پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

تکنوکرات بي‌منصب سياست کشور که روزي سوداي معاونت رياست‌جمهوري در سر داشت، امروز در دفتر حزب کارگزاران سازندگي مي‌گويد که در حال حاضر کسي را آشناتر، قوي‌تر و مسلط‌تر از روحاني به مسائل مختلف کشور نمي‌شناسد، چون او در اين سه سال همه آن کارهايي که نبايد انجام دهد را انجام نداده است.

غلامحسين کرباسچي پس از پايان اجباري کارش در شهرداري تهران در سال ۱۳۷۷، حتي با گذراندن دوران محکوميت و انفصال ۱۰ ساله از حضور در مناصب دولتي با وجود سوابق مديريتي در نظام جمهوري اسلامي، هنوز هيچ پست مديريتي در کشور ندارد، اما با اين وجود همچنان يکي از وزنه‌هاي سياسي کشور به حساب مي‌آيد که نظراتش براي مسئولان و فعالان سياسي حائز اهميت است.

بنيانگذار و دبيرکل حزب کارگزاران سازندگي معتقد است که اکنون اگر مجموعه نهادهاي انقلابي، نظامي و امنيتي و نيروهاي ارزشي از احمدي‌نژاد حمايت نکنند، او هيچ جايگاهي ندارد، هرچند رفتار شوراي نگهبان در رابطه با تائيد يا رد صلاحيت او قابل پيش‌بيني سياسي نيست.

او تاکيد مي‌کند که اصلاح‌طلبان گزينه‌هاي فراواني در حد رياست‌جمهوري دارند، اما مي‌گويد: چون در شرايط انتخابات و حمايت از آقاي روحاني قرار داريم نمي‌خواهم ذهنيت جامعه را مخدوش کنم به همين دليل از کسي نام نمي‌برم.

کرباسچي، علي لاريجاني را سمبل يک مجلس معتدل دانسته و تاکيد مي‌کند که عارف براي رياست مجلس راي کافي نداشت و حتي بسياري از اصلاح‌طلبان شامل نيروهاي جبهه مشارکت و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي نظرشان بر رياست لاريجاني بود.

دبير کل حزب کارگزاران سازندگي اعتقاد دارد که با حصر و ايجاد محدوديت براي افراد به نتيجه دلخواه در کشور نمي‌رسيم و جايگاه اين افراد هيچ وقت با چنين برخوردهايي تنزل پيدا نمي‌کند.

*در حال حاضر کسي آشناتر، قوي تر و مسلط‌تر از روحاني به مسائل مختلف کشور متصور نيست

غلامحسين کرباسچي در گفت‌وگوي تفصيلي با خبرنگار ايسنا، ابتدا در رابطه با برخي مباحث مطرح شده مبني بر اينکه “حسن روحاني در حال حرکت به سمت اصولگرايان است؛ چراکه مي‌داند اصلاح‌طلبان گزينه اي جز او ندارند”، گفت: خيلي درست نيست که ما بخواهيم درباره حرف هاي ديگران اظهارنظر کنيم؛ چراکه به هرحال هرکس عقيده اي دارد و مطرح مي‌کند. من وظيفه رد يا تاييد اين مسائل را ندارم.

وي ادامه داد: اگر سوال اين باشد که آيا گزينه ديگري براي رياست جمهوري پيش بيني مي‌شود يا نه، بايد بگويم احساس من اين است که در يک نگاه واقع بينانه سياسي، در حال حاضر کسي آشناتر، قوي تر و مسلط تر از آقاي روحاني به مسائل مختلف کشور متصور نيست. کسي که در مجموع اين آمادگي را داشته باشد که بتواند دور جديد رياست جمهوري را اداره کند نداريم. جايگاه اسامي هم که اکنون مطرح مي‌شود در واقعيت نزد افکار عمومي ثابت شده، البته مي‌توانند به عنوان فعال و جريان سياسي به عرصه آمده و حرف‌هاي خود را به صورت سمبليک بزنند، اما در مجموع به نظر من کارنامه آقاي روحاني خيلي روشن است؛ منهاي اينکه به همه اهدافش رسيده يا خير. چون نمي‌توان ادعا کرد کسي در طول دوران مسئوليتش به همه اهداف خود رسيده باشد.

*روحاني آن کارهايي که نبايد انجام دهد را انجام نداده است

اين فعال سياسي خاطر نشان کرد: بسياري اوقات در انتخابات ها شعارهايي داده مي‌شود که در انتخابات گذشته نيز توسط آقاي روحاني مطرح شد، بعضا در صورت انتخاب شدن يکسري شعارها عملي نمي‌شوند البته به نظر من آقاي روحاني آن کارهايي که نبايد انجام دهد را انجام نداده است و هنر او اين است که در اين چهار سال تا آنجا که توانسته از بحران ها جلوگيري کرده و در عين حال بحران جديدي به کشور اضافه نکرده است. آرامش به وجود آمده در فضاي اقتصادي کشور نيز قابل توجه است، هرچند بسياري از رکود ناراحت هستند، اما واقعيت اين است که در اين سه سال به هم ريختگي اقتصادي نداشتيم. آرامشي در قيمت ارزهاي خارجي و کالاهاي مختلف نيز به وجود آمده است.

کرباسچي همچنين اظهار کرد: در حوزه سياست خارجي نيز در اين سه سال ديگر آن تشنجات وحشتناک را نداشتيم هرچند ممکن است در اين حوزه نيز همه توقعات برآورده نشده باشد اما شاهد افزايش تشنج با کشورهاي دنيا نبوديم. دربحث سلامت و خدمات مختلف اجتماعي هم بسيار تلاش شده و بايد گفت در همه اين حوزه ها توجه بر اين بوده که بحراني دامن گير جامعه نشود. يکي از وظايف مدير خوب اين است که در کنار انجام کارهاي مثبت، کار منفي انجام ندهد.

*نام‌هاي مطرح براي حضور در انتخابات رياست‌جمهوري با شخصيت و عملکرد روحاني قابل مقايسه نيستند

دبير کل حزب کارگزاران سازندگي تاکيد کرد: در انتخابات افراد با يکديگر مقايسه مي‌شوند، بايد ديد چه کسي مي‌خواهد در مقابل چه کسي انتخاب شود. اگر يکي از ائمه معصومين(ع) يا يکي از قهرمانان تاريخي فوق العاده بيايد فرق دارد اما واقعيت اين است که بايد از آدم هاي سياسي همين کشور يکي را انتخاب کرد. به نظرم هيچ يک از افرادي که نام آنها اين روزها مطرح مي‌شود با کارنامه، عملکرد و شخصيت آقاي روحاني قابل مقايسه نيستند.

وي افزود: به طور مثال کساني ايراد مي‌گيرند و مي‌گويند که برجام و مذاکرات خارجي هنوز به نتيجه نهايي نرسيده؛ قطعا مردم کسي که هنوز کاري را کامل به اتمام نرسانده، کنار نگذاشته و کسي را سرکار بياورند که اين بحران ها را به وجود آورده است. برخي ايراد مي‌گيرند که چرا آقاي روحاني دير اين تحريم ها را برداشته اما نمي‌گويند چه کساني باعث و باني ايجاد تحريم ها و بحران هاي اقتصادي بودند. مردم اين مسائل را فراموش نمي‌کنند.

کرباسچي در رابطه با برنامه اصولگرايان براي انتخابات رياست جمهوري و احتمال حضور افرادي همچون محمدباقر قاليباف و سعيد جليلي گفت:‌ من از تصميم اصولگرايان خبر ندارم، چون نه چيز رسمي اعلام شده و نه از محافل داخلي آن‌ها اطلاعات محرمانه داريم اما عقل ايجاب نمي‌کند آنها مجددا وارد يک ميدان سياسي جديد شوند، درحالي که تجربه هاي ناموفقي دارند که حتي دوبار تکرار شده است.

وي با اشاره به احتمال ورود قاليباف به عرصه انتخابات، افزود:‌ وقتي کسي دو بار خود را در معرض افکار عمومي مي گذارد و اقبالي نمي بيند بهتر است حيات سياسي خود را در همين حدي که هست حفظ کند و اگر من مي خواستم تصميم بگيرم يا به کسي مشورت دهم توصيه نمي کردم اين گونه و آن هم پي در پي در عرصه رقابت حاضر شود. ميتوان گفت بهتر است فرد در طول زمان و با تغيير نسل‌ها شانس خود را امتحان کند اما زماني که در طول حدود هشت سال شانس خود را امتحان کرده، ديگر جايي براي تکرار مجدد آن وجود ندارد.

*حضور هاشمي‌رفسنجاني در انتخابات ۸۴ تجربه موفقي نبود

دبير کل حزب کارگزاران سازندگي درباره برگزاري مراسم سخنراني توسط محمود احمدي‌نژاد در شهرهاي مختلف نيز اظهار کرد: تجربه مجموعه نظام و چيزي که ما در اين سي و هشت سال پس از انقلاب ديديم اين نيست که کسي بعد از دو دوره رياست جمهوري دو مرتبه بخواهد در انتخابات حضور پيدا کند. اين حرف را برخي در همان سال ۸۴ به آقاي هاشمي زدند اما ايشان مجبور شدند به دليل احساس وظيفه در عرصه حاضر شوند اما حضور ايشان در مجموع تجربه موفقي نبود.

*اگر مجموعه نهادهاي انقلابي، نظامي-امنيتي و نيروهاي ارزشي از احمدي‌نژاد حمايت نکنند، هيچ جايگاهي ندارد

کرباسچي هم‌چنين تاکيد کرد:‌ در سال ۹۲ نيز جمع بندي شوراي نگهبان اين نبود که با وجود فراهم بودن زمينه افکار عمومي، ايشان را تائيد کنند. درباره آقاي احمدي نژاد نيز قضيه خيلي متفاوت است چون گرايشي که آن روز به آقاي هاشمي بود اصلا با وضعيت آقاي احمدي نژاد قابل مقايسه نيست و معتقدم اگر مجموعه نهادهاي انقلابي، نظامي و امنيتي و نيروهاي ارزشي ايشان را حمايت نکنند، هيچ جايگاهي ندارد و فقط آدمي است که هشت سال رئيس جمهور بوده است.

اين فعال سياسي يادآور شد: اينکه به شهري رفته و عده اي دورش جمع شوند با اينکه بتواند کسب راي کند خيلي متفاوت است. من فکر نمي کنم اين مسائل اصلا قابل پرداختن باشد . شايد آقاي احمدي نژاد الگويي در ذهن داشته باشد که مانند آقاي هاشمي در سال ۹۲ دوباره وارد عرصه شده و نهايتا بتواند فردي مثل آقاي روحاني را با حمايت ، روي کار آورد اما اين کارها کپي برداري ناقصي از الگوها است چون همه آقاي هاشمي نمي‌شوند و همه ذهنيت‌ها متناسب با ذهنيت آن زمان نيست. جنس افکار عمومي در هر دوره متفاوت است.

*رفتار شوراي نگهبان در رابطه با تائيد يا رد احمدي‌نژاد قابل پيش‌بيني سياسي نيست

وي ادامه داد: رفتار شوراي نگهبان نيز درباره تائيد يا رد آقاي احمدي نژاد قابل پيش‌بيني سياسي نيست چراکه آن‌ها به خصوص فقها بر اساس وظيفه شرعي خود در هر زمان عمل کرده و فکر نمي کنم بتوان تحليل سياسي در اين رابطه ارائه کرد.

*اصلاح‌طلبان گزينه‌هاي فراواني در حد رياست‌جمهوري دارند که نام نمي‌برم

کرباسچي در خصوص فعاليت اصلاح طلبان در ادامه راه در عرصه سياست، گفت: اصلاح طلبان گزينه هاي فراواني دارند که در حد رياست جمهوري باشد. من به عنوان کسي که در ذهنيت دوستان اصلاح طلب هستم تحليل هايشان را مي دانم و باتوجه به اينکه از توانايي هايشان آگاهي دارم مي گويم که از لحاظ توانايي اداره کشور، از نظر تحليل هايي که به نفع کشور و مسائل سياسي است و از لحاظ شرايطي که براي چنين سمتي از نظر قانون اساسي لازم است، تعداد قابل توجه افراد وجود دارد که اين شرايط را دارا هستند. کساني که در شرايط نرمال و بدون حاشيه بوده و مي توانند مورد تاييد قرار بگيرند. حتما در آينده از اين گزينه ها استفاده خواهد شد.

وي ادامه داد: براي اينکه در شرايط انتخابات و حمايت از آقاي روحاني قرار داريم نمي خواهم ذهنيت جامعه را مخدوش کنم به همين دليل از کسي نام نمي برم.

*عارف براي رياست مجلس راي کافي نداشت

دبيرکل حزب کارگزاران در رابطه با برخي مباحث مطرح شده مبني بر اختلاف ميان اصلاح طلبان و افرادي همچون او و عباس عبدي سر رياست مجلس و دلخوري محمدرضا عارف در اين خصوص، گفت: موضوع اصلي در رابطه با بحث رياست مجلس شامل دو نکته مي شد؛ اول اينکه آيا اصلا آقاي عارف مي تواند رييس مجلس شود؟ برداشت ما از انتخاباتي که انجام شد اين بود که ايشان در مجلس دهم راي کافي براي کسب کرسي رياست را ندارد. من در جلسه اي گفتم اگر ايشان راي داشته باشد و بتواند، ما که مخالفتي نداريم.

اين فعال سياسي افزود: بحث اين است که کانديداتوري افراد براي کسب کرسي رياست خواه ناخواه نوعي جبهه بندي و تقابل در فضاي مجلس ايجاد مي‌کند. حال بايد پرسيد آيا واقعا مي‌توانستيم در انتخابات رياست مجلس نيز به تفاهمي که بين مجموعه اي از نيروهاي معتدل و اصلاح طلب شکل گرفته بود، برسيم؟ اين مجموعه در انتخابات توانست با وحدت و تعامل ميزان حضور افراد تندرو و افراطي را به حداقل برساند و نهايتا شاهد تغيير جدي در بافت مجلس بوديم. اما من و بسياري از نيروهاي اصلاح طلب فکر مي کرديم اين وحدت اصلاح طلبان و اعتدالگرايان نبايد به هم بخورد.

*نظر نمايندگان مجلس با يک مصاحبه و حرف امثال بنده تغيير نمي‌کند

کرباسچي تاکيد کرد: اين موضوع نظر بسياري از اصلاح طلبان شامل جبهه مشارکت و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي هم مي شد. شايد در مصاحبه ها علنا اعلام نکرده باشند، اما در جلسات نظرشان همين بود که بگذاريم مجلس با همان کيفيت اعتدال و بدون نيروهاي افراطي کار خود را پيش ببرد. واقعيت مجلس نيز همين بود که اتفاق افتاد و اينطور نبود که نمايندگان با يک مصاحبه و حرفي که امثال بنده بزنيم نظرشان را تغيير داده و مساله مجلس عوض شود.

وي خاطرنشان کرد: بنده در صحبت هايم در همان زمان اعلام کردم اگر جمع به اين نتيجه برسد از کسي حمايت کند، همه بايد پيروي کنند، اما در مقابل اين تحليل، تحليل ديگري نيز وجود داشت که بايد بررسي مي کرديم ببينيم هر کس مي خواهد براي رياست مجلس مطرح شود راي مي آورد يا خير. من شخصا معتقد بودم مجموعه کساني که با ليست اميد وارد مجلس شدند، کساني نبودند که بين انتخاب آقاي لاريجاني و آقاي عارف، آقاي عارف را انتخاب کنند و ديديم که اين کار را هم نکردند. بنابراين من معتقد نيستم تحليل ها و مصاحبه هاي افراد نقش تعيين کننده اي در اين مساله داشت.

*لاريجاني سمبل يک مجلس معتدل است

دبيرکل حزب کارگزاران همچنين تصريح کرد: ماهيت فکري نمايندگان مجلس دهم اين بود که مجلسي سر کار بيايد که سمبل يک حالت تغيير اصولگرا به اصلاح طلب نباشد، بلکه مجلسي معتدل پس از آن افراطي گري ها فعاليت کند. به نظر من سمبل اين کار آقاي لاريجاني و شعار اصلي انتخابات نيز، شعار حمايت از دولت بود. بنابراين مجلس دهم بايد مجلس متحد حامي دولت باقي مي ماند و اگر غير از اين مي‌شد، نيروهاي معتدل اين ظرفيت را داشتند که براي حفظ هويت خود، يک فراکسيون يکپارچه اصولگرايي تشکيل دهند که اين جناح بندي ها به نفع دولت نبود.

کرباسچي ادامه داد: امکان داشت فراکسيون قوي اصولگرايي شکل گرفته و در کار دولت کارشکني کند اما اين اتفاق به اين شکل نيفتاد. در مجموع کساني که فکر مي کنند با يک انتخابات رياست مجلس همه مسائل حل و فصل مي شود اشتباه مي کنند. مجلس يک پروسه و روند است که بايد در جهتي مشخص حرکت کند.

*اتفاقاتي افتاد که وحدت ليست اميد کم‌رنگ شد

وي تاکيد کرد: در مجلسي که با يک توان قوي و اکثريت حامي دولت در جامعه شکل گرفت اتفاقاتي افتاد که وحدت ليست اميد کم رنگ شد. ما مي‌توانستيم آن را پر رنگ نگه داريم چون به درد انتخابات رياست جمهوري هم مي خورد. اکنون بايد کاري کنيم که وحدت نظرها و نزديک شدن ها، به بهتر اداره شدن کشور کمک کند.

اين فعال سياسي در خصوص احتمال تغيير رياست مجلس در سال هاي آينده مجلس فعلي، گفت: مجلس ۲۹۰ نفر آدم زنده دارد که داراي تحليل، فکر و عقيده هستند. رييس مجلس نيز از سوي همين افراد انتخاب مي شود. بايد نصف به علاوه يک نفر از اين تعداد به اين نتيجه برسند که اين رييس مجلس به نفع کشور، انقلاب و مجلس است يا فردي ديگر. اين موضوع را عملکرد و کارنامه افراد تعيين مي‌کند.

وي خاطرنشان کرد: قطعا نمايندگان به فردي راي مي‌دهند که در مسائل ملي، حمايت از دولت، در ارائه نظرات و تحليل هاي مختلف در مجلس و در اداره بهتر يک مجموعه متفرق الاراء عملکرد بهتري داشته باشد اما کسي که تحليل جامعي ندارد و نمي تواند مجلس را اداره کند مورد حمايت نمايندگان قرار نخواهد گرفت و اين در طول اداره مجلس مشخص مي شود.

دبيرکل حزب کارگزاران سازندگي همچنين گفت: اگر کسي در مجلس دهم پيدا شود که از آقاي لاريجاني بهتر حرف بزند، بهتر ارتباط برقرار کند، بهتر مسائل را تحليل کرده و بتواند جايگاه مجلس را بهتر در جاي واقعي خود حفظ کند، قطعا او جايگزين مي شود. بنابراين نمي توان گفت در سه سال آينده چه تغييراتي در رياست مجلس مي افتد.

*شخصيت هاشمي‌رفسنجاني، ناطق‌نوري و کروبي در کرسي رياست مجلس کاريزماتيک بود

کرباسچي تصريح کرد: از ابتداي انقلاب کرسي رياست مجلس به افرادي همچون آقاي هاشمي رفسنجاني، آقاي ناطق نوري و آقاي کروبي اختصاص داشت و طوري بود که به خاطر شخصيت کاريزمايتيک‌شان، همه بر روي آنها اتفاق نظر داشتند اما اکنون توان شخصيتي، مديريتي و سخنگويي رييس مجلس اهميت بالاتري پيدا کرده است.

وي افزود: اطلاعي از تصميم آقاي عارف مبني بر کانديداتوري مجدد در انتخابات رياست مجلس در سال هاي آينده ندارم اما مي توانم اين را بگويم که نمايندگان، تفکرات سياسي، اقتصادي و اجتماعي مختلفي داشته و حتما تفکرات سياسي‌شان فراکسيون بندي شده است اما در کل خط فراکسيون هاي ما آنقدر پررنگ نيست که تعيين کننده باشد بخصوص که اکنون سه فراکسيون شکل گرفته و شايد اين محصول کم کاري مجموعه ليست اميد بوده، چون آنها مي توانستند طوري عمل کنند که ما در مجلس بيشتر از دو فراکسيون نداشته باشيم. به هرحال اينطور صلاح ديدند و اميدوارم در عملکردهاي آينده به نفع مجلس و کشور فعاليت کنند.

کرباسچي ادامه داد: به طور کلي در مجلس ما اينطور نيست که افراد با يک خط سياسي در همه مسائل با همان جهت حرکت کنند چون اين خط هاي سياسي فقط يک طيف است و يک خط قاطع برنده نيست و با شرايط سياسي جامعه و موضع گيري هاي افراد متفاوت مي شود.

*خيلي قشنگ نيست بعد از برگزاري يک انتخابات موفق براي برخي خط و نشان بکشيم

اين فعال سياسي در رابطه با مباحث مطرح شده مبني بر “بد عهدي و بداخلاقي سياسي برخي اعضاي فراکسيون مستقلين که با ليست اميد وارد مجلس شدند”، گفت: عده اي هستند که در ليست اميد نبودند اما در مجلس دهم راي آوردند و حالا عضو فراکسيون سوم شدند. در کل خيلي قشنگ نيست بعد از برگزاري يک انتخابات موفق براي برخي خط و نشان بکشيم و بگوييم شما به خاطر ما بوديد يا ما به خاطر شما بوديم. چون اگر بنا به حرف زدن باشد عکس اين موضوع را هم مي‌شود گفت که يکي از دلايل تشويق مردم براي راي دادن به ليست اميد اين بود که اصلاح طلبان خواستند نشان دهند براي مصالح و منافع ملي کشور با افرادي غير از جناح سياسي خودشان نيز تعامل مي‌کنند.

وي يادآور شد: تحليل هاي اين چنيني اصلا جالب نيست و اين ها به درد رقباي سياسي مي‌خورد که مي‌خواهند بين گروه هايي که يک جبهه واحد تشکيل دادند، اختلاف جدي ايجاد کنند، بنابراين به نظر من جبهه حاميان دولت بايد پيوندشان را در اين مجلس تقويت کنند حتي در قالب دو فراکسيون وحدت جبهه اي خود را حفظ کنند. نبايد دنبال اين حرف ها بود که اگر در ليست ما نبودي راي نمي آوردي.

*تجربه بين سال‌هاي ۸۴ تا ۹۲ چيزهاي زيادي به ما آموخت

کرباسچي هم‌چنين درباره تاثير انتخابات سال ۸۸ بر انتخابات هاي بعدي، بيان کرد: تمام اين حوادث تجربياتي است که براي مردم و مجموعه نظام حاصل مي‌شود و اينکه ما بخواهيم اتفاقاتي که در سال ۸۸ يا قبل از آن افتاده را مورد بررسي قرار دهيم شايد بايد چند سال از آن بگذرد تا بتوان تحليل درستي داشت. به طور مثال امروز ما خيلي بهتر مي‌توانيم درباره انتخابات سال ۸۴ قضاوت کنيم چون آثار آن را بيشتر ديده ايم.

وي ادامه داد: سال ۸۴ اصلاح‌طلبان با سه يا چهار کانديدا جلو آمدند اما در ۹۲ با يک کانديدا وارد شدند که او هم قطعا جزو نيروهاي شاخص اصلاح‌طلبي نبود اما نهايتا اصلاح‌طلبان پيروز شدند. پس مي‌توان گفت تجربه بين سالهاي ۸۴ تا ۹۲ چيزهاي زيادي به ما آموخت.

اين فعال سياسي يادآور شد: نهايتا مي‌توان گفت تمام اتفاقات و تجربيات در عرصه سياست در افکار مردم، عملکرد مديران، ناظرين، شوراي نگهبان و وزارت کشور مغتنم است و مردم و نظام قطعا از اين تجربيات استفاده مي‌کنند، چون براي همه آن‌ها بهاي سنگيني داده شده اما استفاده اي که مي‌توان از آن کرد به بهايي که داده شده، مي ارزد.

*با حصر و ايجاد محدوديت به نتيجه دلخواه نمي‌رسيم

دبير کل حزب کارگزاران سازندگي در رابطه با حصر خانگي تعدادي از کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري سال ۸۸ گفت: درباره اينکه آيا واقعا اين حصر به نفع کشور، مردم، انقلاب و خود اين افراد هست يا خير ، اختلاف نظراتي وجود دارد. قطعا عده اي از مردم و مجموعه سياسي کشور معتقدند اين شرايط و فضا نه تنها به نفع کشور، نظام و انقلاب نيست، بلکه حتي نتيجه عکس مي‌دهد اما برخي معتقدند اين حصر براي اداره و آرامش کشور و براي حفظ جان و امنيت محصورين ايجاد شده است.

کرباسچي تصريح کرد: من معتقدم حتي اگر مخالف آقايان موسوي،کروبي و خاتمي باشيم نبايد اين محدوديت‌ها را ايجاد کنيم چون نمي‌توانيم با حصر و ايجاد محدوديت به نتيجه دلخواه برسيم، به قولي« الانسان حريصٌ علي ما منع» و جايگاه اين افراد هيچ وقت با چنين برخوردهايي تنزل پيدا نمي‌کند.

*عبور از روحاني به سمت چه کسي؟!

وي در خصوص موضوع « عبور از روحاني» که توسط برخي چهره هاي سياسي مطرح شده نيز گفت: بايد پرسيد عبور از روحاني به سمت چه کسي؟ وقتي کسي وجود ندارد اين عبور معنا پيدا نمي‌کند. بهتر است اين طور بگوييم که اگر ما مصالح مردم، کشور و انقلاب را مي خواهيم بايد به دنبال گزينه اصلح باشيم. اگر در حال حاضر گزينه اي بهتر از آقاي روحاني وجود دارد حتما بايد معرفي کنيم اما اگر مجموعه شرايط کشور چنين چيزي را در چنته ندارد ، عبور معنا نمي دهد.

اين فعال سياسي تاکيد کرد: من فکر مي کنم تاکنون هيچ اصلاح‌طلبي اين بحث را مطرح نکرده که بايد از روحاني عبور کنيم چون طرف ديگر ، فردي وجود ندارد.

کرباسچي در جمع بندي نظرات خود درباره آينده سياسي کشور اظهار کرد: اگر به منحني گرايش مردم در عرصه سياست در اين سي و هشت سال نگاه کنيم مي بينيم هر چه جلو آمديم گرايش مردم به سمت انتخاب منافع ملي پيش رفته و از آغاز مردم هر گاه احساس کردند منافع ملي در خطر است انتخابي کردند که اين منافع در خطر نيفتد.

*انتخاب واقعي مردم افراط‌گرايي نيست

وي هم‌چنين تصريح کرد: هر چه پيش مي رويم انتخاب واقعي مردم و تجربه در انتخابات بهتر شده و انتخاب واقعي مردم انتخاب افراط گرايي نيست. مگر اينکه کسي با شعار دوري از افراط گرايي وارد شده و نوع ديگري از افراط را ترويج، تبليغ و پيشه کند که اين بحث ديگري است. مردم از افراط و تفريط خسته اند و در درجه اول منافع ملي برايشان اولويت دارد و اين منافع در يک روش و بينش معتدل به همه مسائل به دست مي آيد.

*مردم نمي‌خواهند دور کشور ديوار بکشيم و کره‌شمالي درست کنيم

اين فعال سياسي خاطر نشان کرد: مردم از دست دادن استقلال کشور را قبول ندارند و در عين حال نمي خواهند دور کشور ديوار بکشيم و کره شمالي درست کنيم. در مباحث اقتصادي نيز هرج و مرج و بي برنامگي را نمي خواهند و در عين حال اعتقاد به اقتصاد سوسياليستي و چپ گرايانه ندارند. در مسائل اجتماعي و فرهنگي ترويج بي اخلاقي در جامعه را نمي پسندند و بستن همه درها به سمت هر گونه تنوع فرهنگي را نمي خواهند. بي ديني و ترويج آن را قبول نداشته و نه مي خواهند به اسم عقيده ديني براي بخش قابل توجهي از مردم مشکلاتي درست کنيم. انتخاب و سليقه مردم اينگونه است و افکار عمومي معمولا اشتباه نمي کنند. حتي اگر انتخابات سال ۸۴ و ۸۸ خوب برگزار شده باشد، مردم بر مبناي شعارهاي ارائه شده انتخاب کردند. اما خب فاصله قول و عمل چيز ديگري بود.

کرباسچي در پاسخ به اينکه آيا آن دو انتخابات خوب برگزار نشده است، اظهار کرد: به هر حال برخي معتقدند خوب برگزار نشده بود.

*کارگزاران افکار و برنامه‌هاي هاشمي‌رفسنجاني را براي کشور مفيد مي‌داند

دبير کل حزب کارگزاران سازندگي در قسمت پاياني گفت‌وگو، در رابطه با ميزان حمايت حزب متبوع اش از آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت:‌ ما قطعا هجمه هاي وارده به آقاي هاشمي را قبول نداريم و افکار وبرنامه هاي ايشان را براي کشور مفيد مي دانيم. اين موضوع به شخص آقاي هاشمي و يا خانواده ايشان بر نمي گردد بلکه به افکار ايشان مربوط مي‌شود. حزب کارگزاران در مجموع اعتقاد دارد افکار آقاي هاشمي براي سازندگي و توسعه کشور تا کنون مفيد بوده و در حال حاضر نيز مفيد است. ايشان جزو برجسته ترين و مبرزترين شخصيت هاي انقلاب بوده و از شناسنامه هاي انقلاب به حساب مي آيند. جزو کساني هستند که مسائل کشور را به صورت غير جانب‌دارانه و با توجه به منافع ملي تحليل مي‌کنند. از اين جهت تا وقتي حزب به اين شکل فکر مي‌کند و آقاي هاشمي اين گونه هستند، از ايشان حمايت مي‌کنيم.

وي افزود: ما بسياري از مسائلي که در رابطه با فرزندان ايشان مطرح مي‌شود را نمي دانيم و قبول نداريم و به اين کاري نداريم که ايشان پنج فرزند دارد، عمامه سفيد دارد يا اين طور لباس مي پوشد، بلکه مسأله ما با آقاي هاشمي مسأله افکار ، شخصيت و سوابق ايشان است.