پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

جدیدترین آمار ناگفته از حوادث در کهگیلویه و بویراحمد نشان از رشد چشمگیر همسرآزاری و سقط، کاهش نزاع و زنگ خطر سرمای هوا با ۳ گازگرفتگی در تابستان دارد؛ آمار زنانی که شوهرآزاری می‌کنند هم در نوع خود جالب است.

به گزارش ریواس جنوب، دکتر کامروز امینی در یک نشست خبری که مثل همیشه پربار و پر آمار بود، قبل از هر چیز از زنگ خطر گازگرفتگی‌ها گفت و از مرگ ۳ نفر در ۶ ماهه گرم اول سال جاری خبر داد.

در نیمه گرم سال، یک سوم کل سال قبل گازگرفتگی داشتیم

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد این آمار را در مقایسه با گازگرفتگی ۹ نفر در سال ۹۴ زنگ خطری جدی دانست و گفت: باوجود آنکه هنوز به فصل سرما نرسیدیم ولی سه نفر تاکنون به علت گازگرفتگی جان خود را در این استان از دست دادند.

این آمار که نشان می‌دهد در ۶ ماهه گرم سال ۹۵ به میزان یک سوم کل سال قبل کشته داشتیم، زنگ خطری جدی است که ممکن است رتبه ششم کهگیلویه و بویراحمد در آمار گازگرفتگی‌ها را بدتر هم بکند.

عمده گازگرفتگی‌ها در بین افرادی بوده که از مسیر سالم دودکش سال قبل خود اطمینان داشتند   %da%af%d8%a7%d8%b2%da%af%d8%b1%d9%81%d8%aa%da%af%db%8c

به گفته دکتر امینی، عمده گازگرفتگی‌ها در منازلی بوده که سال‌های قبل بخاری و مسیر دودکش آن‌ها مشکلی نداشته و به هر دلیلی در سال جاری مشکل درت کرده است؛ وی گفت: خیلی از مردم سالم بودن بخاری و مسیر دودکش را در سال قبل مطمئن برای استفاده در سال جاری می‌دانند در حالی که این کار بازی کردن با جان خود است.

کاهش محسوس نزاع/ فقط اردبیل نزاع بیشتری دارد

گزارشی که با یک هشدار جدی آغاز شد، البته خبرهای بهتری هم داشت و آن کاهش آمار نزاع در این استان است که همواره مثل پتکی بر سر فرهنگ غنی و کهن آن وارد می‌آید؛ سال قبل به نسبت جمعیت، کهگیلویه و بویراحمد بعد از استان اردبیل بیشترین پرونده‌های نزاع را داشت.

بر اساس گزارش پزشکی قانون، در ۶ ماهه اول سال جاری سه هزار و ۱۰۳ پرونده نزاع در این استان تشکیل شد که نسبت به مدت مشابه ال قبل ۲۲ درصد کمتر شده است و این خبر بسیار خوبی است که نشان از اقدامات فرهنگی و آگاهسازی دارد.

%d8%b3%d9%82%d8%b7-%d8%ac%d9%86%db%8c%d9%86تعداد زنانی که مجبور به سقط جنین قانونی هستند،۴۰ درصد بیشتر شدند/ سقط‌های غیرقانونی ثبت نمی‌شوند

آمار مربوط به سقط جنین از دیگر موضوعاتی است که گویای سلامت زنان و ناهنجاری‌های جنینی دارد و این استان در تعداد سقط‌ها و در سه سال اخیر رتبه اول کشور را داشته و امسال هم اول شده است.

آمار نگران کننده‌تر در حوزه سقط جنین این است که تعداد زنانی که مجبورند فرزند خود را به صورت قانونی سقط کنند در ۶ ماهه اول سال جاری به نسبت زمان مشابه سال قبل، حدود ۴۰ درصد بیشتر شدند و ۵۳ مورد سقط جنین قانونی در همین ۶ ماه ثبت شده است؛ این در حالی است که آمار سقط‌های غیرقانونی به مراتب بیشتر از این آمار است.

۳۰۸ مردی که زن خود را آزار می‌دهند و ۶ زنی که شوهر خود را کتک می‌زنند

همسرآزاری و کودک‌آزاری از دیگر محورهای گزارش مدیرکل پزشکی قانونی بود؛ او گفت که تعداد کودک‌آزاری‌ها در کهگیلویه و بویراحمد انگشت شمار است ولی در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۳۱۴ پرونده مربوط به همسرآزاری در این استان ثبت شده است.

از نکات جالب این آمار که به فرهنگ غالب آن در تضاد است، ثبت ۶ پرونده مربوط به زنانی است که شوهران خود را مرتبا” آزار می‌دهند و کتک می‌زنند.

اعتراض کهگیلویه و بویراحمدی برای دفاع از حق خود، بیشتر شده است

از دیگر موضوعاتی که مدیرکل پزشکی قانونی این استان به آن اشاره کرد، ارائه آماری از اعتراضات مردم به کادر درمانی و پرونده‌های کمیسیون پزشکی بوده است.

اعتراضات مردم در کمیسیون پزشکی ۴۰ درصد افزایش یافته است

آنگونه که امینی می‌گوید، در ۶ ماهه نخست سال ۹۵ تعداد ۱۳۳ شکایت از کادر درمانی، اعتراضات مردمی و قصور پزشکی در این استان ثبت شده که بیش از ۳۴ درصد رشد داشته است.

شکایت بیماران از پزشکان ۹۰ درصد بیشتر شده است/ محکومیت ۱۲ پزشک در ۱۲ ماه%d8%a7%d9%85%db%8c%d9%86%db%8c-%d9%88-%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad%db%8c

بر این اساس، ۲۱ پرونده نیز مربوط به شکایت مردم از پزشکان بوده که ۶ پزشک محکوم شدند و ۱۵ پزشک نیز حکم تبرئه گرفتند؛ این در حالی است که در سال قبل تنها ۱۱ شکایت از پزشکان شده اما از این تعداد نیز ۶ پزشک محکوم و پنج پزشک تبرئه شدند.

کشته‌های ناشی از حوادث رانندگی و مصرف مواد مخدر در کهگیلویه و بویراحمد

امینی در حوزه مصدومین حوادث رانندگی نیز گزارش از رتبه چهارم کهگیلویه و بویراحمد در کشور داد که بعد از استان‌های یزد، قم و سمنان قرار دارد.

وی تعداد مصدومین ناشی از حوادث رانندگی در ۶ ماه نخست سال جاری را ۲ هزار و ۳۱۱ پرونده اعلام کرد و گفت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد رشد کرده است.

امینی همچنین از فوت ۱۲ نفر ناشی از مصرف مواد مخدر در سال قبل خبر داد و گفت: در این حوزه رتبه ۲۷ کشوری هستیم و این مرگ و میرها در حال کاهش هم هستند.

بیشترین معاینات بالینی کشور در کهگیلویه و بویراحمد

او این را هم گفت که در نیمه نخست سال ۹۵ تعداد ۱۳ هزار و ۶۴۹ پرونده در بخش معاینات بالینی داشتیم که از این حیث رتبه نخست کشور را داریم.

معاینات بالینی به مراجعات سرپایی ناشی از نزاع، تصادفات، حوادث کار و مواردی از این دست مربوط می‌شود که به نسبت ۶ ماه نخست سال گذشته، ۹ درصد بیشتر شده است.

مرگ ۴ نفر بر اثر حوادث ناشی از کار و رشد ۲ برابری

بر اساس آمار پزشکی قانونی، امسال ۴ مرد به علت حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند که به نسبت ۶ ماهه اول سال قبل که ۲ مورد فوتی داشتیم، شاهد رشد ۲ برابری فوت ناشی از حوادث کار در این استان هستیم.

بررسی ۲۴۴ مرگ مشکوک و غیرطبیعی در کهگیلویه و بویراحمد

تعداد اجسادی که به علت مرگ غیرطبیعی یا مرگ طبیعی مشکوک در اداره‌کل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد مورد بررسی قرار گرفتند، ۲۴۴ مورد  و تعداد آزمایشاتی که برای تشخیص رابطه پدر و فرزندی، اعتیاد، الکل، ژنتیک، آسیب‌شناسی و سم‌شناسی انجام شده ۶۹ مورد بوده است.

۱۱ غرق شدگی در فصول گرم سال/ غرق‌شدگی جای خود را به گازگرفتگی داد

امینی همچنین از غرق‌شدگی ۱۱ نفر مرد در فصل گرم سال جاری خبر داد و گفت: بعد از گیلان، مازندران، ایلام و خوزستان رتبه پنجم غرق‌شدگی کشور را داریم. با اتمام فصل گرما بعید است غرق‌شدگی، قربانی دیگری در کهگیلویه و بویراحمد بگیرد ولی این قاتل آشکار جای خود را به قاتل خاموش و پنهان گازگرفتگی داده است.

_____________________

تنظیم گزارش از کریم بنام

____________________