پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

«هیچ کسی اجازه ندارد حتی یک میلی متر در حریم باغ جهانی ارم ساخت و ساز غیر قانونی انجام دهد؛ این خط و نشان معاون استاندار فارس برای افرادی است که بخواهند برجی چند طبقه در حریم این میراث جهانی بسازند.

شاپور رستمی و آیت‌الله رزمجو- معاون و مشاور استاندار فارس

شاپور رستمی و آیت‌الله رزمجو

شاپور رستمی با تاکید بر اینکه اجازه نمی دهیم حریم باغ جهانی ارم با ساخت و سازها مخدوش و یا شکسته شود می گوید: باغ ارم تنها میراث جهانی شیرازاست که باید از این میراث حفاظت کرد و در این زمینه استانداری فارس تمام قد پای کار است.

وی می افزاید: هم اینک در فارس ۴ اثر وجود دارد که در فهرست یونسکو به ثبت رسیده و سه تا چهار پرونده دیگر نیز در دست تهیه است که باید اطلاع رسانی شود.پ

معاون امور زایرین و گردشگری استانداری فارس در ادامه تاکید می کند: میراث فرهنگی موظف است رسما به ادارات و دستگاهای استان اطلاع دهد که چه آثاری در فهرست جهانی و ملی جای گرفته و دارای چه ضوابط و حریمی برای ساخت و ساز ها هستند.

رستمی می گوید : متاسفانه عدم اطلاع رسانی مناسب و به موقع موجب شده برخی مشکلات به وجود آید که می توان به پرونده هتل آسمان در شیراز یا ساخت و ساز های غیر مجاز در حریم مجموعه جهانی پاسارگاد اشاره کرد که چنین اتفاقاتی به دلیل عدم اطلاع رسانی و اعلام به موقع میراث فرهنگی فارس به ادارات و دستگاهای اجرایی و مدیریتی استان برمی گردد.

معاون استاندار فارس اضافه می کند: ضروری است میراث فرهنگی نسبت به اطلاع رسانی در این رابطه دست به قلم شود و به ادارات در سطح استان نامه‌نگاری کند که این موضوع هزینه ای هم ندارد .

رستمی در ادامه می گوید : چنانچه فرد یا افرادی بخواهند خارج از ضوابط و حریم آثار تاریخی اقدام کنند با آنها بر خورد قانونی می شود.

مصیب امیری - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس

مصیب امیری – مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس

به گزارش خبرنگار ما طی هفته های اخیر، ساخت برجی در حریم باغ جهانی ارم در سایت های خبری و فضای مجازی نگرانی فعالین حوزه میراث فرهنگی را دوچندان کرده به طوری که این اخبار حکایت از تغییر کاربری چند پلاک مسکونی در خيابان ارم به وسعت ۵ هزار مترمربع، به یک مجتمع فرهنگي، اداری در ۱۳ طبقه دارد که ارتفاعش به بیش از ۳۰ متر می رسد در حالی که طبق حریم مصوب، ارتفاع ساخت و ساز ها در حریم باغ جهانی ارم تنها ۸ و نیم متر است و اما آنطور که مصیب امیر ی مدیر کل میر اث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس می گوید: میراث فرهنگی مجوزی مبنی بر ساخت و ساز ساختمان های بلند مرتبه و خارج از ضوابط و قوانین میراث فرهنگی در حریم باغ جهانی ارم صادر نکرده است.

به گفته وی ، ارتفاع ساخت و ساز در حریم این مجموعه جهانی ۵/۸ متر است و هر گونه ساخت و ساز بدون رعایت ضوابط و مقررات در حریم خلاف قانون می باشد که میراث فرهنگی به هیچ عنوان اقدام به صدور مجوزی خلاف قانون نمی کند .

امیری می گوید: تاريخ آخرين صورتجلسه كميسيون طرح تفصيلي شهر شيراز، ۳ ديماه ۱۳۹۳ است كه براساس اين صورتجلسه كه امضاي تمام اعضاء را دارد، حداكثر ارتفاع اين پروژه ۸٫۵ متر اعلام شده است.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی فارس ، ساخت مجتمع مذکور در حریم باغ قرار دارد اما اگر ارتفاع آن بیشتر از ۸٫۵ متر نباشد حریم بصری باغ را مخدوش نکرده و از لحاظ قانونی مشکلی برای ساخت و ساز ندارد.

محمدرضا دیهیمی، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر شیراز

محمدرضا دیهیمی، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر شیراز

اما در این خصوص محمدرضا دیهیمی، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر شیراز، با اشاره به اینکه مجموعه ای که قرار است در خیابان ارم ساخته شود ۸ طبقه بر روی زمین است و ۵ طبقه هم در زیر زمین و کاربری پارکینگ دارد به خبر نگار ما می گوید: ساختمان مذکور خارج از حریم درجه ۳ باغ ارم قرار دارد به طوری که این ساختمان در فاصله ۴۰۰ تا ۵۰۰ متری از این حریم است .

وی یا اشاره به اینکه هنوز ساخت و ساز و حتی خاکبرداری این پروژه آغاز نشده است می افزاید: اطراف این زمین ساختمان‌های بلند مرتبه متعددی دیده می شود که برخی ۶ طبقه هستند .دیهیمی ادامه می دهد: ساخت این پروژه دارای مجوز کمسیون ماده پنج است و دارای ۶۰ متر عقب نشینی است و در واقع بر خیابان ارم محسوب نمی شود.

باغ ارم از جمله جاذبه‌های طبیعی شیراز است که در فهرست یونسکو قرار گرفته است. این باغ که در زمان سلجوقیان ساخته شده در طول زمان، کاربریهای متفاوتی داشته تا اینکه در زمان پهلوی به دولت و دانشگاه شیراز واگذار می‌شود.

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

انتهای پیام/س