پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: در فرایند افزایش حقوق کارگران باید هم به منافع کارگران توجه شود هم منافع کارفرما مورد توجه قرار گیرد.

مسعود رضایی شنبه در همایش کارگران در شیراز افزود: نمی توان بدون توجه به منافع و توان کارفرما حقوق و دستمزدی را برای نیروی کار تعیین کرد و کارفرما را ملزم به پرداخت آن کرد.

وی ادامه داد: کارفرما باید توان پرداخت حقوق و مزایای نیروی کار خود را داشته باشد و اگر نتواند از عهده این کار برآید ادامه کار برایش مشکل و بعد از مدتی مجبور به تعطیلی واحد تولیدی خود خواهد شد که در اینجا کارگران بیکار شده بیشترین زیان و آسیب را خواهند دید.

او اظهار کرد: در این زمینه باید به گونه ای عمل کرد که هم رضایت کارفرما تامین شود و هم کارگر راضی باشد.

* ما نماینده مردم و کارگران هستیم نه نماینده دولت

رضایی اضافه کرد: ما نماینده دولت نیستیم بلکه نماینده مردم هستیم و هرکجا که پای حق و حقوق اقشار مختلف مردم از جمله کارگران زحمتکش در میان باشد با جدیت و تمام توان دنبال خواهیم کرد و اجازه تضییع حقوق کارگران را نخواهیم داد.

وی، درباره تغییرات ایجاد شده در قراردادهای کارمعین هم گفت: در این قرارداد کارفرما برای مدت زمانی مشخصی اقدام به عقد قرارداد با نیروی کار می کرد و بعد از پایان زمان قرارداد یا آن قرارداد را تمدید می کرد و یا تمدید نمی کرد که بر اساس قانون در این نوع قرارداد نه کارفرما تعهدی در مقابل استخدام نیروی کار داشت و نه نیروی کار می توانست مطالبه ای در این زمینه داشته باشد.

نماینده مردم شیراز افزود: از آنجا که کارفرما در قرارداد کار معین مجاز به استخدام نیروی کار نبود بنابراین نیروی کار بعضا سال ها در مجموعه ای مشغول به کار بود اما امیدی به استخدام شدن نداشت چرا که قانون اجازه نمی داد و از طرفی کارفرما نیز چون به آن نیرو نیاز داشت حاضر به حتی اخراج او هم نمی شد.

رضایی گفت: مجلس نیز برای حل این مشکل طبق یک تبصره استخدام ممنوع را از قرارداد کار معین حذف کرد و اختیار استخدام را به عهده کارفرما گذاشت تا بهانه ای برای استخدام نکردن وجود نداشته باشد و جلو سوء استفاده از نیروی کار گرفته شود.

انتهای پیام/ غلامرضا مالک‌زاده