستاهای خوزستان روزی یک تا دو ساعت آب دارند و نمی توان این شرایط را به منزله بهره مندی از آب شرب تلقی کرد.
بر اساس این گزارش، در این نشست شیوه توزیع اعتبارات ماده ۱۸۰ بین شهرستان ها به تصویب رسید و مقرر شد ۲۰ درصد از اعتبارات شهرستان ها در اختیار فرمانداران قرار گیرد تا با صلاحدید و اولویت بندی آنها هزینه شود.
سهم خوزستان از اعتبارات ماده ۱۸۰ در سال جاری سه هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال عنوان شد.
اعتبارات ماده ۱۸۰ با هدف استفاده متوازن، کاهش محرومیت، رفع تبعیض و ارتقای سطح مناطق تصویب شده است. ۱۸ شاخص برای توزیع این اعتبارات در نظر گرفته می شود که شامل نرخ بیکاری، تراکم دانش آموزان در کلاس های ابتدایی و متوسطه، میزان برخورداری خانوارهای عشایر از راه و آب آشامیدنی، سرانه بهداشت روستایی و شهری، آب شرب سالم و برخورداری از گاز از آن جمله است.
خوزستان حدود چهار هزار و ۵۰۰ روستا دارد که چهار هزار و ۱۵ روستا شامل ۲۴۳ هزار و ۸۲ خانوار با جمعیت یک میلیون و ۳۲۸ هزار و ۷۷۱ نفر زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان قرار دارند.
به گزارش این شرکت، یک هزار و ۸۸ روستا شامل ۱۰ هزار و ۳۲۶ خانوار فاقد آب شرب هستند و از این تعداد ۳۶۱ روستا با تانکر آبرسانی می شوند.