پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

جشنواره ترویج زایمان طبیعی به همت دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.

به گزارش ریواس جنوب از شیراز در این جشنواره مسئولان بر لزوم اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به زنان باردار برای انتخاب روش صحیح زایمان تأکید کرده‌اند.

* دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بهینه‌سازی و توسعه فضاهای فیزیکی بلوک‌های زایمان درخشیده است

جشنواره ترویج زایمان طبیعی در شیراز

جشنواره ترویج زایمان طبیعی در شیراز

مسئول اداره مامایی وزارت بهداشت کشور گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه بهینه‌سازی و توسعه فضاهای فیزیکی بلوک‌های زایمان در کشور به برتری رسیده و مانند نگینی در میان سایر دانشگاه‌های کشور درخشیده است.

فرح بابایی در جشنواره ترویج زایمان طبیعی در شیراز اظهار داشت: برنامه ترویج زایمان طبیعی که از اردیبهشت ماه سال ۹۳ آغاز شد محورهای مختلفی داشت که این محورها با توجه به نتایج پژوهش‌های انجام شده به مرحله اجرا درآمده است.

وی افزود: یکی از آن محورها بحث توانمندسازی مادران باردار بود که بر اساس آن کلاس‌های آماده‌سازی دوران قبل از زایمان در ۸ جلسه رایگان ارائه شد و در بحث توانمند سازی ارئه کنندگان خدمت آموزش های الزامی با عنوان تروبج زایمان طبیعی برای تمام مراکز درمانی دولتی و غیر دولتی در نظر گرفته شد؛ اعتبارات لازم نیز به مراکز مربوطه ارسال شده است.

بابایی در خصوص بهینه سازی و توسعه فضای زایمانی، عنوان کرد: در ابتدا تعداد ۶۵ بیمارستان در الویت قرار گرفته اند ولی پس از مدتی به تمامی بیمارستان های دولتی اعتبارات لازم تعلق گرفت.

وی ادامه داد: یکی دیگر از موارد عنوان شده، اصلاح تعرفه زایمان بدون درد و فراهم آوردن امکانات برای مادر باردار است که در صورت تمایل بتواند از خدمات این تعرفه بهرمند بشود.

* بی‌هوشی، خون‌ریزی و عفونت از جمله عوارض پرتکرار سزارین

مسئول اداره مامایی وزارت بهداشت کشور تصریح کرد: مهمترین محور فرهنگ سازی زایمان طبیعی خواهد بود که جایگزین شدن فرهنگ زایمان طبیعی به‌جای سزارین نیاز به زمان و فرهنگ سازی  در سطح رسانه ها خواهد داشت و زمانی موفقیت کامل را خواهیم داشت که مادر با آگاهی کامل این روش را انتخاب کند.

بابایی گفت: ما سعی کرده ایم هر آنچه که برای ترویج زایمان طبیعی ضرورت دارد فراهم آوریم و شواهد نشان می دهد که سزارین عوارض بسیار زیادی همچون بی‌هوشی، خون ریزی و عفونت به دنبال دارد که جهان در حال حاضر زایمان طبیعی را به عنوان یک روش برتر می داند.

* سزارین در میان زنان شیراز به ۴۵ درصد رسیده است

در ادامه این جشنواره، عبدالخالق کشاورزی قائم مقام معاونت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جهت ترویج زایمان طبیعی یکی از دانشگاه های برتر کشور بوده است، عنوان کرد: کاهش سزارین در شیراز در سال جاری نسبت به سال گذشته پیشروتر از مصوب وزارت بهداشت بوده است.

وی افزود: میانگین کشور در سزارین ۷۰ درصد بوده که در حال حاضر استان فارس به ۴۵ رسیده است.

* تمام شرایط را برای زایمان طبیعی مادران فراهم خواهیم کرد

کشاورزی ازافتتاح اتاق های زایمان طبیعی”ال دی آر” خبر داد و بیان کرد: امکانات به نحوی فراهم می شود که یک زایمان طبیعی به طریق آسان انجام بشود و همراه هم می تواند در کنار بیمار خود باشد و اگر مادر تمایل به زایمان طبیعی داشته باشد، ما تمام شرایط را فراهم خواهیم کرد.

وی در پایان افزود: یکی از دلایل انتخاب مادران به روش سزارین این است که از عوارض آن هیچ اطلاعاتی ندارند و شاید ما تبلیغ کمی در زمینه ترویج زایمان طبیعی داشته ایم و می‌توان گفت، باید زمینه را فراهم کنیم تا خود مادران روش برتر را انتخاب کنند.

در پایان این جشنواره از مراکز بهداشت و درمان دولتی و غیر دولتی برتر استان فارس تجلیل شد.

انتهای پیام/ طاهره عابدی