پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

ساکنین منطقه آبریزک دشمن‌زیاری می‌گویند اگر کسی از اهالی روستاهای این منطقه مریض شود پزشکی غیر از خدا ندارند و اگر او شفا ندهد، میمیرد؛ در یک کیلومتری خط انتقال برق به بهانه عشایری بودن از برق محرومیم و از آب نیز فقط نظاره‌گر لوله‌هایی هستیم که برای آب مردم لوداب از این روستاها عبور میکند. آنها امکانات بهداشتی، راه، تلویزیون و تحصیل را هم برای خود یک رؤیا می‌دانند.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج این وضعیت نگران کننده مردم روستاهای منطقه آبریزک در شهرستان کهگیلویه که باید به مدیران متولی خسته نباشید بگوییم! به حدی بوده که مقصد پنجمین کاروان سلامت هلال احمر این شهرستان با حضور امام جمعه دهدشت، شد تا با ویزیت رایگان و اهدا بسته های غذایی مرهمی موقت باشند بر دردهای بیشمار این روستانشینان صادق و زحمت کش.

ایسنا در گزارشی از این کاروان نوشت؛ بعد از عبور از جاده‌های طولانی و خاکی و صعب العبور یکی یکی وارد روستاهای این منطقه شدیم لحظه ورود به روستاها سکوت آرام و عجیبی بر آنها حاکم بود، اما در عین سکوت، فریاد دردهای پنهان مردم این آبادی بلند بود، دردهایی که بزرگ مردانی که در مسئولیت‌های مختلف به مردم قول و وعده‌هایی دادند تا به مشکلات مردم رسیدگی کنند اما امروز خبری از تحقق آن وعده‌ها نیست.

روستاهایی که هنوز با فهرستی از محرومیت و وعده‌های بر زمین مانده مواجه هستند و نگاه امید به آینده دارند، آخرین مدرک تحصیلی جوانان آنها به خصوص دختران تا سوم راهنمایی است چرا که نبود دبیرستان در این روستا از یک طرف و نداشتن بضاعت مالی از طرفی دیگر باعث شده بیشتر خانواده ها توان فرستادن فرزندان خود به شهر برای ادامه تحصیل را نداشته باشند.

بیشتر مردمان این روستا از داشتن یک فرش ساده محروم‌اند، از بهداشت و درمان که دیگر هیچ خبری نیست و ما رسانه ها هر روز خبر بافت فرسوده شهری‌مان را به گوش مردم می‌رسانیم در حالی که مردمانی هستند که همان خانه آجری در بافت فرسوده شهری را هم به ذهن نمی‌پرورانند.

پایان رنجی ۳۷ ساله

سادگی، فقر و محرومیت در چهره مردمان این روستاها به روشنی دیده می‌شود، مردمانی که همواره در طول انقلاب اسلامی پا به پای مردم از میهن اسلامی دفاع کرده اند اما در مقابل به آنها توجهی نشده و می توان گفت هیچ امکاناتی برای بهبود زندگی مردم در نظر گرفته نشده است و حتی با فاصله کمتر از یک کیلومتری تا تیر برق اما از این نعمت هم برخودار نیستند.

کودکان این روستاها نمی‌دانند پارک، فضای مجازی و تلویزیون چیست و جوانان آنها به جای اینکه در دستشان موبایل ببینی، فقط چوب دستی را می‌بینی که تنها آرزوهایشان را با آن بر روی خاک نقاشی می‌کنند و مشاهده این همه بی عدالتی در این روستاها بغض هر آدم با وجدانی را می ترکاند، اینجا خبری از امکانات دنیای مدرن نیست و سادگی، مظلومیت و محرومیت را می‌توان در چهره‌های معصوم مردمانش به نظاره نشست.

منطقه آبریزک دشمن زیاری با دارا بودن طبیعتی زیبا و منحصر به فرد از دارا بودن بدیهی ترین امکانات یعنی راه ارتباطی و حمل و نقل جاده ای بی بهره و کم بهره است.

با توجه به در مسیر بودن روستاهای این منطقه در محور پاتاوه – دهدشت نقطه ای مثبت و امید روشنی برای رهایی مردم این روستاها از فلاکت وجود دارد و آن هم به سرانجام رساندن این پروژه تا پایان سال ۹۶ است.

عملیاتی شدن این جاده ترانزیتی قطعا اقتصاد این منطقه را شکوفا می کند و به رنج ۳۷ ساله این مردم از نبود جاده مناسب پایان می دهد.

اگر کسی مریض شود یا خدا شفا میدهد یا میمیرد

حسین سعیدنژاد از روستای سرتوف با بیان اینکه هیچ گونه امکاناتی در چندین روستای آبریزک وجود ندارد گفت: به دلیل نبود امکانات چندین روستای این منطقه به شهرهای همجوار مهاجرت کردند.

وی بیان کرد: به دلیل نبود جاده مناسب در این روستاها، به هنگام کوچکترین بارش، عبور و مرور به کلی قطع می شود و اگر کسی از اهالی روستا مریض شود یا خدا شفا می دهد یا هم باید بمیرد.

سعیدنژاد با بیان اینکه از لحاظ بهداشت هیچ گونه توجهی به روستاهای آبریزک نشده است عنوان کرد: نمایندگان استانی، آب را از طریق این روستا به لوداب انتقال دادند و با وجود عبور لوله آب در این روستاها، از آب آشامیدنی محروم هستیم.

وی خاطرنشان کرد: با وجود یک کیلومتری تا تیر برق، اما متاسفانه بیشتر روستاهای ما از نعمت برق محروم هستند و با وجود تقاضاهای پی در پی ما در خصوص حل این مشکل، گفتند به دلیل عشایری بودن نمی توانیم به این روستاها برق بدهیم.

مهاجرت ۸۰ خانواده منطقه آبریزک

سعیدنژاد اضافه کرد: متاسفانه بواسطه بی برقی و بی آبی نزدیک به ۱۰ روستای این منطقه که دارای ۸۰ خانوار بودند مهاجرت کردند و اگر تدبیری در این خصوص اندیشیده نشود دیگر روستاها هم گزینه مهاجرت را انتخاب خواهند کرد.

علی عفتی از دیگر اهالی روستاهای آبریزک دشمن زیاری با بیان اینکه فاصله مردم روستا تا تیر برق کمتر از یک کیلومتر است گفت: در این روستاها هیچ گونه امکاناتی وجود ندارد، از نبود برق، آب، جاده، بهداشت، اگر مسوولان به کمک ما نیایند مثل دیگر مردم مهاجرت خواهیم کرد.

وی افزود: آب کهگیلویه از کنار ما به لوداب می رود و ما همچنان در انتظار یک قطره آب، در بی آبی شب روز خود را می گذرانیم.

مندنی حشمتی یکی دیگر از اهالی این روستاها از نبود آب آشامیدنی گلایه کرد و گفت: آب اینجا را به لوداب بردند و ما برای تهیه آب مجبوریم با الاغ راه چند کیلومتری را طی کنیم تا آب برای استفاده خود به خانه هایمان بیاوریم.

وی با بیان اینکه خانه هایمان همه ریزش کردند و مسئولان هیچ گونه رسیدگی به ما نمی کنند بیان کرد: از امام جمعه و دیگر مسئولانی که تشریف آوردند تقاضامند هستیم به ما کمک کنند.

حشمتی با بیان اینکه حدود ۳کیلومتر از جاده اصفهان در این مسیر می گذرد، خواستار باز شدن این جاده شد و تصریح کرد: اگر این جاده درست شود دیگر مردم مهاجرت نخواهند کرد.

مردم وضعیت بسیار بدی دارند

حجت الاسلام سید نصیر حسینی با اشاره به محرومیت منطقه آبریزک دشمن زیاری گفت: مردم این منطقه در چند کیلومتری مرکز شهرستان کهگیلویه هستند و متاسفانه در وضعیت بسیار بدی به سر می برند.

وی خواستار توجه ضروری و ویژه مسوولان استانی و شهرستانی نسب به این منطقه شد و ضمن ارزشمند خواند طرح هلال احمر به روستاهای دور افتاده اظهار کرد: امیدوارم دیگر مسوولان این کارها را در دستور و مدیریت خویش قرار دهند و به نقطه های فقیر نشین شهرستان سفر کرده و از این قبیل خدمات به مردم ارایه دهند.

امام جمعه دهدشت وضعیت واحدهای مسکونی این روستاها را بسیار نگران کننده خواند و خواستار توجه افراد توانمند و خیرین به مردم روستاهای آبریزک دشمن زیاری شد.

توزیع رایگان بسته های غذایی

سید عادل رهبریان در حاشیه این طرح در جمع خبرنگاران افزود: در ادامه برنامه های طرح کاروان سلامت این بار در منطقه آبریزک دشمن زیاری حضور پیدا کردیم که در این طرح بیش از ۳۰۰نفر ویزیت رایگان و بسته های مواد غذایی بین ۷۰خانوار توزیع کردیم.

وی بیان کرد: هدف از اجرای این طرح ارایه خدمات درمانی، بهداشتی و حمایتی به مناطق دور افتاده و صعب العبور بوده که دسترسی به مراکز درمانی برای آنها مقدور نیست.

رییس هلال احمر کهگیلویه عنوان کرد: این برنامه پنجمین کاروان سلامت جمعیت هلال احمر در روستاهای محروم این شهرستان می باشد.

انتهای پیام/د