پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

کارگران خدماتی شهرداری یاسوج امروز مقابل ساختمان اداری این شهرداری تجمع کردند. آنها از پرداخت نشدن حقوق چندماهه خود گلایه مند بودند، برای عدم پرداخت حق بیمه خود نیز به شدت اعتراض کردند و ثابت ماندن حقوقشان را نسبت به سال قبل عجیب دانستند. مواردی که مسوولان شهرداری در پاسخ به آنها گفته‌اند: حقوق به حساب پیمانکار واریز شده‌است و به نوعی به کارگران گفته‌اند باید از مجاری دیگری طلب خود را از پیمانکار مطالبه کنند.

جاوید: مبنای تجمع اختلاف حرفه‌ای کارگر و پیمانکار است

%d8%aa%d8%ac%d9%85%d8%b9-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8cبه گزارش ریواس جنوب؛ شهردار یاسوج در پاسخ به این تجمع از واریز حقوق کارگران به حساب پیمانکار خبر داد و مبنای این تجمع را به اختلافات حرفه‌ای پیمانکار و کارگران نسبت داد.

جاوید توپ را از زمین شهرداری به زمین اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرتاب کرد و معتقد است، این اداره کل باید از حقوق کارگران دفاع کند. او این را هم گفت که موضوع عدم واریز حقوق کارگران را به این اداره کل اطلاع داده است. جاوید در خصوص دو مطالبه دیگر کارگران یعنی حق بیمه و افزایش حقوق اظهار نظر نکرد ولی به احتمال زیاد از نظری وی این دو موضوع هم به همان اداره کل کار مربوط می‌شود.

کارگران: ما را از زیر ستم پیمانکاران خارج کنید

کارگران در این تجمع از تحمل فشار ناشی از خودسری‌های پیمانکاران فریاد زدند و گفتند:  پیمانکاران حقوق ما را نمی دهند و وقتی هم می‌دهند به جای یک میلیون و پانصد هزار تومان، نهصد هزار تومان می‎‌دهند. آنان همچنین گفته‌اند: پیمانکاران جرائمی را که به دلائل مختلف به آنها تعلق می‌گیرند از حقوق کارگران کم می‌کنند و ضرر خود را که ناشی از سهل‌انگاری های خودشان است، به کارگران منتقل می‌کنند. کارگران معترض در این تجمع خواستار خارج شدن از زیر نظر پیمانکار شدند.

زباله‌ها منتظر رفع اختلافات حرفه‌ای پیمانکار و کارگران نمی‌مانند!

موضوع نظافت شهری موضوع ساده‌ای نیست که بتوان از کنار آن به راحتی گذشت، به خصوص وقتی آن شهر مرکز استان باشد. اگر آن‌گونه که مسوولین شهرداری گفته‌اند؛ طبق قانون موظف به واگذاری کار به پیمانکار هستند اما می‌شود در قرارداد با پیمانکار حق و حقوق یک کارگر زحمتکش را با حساسیت دنبال کرد و در مفاد قرارداد گنجاند. انتخاب پیمانکار و در مرتبه‌ی دوم قرارداد با وی باید به گونه‌ای باشد که شهرداری خود بتواند برای احقاق حقوق پاکبان‌های شهرش وارد عمل شود نه اینکه به راحتی از اختلافات حرفه‌ای و صنفی سخن بگوید، یا اداره‌ی دیگری را ولو به درستی به عنوان متولی معرفی کند و ابتکار عمل را از دست خود خارج کند.

آنچه که مسلم است این است که زباله‌ها و آثار آنها منتظر رفع اختلافات حرفه‌ای کارگران و پیمانکاران نمی‌مانند!

انتهای پیام/ بنام.ر