پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نشست شورای بانک‌های کهگیلویه و بویراحمد حواشی جالبی داشت؛ حضور متقاضیان به اتفاق مدیران برای پیگیری پرونده‌اشان در بانک‌ها، کنتوری که استاندار نصب کرد، عنصر سومی که در جلسه غایب بود و همه برای توجیه کم‌کاری‌هایشان به آن پناه آوردند، تنبیه خاص مدیران بانکی کم‌کار، بانک شاگرد اول این استان و بهانه‌ای که بانک‌ها برای خانواده‌های شهید می‌آورند از جمله این حواشی بود.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، ستاد تسهیل با حضور مدیران بانکی در کهگیلویه و بویراحمد حاشیه‌های جالبی داشت که گاها از متن هم مهم‌تر هستند.

با اختصاص سهمیه ۴۵۰ میلیارد تومانی در استان کهگیلویه و بویراحمد حدود ۵۷۰ سرمایه‌گذار و کارخانه‌دار در سامانه بهین یاب برای دریافت تسهیلات ثبت‌نام کردند و در نهایت ۳۳۴ مورد از این تقاضاها مورد موافقت قرار گرفت و با بانک‌ها معرفی شدند تا با دریافت سرمایه در گردش جان بگیرند و وارد چرخه تولید شوند؛ فرصتی طلایی که تا ۱۵ مهر به اتمام می‌رسد.

با وجود فرصت کم باقیمانده ولی در کل این استان تنها ۲۰ مورد وام پرداخت شد؛ روند بسیار کندی که استاندار این استان و تیم اقتصادی او را نگران کرده است.%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%db%8c

عملکرد ناامیدکننده بانک‌های کهگیلویه و بویراحمد و توضیح مدیران آن‌ها

جالب‌تر آنکه در کشور روند این پرداخت‌ها تقریبا خوب بوده است ولی در کهگیلویه و بویراحمد به جز بانک کشاورزی و صنعت و معدن سایر بانک‌ها، عملکرد ناامیدکننده‌ای داشتند.

در این نشست عملکرد بانک‌ها مورد به مورد قرائت شد و از مدیران آن‌ها پاسخ خواسته شد.

در حوزه بانک ملی، ۲۳۰ فقره تسهیلات در سایر استان‌ها از طریق ان سامانه به واحدهای تعطیل و در حال ساخت پرداخت شد ولی در استان ما یک مورد هم پرداخت نشد که امیری مدیر این بانک علت آن را عدم مراجعه متقاضیان و عدم تحویل مستندات لازم دانست.

مدیران ما شانس آوردند یک عنصر غایب در این جلسه داریم

موضوعی که تقربا همه مدیران بانکی آن را به عنوان توجیه عملکرد ضعیف خود در این حوزه اعلام کردند و استاندار نیز گفت: هم مدیران اجرایی و هم مدیران بانکی واقعا شانس آوردیم چرا که عنصر سومی که از آن حرف می‌زنیم یعنی عدم مراجعه متقاضیان، در این جلسه غایب است.

در حالی که اگر واقعا” متقاضیان این تسهیلات یارانه دار برای فعال کردن واحدهای تولیدی خود، مراجعه نمی‌کنند، حتما به خوبی اطلاع‌رسانی نشده و خبردار نشدند و گرنه مگر می‌شود صنعتگر و تولیدکننده‌ای از این فرصت خوب استفاده نکند.

غیبت مدیر بانک ملت / تنبیه مدیرانی که همکاری نمی‌کنند

وقتی نوبت به بانک ملت رسید، مدیر آن حضور نداشت که با تعجب استاندار و انتقاد معاون اقتصادی او مواجه شد؛ محنایی گفت: متأسفانه ما همیشه با بانک ملت حتی برای حضور در جلسات هم مشکل داریم و اکنون هم می‌بینیم در کشور ۱۷۰ مورد از این تسهیلات پرداخت شده و در استان حتی یک مورد هم نداشتیم.

در این جلسه که به صورت آنلاین سامانه بهین یاب به نمایش گذاشته شد و معلوم شد، بانک ملت در کشور رتبه نخست را دارد و در این استان عملکرد صفر بوده است، استاندار گفت که مدیران بانکی که همکاری نمی‌کنند علاوه بر اینکه به جلسات راه داده نمی‌شوند، به مدیرعامل کشوری آن‌ها مکاتبه می‌شود و رونوشت آن در اختیار معاون اول رئیس جمهور هم داده می‌شود.

خادمی همچنین گفت: وقتی در کشور از استان اصفهان و تهران تا ایلام و چهارمحال در این زمینه پرداخت دارند و ما نداریم، خوب درصدی از آن محرومیت است درصدی مدیران ما ولی باید بگردیم که واقعا ایراد کار کجاست؟

برای مدیران ضعیف برنامه دارم/ بانک تعاون اگر به درد تعاونی‌ها نخورد پس به درد چه می‌خورد؟

او به طور ملموس‌تر گفت: وقتی بانک ملت رتبه نخست پرداخت‌ها در کشور و بانک صادرات رتبه دوم را دارد ولی در این استان با وجود رفع محدودیت منابع و مصارف، حتی یک فقره هم تسهیلات ندادند، معلوم است ایراد از مدیر است.

او همچنین گفت که برای مدیران ضعیف حوزه بانکی برنامه دارد.

خادمی تصریح کرد: رسالت بانک‌ها به ویژه در این مقطع بسیار سنگین است ولی رسالت بانک‌های کشاورزی، ملی، توسعه تعاون، توسعه صادرات، صنعت معدن و چند بانک دیگر چند برابر است چرا که اگر بانک توسعه تعاون نخواهد به تعاونی‌ها تسهیلات دهد و بانک صنعت و معدن به صنعتگران و توسعه صادرات به صادرکننده‌ها، پس این بانک‌ها برای چه چیزی درست شدند و به درد چه چیزی می‌خورند؟

بانک شاگرد اول از دیدگاه استاندار

وقتی نوبت به بانک کشاورزی رسید که از مجموع ۲۰ تسهیلات پرداختی، ۱۱ مورد را به تنهایی پرداخت کرد، استاندار این بانک را شاگرد اول نامید.%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%db%8c-%da%a9%d9%87%da%af%db%8c%d9%84%d9%88%db%8c%d9%87-%d9%88-%d8%a8%d9%88%db%8c%d8%b1%d8%a7%d8%ad%d9%85%d8%af

در ادامه عملکرد بانک‌های صادرات، توسعه صادرات، بانک رفاه، توسعه تعاون، بانک سپه و چند بانک دیگر قرائت شد که متأسفانه پرداختی نداشتند تا مدیران بانکی شاهد اتمام حجت نماینده ارشد دولت در این استان باشند.

این عملکرد برای سیستم بانکی ما زشت است؛ مردم کهگیلویه و بویراحمد کم‌کارها را محاکمه می‌کنند

خادمی با قدردانی از بانک کشاورزی که بیشترین پرداخت‌ها را در این زمینه داشت، گفت: واقعا برای سیستم بانکی ما زشت است چنین عملکردی، اینگونه جلو بروید مردم کهگیلویه و بویراحمد شما را محاکمه خواهند کرد.

وی از مدیران بانکی خواست تا بگردند ببینند ایراد کارشان کجاست، از همکارانشان در سایر استان‌ها بپرسند که چگونه عمل کردند؛ حالا که سیستم بانکی استان ما استثنا شده و از رعایت منابع و مصارف معاف شدیم چرا نمی‌توانیم حداقل در حد ایلام و لرستان و چهارمحال پرداخت کنیم؟

اجازه ندهید کارشناسی به دنبال نقطه‌ای بگردد که در کار متقاضی گیر بیندازد

وی گفت: این وضعیت در کشور هم رصد می‌شود و برای خودتان هم بد می‌شود، بنابراین اجازه ندهید برخی در سیستم بانکی به دنبال یک نقطه‌ای باشند که در کار گیر بیاورند و سرمایه‌گذار و متقاضی را خسته کنند.

استاندار این را هم گفت که البته عملکرد مدیران اجرایی که پیگیر کار نیستند هم رصد می‌شود که بیخودی کوتاهی‌ها گردن مدیران بانکی نیفتد؛ به عنوان مثال اگر واقعا طرحی مشکل دارد چرا مدیر بانکی طرح بدون مشکلی را معرفی نمی‌کند که جایگزین شود؟

کاری جدید در کهگیلویه و بویراحمد/ مدیران به همراه متقاضیان به بانک می‌روند

همچنین در این نشست بعد از پیشنهاد آقای مرادی، مدیر امور شعب بانک رفاه، تصمیم گرفته شد تا مدیران صنعت و معدن، جهاد کشاورزی، حوزه اقتصادی استانداری و اتاق بازرگانی با برنامه‌ریزی و تشکیل چند تیم هر روز به همراه چهار متقاضی به یک بانک بروند و پرونده آن‌ها را تعیین تکلیف کنند که دیگر بهانه‌ای نباشد که متقاضی مراجعه نکرد یا استادش کامل نیست یا طرحش توجیه اقتصاد ندارد.

پاسخ نماینده بانک ملت به غیبت مدیرش و واکنش استاندار

در میانه جلسه، با تماس عوامل استانداری نماینده بانک ملت در جلسه حاضر شد که عدم دعوت را علت نیامدن مدیر این بانک اعلام کرد و استاندار نیز در پاسخ او گفت که فرصت جبران تا ۱۵ مهر با پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی راکد وجود دارد.

برای خانواده شهید دیگر چه بهانه‌ای هست؟

مشاور استاندار در امور ایثارگران در پایان جلسه با انتقاد از بانک صادرات برای عدم همکاری در پرداخت تسهیلات مسکن به جامعه ایثارگری گفت: ۱۷۵ جانباز معرفی شده در این بانک سرگردان هستند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در واکنش به قرائت این گزارش گفت اینجا دیگر چه بهانه‌ای هست، نه اهلیت می‌خواهد نه وثیقه و صورت حساب مثبت مالی، بلکه یک خانواده شهید است که مکلفیم به آن‌ها وام بدهیم، اینجا دیگر دنبال چه هستیم؟

روی نکرده‌ها حرف زدیم، قدر زحمات بانکی‌ها را می‌دانم/ از فردا کنتور می‌اندازیم

استاندار بعد از این اتمام حجت جدی با مدیران بانکی تأکید کرد: البته مدیران بانکی بدانند که ما در این جلسه روی نکرده‌ها و ضعف‌ها حرف زدیم و هر گز تصور نکنید زحمات شما نادیده گرفته می‌شود؛ به هر حال من می‌دانم مشکلاتی دارید، گاها” اهلیت کارآ،رینی، بنیه مالی متقاضیان، توان صنعتگران و دانش فنی در این استان محدودیت‌ها و مشکلاتی دارد ولی حرف ما این است وقتی مسئولان ارشد دولتی تا این حد به این استان توجه کردند شما هم همکاری کنید تا از این فرصت طلایی استفاده کنیم.

خادمی با بیان اینکه با وجود دستورات صریح و امتیازات ویژه آقای دکتر سیف گویا برخی از دوستان ما در بانک هنوز این پیام را دریافت نکردند که به انتظار چند وز آینده می‌نشینیم، گفت: از فردا کنتور می‌اندازیم تا تغییر جدی در روند کاری بانک‌ها به وجود آید.

_______________________

حاشیه‌نگاری از کریم بنام

______________________

انتهای پیام/ک-ب