پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

اعمال قانون پلیس راهنمایی و رانندگی در جاده‌های بخش چاروسا بر کسی پوشیده نیست اما گاها” برخوردهای نامناسب و سلیقه‌ای برخی مأمورین، اعتماد مردم به این قشر زحمتکش را زیر سؤال می‌برد؛ ریواس جنوب از یکی از مشاهدات خود در این محور می‌گوید.

به گزارش ریواس جنوب از چاروسا، این منطقه بیش از ۲۴ هزار نفر جمعیت دارد که بنظر می‌رسد اگر قرار باشد مشکلات این منطقه را برشماریم به بیش از ۲۴ هزار برگ کاغذ نیاز داریم.
اما اگر بخواهیم به مهمترین‌ها اشاره کنیم باید بگوییم، یکی از مشکلات اصلی منطقه چاروسا نبود راه ارتباطی مناسب است و بسیاری از جاده‌های آن دارای گودال‌ها و چاله چوله هایی است که با یک چشم بر هم زدن گودال بعدی از راه می‌رسد.
در میان وضعیت واقعا نگران کننده محور ارتباطی بخش چاروسا به مرکز شهرستان کهگیلویه، این روزها موضوعی بیش از هر چیزی به چشم می‌آید.

مسئولان بیش از آنچه به خود راه توجه کنند به اعزام پلیس راه به این محورها اهتمام می‌ورزند به طوری که حضور پلیس به نسبت قبل در این مسیرهای روستایی پررنگ است.

موضوعی که البته از این بابت جای ایراد دارد که پلیس در روزهایی که به این مسیرها می‌آید عمدتا” با دیدگاه غالب جریمه کردن می‌آید و این موضوع به اعتماد مردم آسیب می‌زند.

موضوع دیگری که در این بین بسیار مهم است، برخورد همراه با تواضع و احترام با رانندگان و حتی متخلفین است چرا که رویکرد فرهنگ‌سازی در کنار برخورد قاطع با رانندگان متخلف است که می‌تواند، رعایت قوانین را تضمین و فرهنگ رانندگی را بهبود ببخشد.

امروز با حضور پلیس راهنمایی و رانندگی در منطقه چاروسا، برخورد یک پلیس برای ما جالب بود.%d9%be%d9%84%db%8c%d8%b3
راننده‌ای را پلیس متوقف کرد و از او مدارکش را خواست، وقتی متوجه شد که کارت بیمه همراهش نیست او را مبلغ ۵۰ هزار تومان جریمه کرد و دستور داد ماشین را به پارکینگ ببرند.

اگر حسن روحانی هم بگوید، ماشینت را از پارکینگ آزاد نمیکنم

راننده با استناد و تلفن کردن بیمه ماشینش را که تمام شده، تمدید کرد و تقاضا کرد که ماشین را به پارکینگ نبرند؛ اما خودرو به پارکینک پاسگاه روستا منتقل شد؛ تا اینجای کار حرفی نیست و تلاش پلیس برای اجرای قانون بود اما آنچه محل بحث است شیوه برخورد پلیس با این راننده بود.

این پلیس که بصورت مشهودی نشان میداد از اینکه جلب توجه شود راضی هست با نگاه کردن به بقیه افراد و دست زدن به شانه های این راننده و با صدای بلند می گفت که یک حَسن بیشتر در ایران نداریم و آن حسن روحانی است، اگر حسن روحانی هم بیاید من این ماشینت را نمی دهم.
این قاطعیت پلیس، راننده را ناامید کرد ولی تلاش‌های او برای پیدا کردن واسطه بالاخره جواب داد و پلیس با شکستن قاطعیتش، دستور خروج خودرو را از پارکینگ پاسگاه انتظامی کوشک در دهستان جاورده داد.

در این خصوص ذکر چند نکته لازم است؛

در اینکه حضور پلیس در جاده‌ها ضروری و مؤثر است شکی نیست و جای تقدیر دارد اما آیا واقعا مشکل چاروسا جاده‌های آن است یا نبود پلیس راه؟
دوم اینکه چرا برخورد پلیس در جریمه‌ها یکسان نیست و  با تلاش و چانه زدن یا نزدن رقم جریمه‌ها کم و زیاد می‌شود.

سوم اینکه چرا هیچ مسئولی تلاش نمیکند تا به این مسیرها که جان حداقل ۲۴ هزار نفر بدون جمعیت بقیه مناطق به آنها وابسته است، اقدامی عاجل کند؟

چهارم اینکه چرا حالا که حضور موردی پلیس را ضروری می‌دانند، پلیس راه را در این مسیر به صورت دائمی مستقر نمی‌کنند، موضوعی که شهردار قلعه رئیسی هم چند بار خواهان آن شد.

نکته آخر هم اینکه آیا نمی‌شد، در همین موردی که خبرنگار ریواس جنوب شاهد آن بود، برخورد بهتری می‌شد و بدون قاطعیت ظاهری و اسم آوردن از رئیس جمهور، اعمال قانون می‌شد و به جنبه فرهنگسازی رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی هم توجه می‌شد؟

انتهای پیام- عظیم بنام