پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس پیشین و عضو فعلی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان فارس با غیرقانونی خواندن انتخابات هیأت رئیسه کمیته انتخابات این شورا، اقدام برخی از دوستان خود را در این ماجرا، «ویژه‌خواری سیاسی» توصیف کرد.

نوذر امامی- عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان فارس

نوذر امامی- عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان فارس

نوذر امامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ریواس جنوب در شیراز، با تأکید بر اینکه انتخابات هیأت رئیسه کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات فارس غیرقانونی بوده است، می‌گوید: ما این موضوع را بر اساس اسناد دقیق و مستدل اعلام کرده‌ایم و بر پایه همین اسناد هم به‌زودی شبهات و تخلف درون‌جریانی را حل و فصل خواهیم کرد.

* آقای دستغیب را بدنام کرده‌اند

وی با تأکید بر عدم مشروعیت قانونی و مقبولیت تشکیلاتی رئیس فعلی کمیته انتخابات، ادامه می‌دهد: متأسفانه آقایان جناب دستغیب را بدون هیچ سابقه‌ای در شورای هماهنگی و بدون طی‌کردن پروسه‌ی چند ماهه، یک‌شبه علم کرده و به‌عنوان کاندیدا و در نهایت رئیس کمیته انتخابات، معرفی کرده‌اند.

امامی با بیان این مطلب که برخی در این ماجرا تنها آبروی سیاسی آقای سید احمدرضا دستغیب را هزینه کرده‌اند، معتقد است: این آقایان عملاً آقای دستغیب را در بین اصلاح‌طلبان بدنام کرده‌اند چرا که بر اساس متن صریح آیین‌نامه‌ی شورا ایشان نمی‌توانست برای ریاست کمیته انتخابات کاندیدا شود.

* برخی دوستان مثل آقای هاشمی کمیته انتخابات را اساساً قبول هم نداشتد!

این فعال سیاسی به مثال‌هایی از ورود کسانی که به زعم وی همسویی کاملی با شورای هماهنگی نداشته‌اند اشاره و تصریح می‌کند: به‌عنوان مثال آقای سیداعظم هاشمی که خود اعلام کرده اساساً کمیته انتخابات را قبول ندارد و نه‌تنها در شیراز بلکه در مرکز هم عضو شورا و کمیته نیستند، چطور حالا در انتخابات وارد شوند و نماینده تعیین کنند و در انتخاب رئیس و عضو هیئت رئیسه نقش ایفا کنند؟ یا در مورد برادر دیگرمان آقای دکتر بهمنی که من به خود او هم گفته‌ام که بحث ما شخص شما -که برایمان بسیار قابل احترام بوده‌اید- نیست بلکه تأکید ما برای اجرای قانون، مرامنامه و اساسنامه‌ی اصلاح‌طلبی است.

* قانون تشکیل کمیته انتخابات از زبان امامی

رئیس پیشین شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان فارس در تشریح قانون روند انتخاب رئیس و سایر اعضای هیأت رئیسه کمیته انتخابات شورای هماهنگی، گفته است: بر اساس آیین‌نامه کمیته انتخابات و شورای هماهنگی هرکسی بخواهد عضو کمیته یا شورای هماهنگی شود باید شرایط و مراحل آن را طی کند؛ از جمله کسانی که عضو شورای هماهنگی کشور هستند باید از شورای مرکزی نامه بیاورند و با طی مراحل صدور مجوز از استانداری و فرمانداری، به عضویت شورای هماهنگی درآیند و پس از گذشت ۶ ماه که بدون حق رأی و به‌عنوان ناظر فعالیت می‌کند، در صورت تأیید و تصویب شورای هماهنگی می‌تواند وارد شورا یا کمیته شود. این در حالیست که هیچکدام از این مراحل در انتخابات اخیر طی نشده و آقای دستغیب که برای عضویت خود هم اقدامی نکرده بود حتی حق رأی هم نداشت چه برسد که کاندیدای ریاست در کمیته انتخابات شود.

* سکوت برخی دوستان، از سر محافظه‌کاری یا احیاناً منافع فردی است!

امامی در زمینه رسانه‌ای کردن مخالفت خود در این ماجرا نیز می‌گوید: بر این اساس که دوستان دیگر در رسانه‌ها به صراحت شفاف‌سازی نکرده‌اند این شائبه ایجاد شده که شاید تنها من مخالف این انتخابات هستم در حالیکه برخلاف برخی دوستان که به‌خاطر محافظه‌کاری و احیاناً منافع فردی سکوت می‌کنند، من واقعیت را می‌گویم و در دفاع از اجرای قانون ابایی نداشته و ندارم. همه می‌دانند که من حرف حساب می‌زنم اما ممکن است منافع آن‌ها ایجاب کند که نظرات‌شان را علنی نکنند.

وی می‌افزاید: البته برخی دیگر از دوستان هم موضع‌گیری کرده‌اند؛ از جمله آقای سید عبدالرزاق موسوی که اعلام کرده است اشکالاتی بر این انتخابات وارد است و باید جلسه بگیریم و خواهش کرده که تا رفع شبهات آقای دستغیب هیچ مصاحبه‌ای در این زمینه انجام ندهند اما متأسفانه آقای دستغیب در این ماجرا هزینه شده است.

* واکنش امامی به اتهام کارشکنی او در روند انتخابات کمیته

این فعال سیاسی در واکنش به این ادعا که وی به رأی سایر اعضای شورا احترام نگذاشته و کارشکنی می‌کند، تأکید می‌کند: من به قانون احترام می‌گذارم. معیار من قانون است. وقتیهمه‌ی همّ و غم ما اصلاح‌طلبان، جهت‌دهی کشور به سمت مدار قانون است پس چطور خود ما قانون را رعایت نکنیم؟

امامی در پاسخ به این پرسش که آیا با شخص فرد منتخب در این انتخابات مشکلی دارند یا خیر، تصریح می‌کند: آقای دستغیب دوست ما و شخصیت محترمی است و ما هیچ موضعی در مقابل شخص وی نداریم بلکه موضع ما صرفاً در نقد روش و شکل غیرقانونی ماجراست. ما می‌گوییم ما که اصلاح‌طلب هستیم و می‌خواهیم برای مجموعه عظیمی از اصلاح‌طلبان تصمیم بگیریم خودمان باید به قانون پایبند باشیم و ریشه‌ی کارهایمان را محکم و قانونی شکل دهیم.

* اگر معیار ما اصلاح‌طلبان، قانون باشد اختلافی هم پیش نمی‌آید

او در پایان و در واکنش به پرسشی مبنی بر برخی دغدغه‌های جمعیت غالب اصلاح‌طلب فارس، تأکید می‌کند: تردید نکنید اگر معیار همه ما قانون باشد و همه دوستان به آن تن بدهند اختلافی پیش نمی‌آید اما متأسفانه برخی می‌خواهند ویژه‌خواری کنند و ما هم حاضر نخواهیم شد عقلانیت و جریان اصلاحات قربانی خواسته تعدادی کمی از دوستان خودی شود.

* دفاع اصلاح‌طلبان فارس از پیروزی قاطع اخیر خود در هاله‌ای از ابهام

به گزارش ریواس جنوب، بر اساس نتیجه انتخاباتی که در هفته گذشته برگزار شده بود آقایان سید احمدرضا دستغیب، علیرضا قائدیان، ناصر بهمنی و محمدحسن گلرخیان به‌ترتیب به‌عنوان رئیس، نائب‌رئیس، دبیر و خزانه‌دار کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان فارس انتخاب شده‌اند.

در همین زمینه گفته می‌شود شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان، روز سه‌شنبه برای بررسی شائبه‌ها پیرامون این انتخابات تشکیل جلسه خواهد داد.

حالا در آستانه‌ی شروع رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهرها، و در حالیکه برخی اختلاف‌نظرها در درون اصلاح‌طلبان فارس کمی علنی‌تر شده است باید دید آیا اصلاح‌طلبانی که در کارزار انتخاباتی مجلس دهم پیروزی قاطعی را کسب کرده‌اند می‌توانند از دستاورد خود دفاع کنند یا -به رسم معمول- به اختلافات درونی و واگذاری انتخابات بعد از پیروزی، دچار خواهند شد.

انتهای پیام/ سجاد بنام