پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیر کل هواشناسی استان فارس گفت: با نفوذ یک سامانه بارشی که از اواخر امشب (سه شنبه) در این استان فعال می شود، رحمت الهی در برخی از نقاط فارس نازل خواهد شد و متعاقب آن دمای هوا کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

عبدالکریم جامع، سه شنبه بیان داشت: این سامانه بارش‌زا در قسمت شمال و شمال غرب این استان فعال خواهد شد و تا روز دوشنبه (هشتم آذرماه) فعالیت آن تداوم خواهد داشت، این بارش ها در نواحی مرتفع و سردسیر به صورت برف خواهد بود.

وی افزود: همچنین این سامانه موجب ناپایداری هایی به صورت وزش باد شدید در برخی نقاط به ویژه در نواحی کوهستانی و گردنه ها، رگبار و رعد و برق، گرد و خاک در نواحی جنوبی و کاهش کیفیت هوا خواهد شد.

مدیر کل هواشناسی فارس گفت: تحت تاثیر این سامانه، میزان بارش ها از روز پنجشنبه (چهارم آذرماه) در فارس افزایش می یابد و بیشترین فعالیت آن از روز ششم تا هشتم آذرماه خواهد بود.

جامع بیان کرد: این بارش ها موجب لغزندگی معابر، جاده ها، بروز مه، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و اختلال در تردد وسایل نقلیه خواهد شد.

او ادامه داد: پس از خروج این سامانه از استان فارس و استقرار هوای سرد در شمال و شمال شرق این استان، کاهش قابل ملاحظه دما و یخبندان به ویژه در نواحی شمالی، مرکزی و شرقی پیش بینی شده است.

جامعی افزود: به سبب بروز این پدیده، امکان وارد آمدن خسارت به محصولات باغی و زراعی قابل پیش بینی است از این رو این اداره کل در مورد برداشت پنبه و ذرت از مزارع به کشاورزان شهرستان داراب توصیه می کند تمهیدات لازم را در این زمینه به عمل آورند.

وی، همچنین به کشاورزان شهرستان های شمالی فارس، برای برداشت چغندر قند و به باغداران این استان در مورد برداشت گونه های زودرس میوه ها، به زنبورداران در ارتباط با محافظت از کندوها در برابر نوسان های دمای هوا و به دامداران و مالکان مرغداری ها در زمینه تنظیم دمای هوای اماکن نگهداری دام و طیور، هشدار داد.

مصاحبه کننده: سید احمد نجفی