پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

عزت الله ضرغامي طي گفتگويي اظهار داشت: اگر خاطرتان باشد نمازجمعه‌اي که آقاي هاشمي در آن شرکت کرد نمازجمعه بدي شد و زماني که شب قرار بود، تصاوير آن از تلويزيون پخش شود براي ما انجام اين کار دشوار بود زيرا به ساحت نمازجمعه بسيار اهانت شد.

به گزارش ریواس جنوب، گزيده گفتگوي ضرغامي در زير مي آيد:

*وقتي انتخابات ۸۸ رخ داد، مشارکت مردم استثنايي بود و با هيچ دوره‌اي قابل مقايسه نبود. رسانه ملي هم با برنامه‌هايي که داشت و مناظراتي که برگزار کرد، نقش بي بديلي در اين زمينه داشت. رسانه ملي شرايطي جدي را براي همه فراهم کرد و استکبار هم شرايط را ديد و تلاش کرد متناسب با وضعيت جمهوري اسلامي، انقلاب رنگين را در ايران به مرحله اجرا درآورد. من با شناختي که از کروبي در ساليان طولاني داشتم و طي صحبت‌هايي که در روز اول انتخابات با وي داشتم، احساس کردم وي فريب خورده و با جريان برانداز در حال همکاري است.

*اما موسوي مي‌دانست که چه اتفاقاتي در حال رخ‌دادن است. شرايط فتنه بدون شک در خارج از کشور طراحي مي‌شد. شبکه‌هاي ماهواره‌اي و رسانه‌هاي خارجي در شب انتخابات و طي مصاحبه‌اي که براي آقاي موسوي ترتيب دادند، با رمز تقلب، شروعِ عمليات براندازانه را کليد زدند. اين عمليات ۵ محور اصلي داشت؛ نقش خواص، تحريک احساسات عمومي، همراهي گسترده ضد انقلاب و هماهنگي آن‌ها و پشتيباني رسانه‌‌اي خارجي. براي مثال بيداري اسلامي و انقلاب‌هاي منطقه‌اي همچون مصر با روش غربي‌ها به خطر افتاد.

*درباره نقش خواص هم متاسفانه تعدادي از شخصيت‌هاي کشور در سطوح مختلف، امتحان بسيار بدي پس دادند. بعضي از آنها کاملا آگاهانه مي‌دانستند چه مي‌کنند و با جريان برانداز همراهي و هماهنگي کردند و متاسفانه نقش محوري هم داشتند و بعضي‌ها هم مواضع غلط گرفتند؛ بعضي‌ها هم سکوت کردند. سکوت در چنين شرايطي، تقويت جبهه دشمن است؛ به خصوص از سوي کساني که توقع مي‌رود بيايند و در صحنه حاضر شوند و با توجه به اعتباري که دارند مردم را هدايت کنند.

*بعضي از فيلم‌هايي که کروبي و ديگران براي پخش به ما مي‌دادند، صد در صد خلاف قانون بود؛ نه از طرف صداوسيما بلکه از طرف شوراي سه نفره قانوني که از سوي قانون پيش‌بيني شده بود. آن‌ها مي‌گفتند کروبي اين نوار بيست دقيقه‌اي مستندي که تحويل داده، نبايد يک فريم از آن حذف شود؛ اگر يک فريم آن حذف شود، من اعلام مي‌کنم که سانسور شده و کلا نبايد آن را پخش کنيد.

*من مجبور شدم از رهبر معظم انقلاب سوال کنم که بايد چکار بکنيم چراکه پخش اين نوار، صد در صد خلاف قانون است و شوراي سه نفره حاکميتي که قانوني است، گفته‌اند نبايد اين نوار پخش شود. بلافاصله رهبر معظم انقلاب پاسخي دادند و نکاتي را فرمودند که معنايش براي من اين بود که پخش شود و ما هم پخش کرديم. بايد بگويم رهبر معظم انقلاب بسيار همراهي مي‌کردند تا هم انتخابات گرم شود و هم اينکه افراد حضور داشته باشند و مردم هم به يک عده خاص بدبين نشوند و احساس کنند که اين رقابت وجود دارد.

*وقتي در دانشگاه تهران به عکس امام (ره) بي‌حرمتي شد و عکس ايشان را پاره کردند و عليه اصل ولايت فقيه شعار دادند، طبيعي است که ما هم علي‌رغم ميل باطني‌مان چون بايد در ميان مردم بصيرت ايجاد مي‌کرديم، اين تصاوير را پخش کرديم چراکه روشنگرانه بود و مردم را آگاه مي‌کرد که در پس اين ادعاها و مواضعِ مردم‌فريب بخصوص در مورد حضرت امام (ره)، چه چيزي پنهان است.

*اگر خاطرتان باشد نمازجمعه‌اي که آقاي هاشمي در آن شرکت کرد نمازجمعه بدي شد و زماني که شب قرار بود، تصاوير آن از تلويزيون پخش شود براي ما انجام اين کار دشوار بود زيرا به ساحت نمازجمعه بسيار اهانت شد. خانواده‌هايِ متدين، زنان، مردان، خانواده شهدا در اين مراسم حضور داشتند و از آنجايي که بنده هم در اين نمازجمعه شرکت داشتم، مي‌ديديم که حرکت‌هاي بعضي از افرادِ برانداز، شعارها و حرکت‌ها و درگيري‌هاي آن‌ها به طوري بود که امنيت کشور را سلب کرد. تعداد آنها هم کم بود؛ البته ما از اين افراد تصاويري پخش کرديم. تعداد اين افراد مشخص بود و زماني که آقاي هاشمي آمد اخبار حاکي از آن بود که جريان فتنه که مايل بودند تداوم پيدا کند تمام تلاش خود را به کار گرفتند که جمعيت فوق‌العاده کثيري بيايد تا بگويند در مقابل جمعيت ما رقمي نيستيد پس حقانيت با ماست.

*کروبي در انتخابات سال ۸۴، تقريبا تا مرز اينکه به دور دوم به جاي احمدي نژاد وارد شود، جلو رفت و اتفاقا جريان موسوم به اصلاحات چون دچار تفرقه شد، از کروبي حمايت نکرد. رأي آنها هم ميان آقايان معين، کروبي و مهرعليزاده متفرق شد. با اينکه اين اتفاق افتاد، رأي کروبي بالا بود اما اگر آنها وحدت مي‌کردند، اي بسا کروبي براي رقابت با هاشمي به دور دوم راه پيدا مي‌کرد. اتفاقا کروبي در اين مورد، بعد از انتخابات حرف‌هاي مهمي زد و مثال معروفي که “بنده جلو بودم و خوابم برد و بيدار شدم ديدم نتيجه انتخابات تغيير کرده” براي زماني است که خاتمي رئيس جمهور و موسوي لاري وزير و مسئول برگزاري انتخابات است.

*اگر تعداد کم باشد جذابيت آن بيشتر خواهد بود و مانند سال ۸۸ برگزار خواهد شد

*بنده تحت هيچ فشاري نبودم. سازمان صدا و سيما هميشه اين توفيق را داشته که استقلالش حفظ شود چراکه بزرگترين سرمايه رسانه ملي، اعتماد ملي و حفظ استقلال است. در طول اين مدت، کاملا حساسيت داشتم که استقلال سازمان صدا و سيما حفظ شود؛ به همين علت، زير بار پخش گزارش صد روزه روحاني که وي ۱۰۰ روز رئيس جمهور شده بود و براي گفتگوي زنده تلويزيوني يک ساعت معطل شد، نرفتم چون احساس کردم، استقلال سازمان صدا و سيما به خطر افتاده است و سپس با شرايطي قبول کردم که به روي آنتن برود که بعدها معلوم شده که شوراي نظارت نظرش چيست و حق را به بنده دادند و مشخص شد که رسانه ملي، وظيفه قانوني داشته و استقلالش را در اين رابطه حفظ کرده است.