پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت که شمار بیماران ارجاعی از این استان به استانهای همجوار از ۳۰ نفر به ازای هر یک هزار نفر تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت بوده که هم اینک به حدود ۶نفر به ازای این میزان رسیده است.

 به گزارش ریواس جنوب به نقل از ایرنا، سید موسی خادمی روز چهارشنبه در آیین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اظهار داشت که دولت یازدهم با درک صحیح ازشرایط موجود و با یک کار برنامه ریزی شده و عقلانی به مهمترین نیاز اساسی کشور به ویژه محرومان جامعه پرداخت.

وی تصریح کرد: مقوله سلامت تا قبل از آغاز اجرای طرح تحول نظام سلامت مورد توجه دولت های قبل نبوده است.

خادمی افزود که امروزه موضوع سلامت که به شدت مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و حتی از خواسته های راهبردی نظام است به یکی از مهمترین اولویت های دولت تدبیر و امید تبدیل شده و موجی از رضایتمندی و امید را در بین آحاد مردم بوجود آورده است.

وی ابراز داشت: البته دولت می توانست با درآمد حاصل از طرح هدفمندی یارانه ها با یک کار مقطعی، احساسی و زودگذر میزان پرداختی مردم و هر فردی را از وضع فعلی نیز افزایش دهد.

استاندار کهگیلویه وبویر احمد تاکید کرد: شاید این امر تا حدودی سبب خوشحالی و رضایت مقطعی مردم می شد اما با توجه به روح عقلایی حاکم بر تصمیمات و اقدامات این دولت از این مهم صرف نظر شد.

وی با تقدیر از خدمات ارزنده رضا چمن رئیس پیشین دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: بسیاری از خواسته ها و اهدافی را که در آغاز دوران مدیریتی اش وعده داده بود تحقق بخشید.

خادمی با بیان اینکه دکتر چمن خط و مشی و اصولی را در شیوه مدیریتی خود داشت و همواره بر پایه مبانی علمی ، عقلانی، منطقی ، عدالت و حق طلبی پیش می رفت گفت: البته این شیوه به مذاق برخی هم خوش نمی آمد.

وی تصریح کرد که مدیریت جدید دانشگاه علوم پزشکی یاسوج باید ادامه روند موفقیت آمیز قبلی در حوزه سلامت را با جدیت و قوت پیگیری و عملیاتی کند.

خادمی خودزنی را به عنوان یکی از آفت های جدی در راه توسعه نیافتگی استان یادآور شد و گفت: باید قدر فرزندان و نخبگان استان را بیش از پیش دانست.

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز گفت: همواره سه اصل خداباوری، خردورزی و خلاقیت را سرلوحه کار مدیریتی و اجرایی خود در حدود ۳۸ ماه خدمت خود لحاظ کردم.

رضا چمن با اشاره به برخی خدمات دوران مدیریتی اش گفت: از همان آغاز شروع کار میزان بدهی این دانشگاه در بخش هزینه های پرسنلی افزون بر ۴۷۰ میلیارد ریال بود که ظرف یک سال با تلاش فراوان و همکاری وزارت بهداشت و مدیریت اجرایی استان به حدود ۲۷۰ میلیارد ریال کاهش یافت.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت گفت که کهگیلویه وبویراحمد از مجموع هفت بسته خدمتی در این طرح، در پنج مورد آن از میانگین کشوری بالاتر است.

چمن افزود: حدود ۲۰۰ پزشک متخصص و فوق تخصص در رشته های مختلف مورد نیاز به صورت تمام وقت جذب بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی این استان در طول سه و نیم سال گذشته شده اند.

وی اظهار داشت: ۷۰ درصد از مجموع ۲۳۳پزشک متخصص و فوق تخصص در سطح بیمارستان ها و کلینیک های تخصصی استان به صورت تمام وقت مشغول انجام خدمات درمانی هستند.
چمن گفت: افزایش دستگاه های سی تی اسکن در این استان از ۲ مورد به چهار مورد، راه اندازی سه مرکز آی سی یو نوزادان در سه شهر دوگنبدان، یاسوج و دهدشت و اضافه شدن ۸۰ ساختمان ملکی خانه بهداشت در روستاها از دیگر دستاوردهای بهبود زیرساخت های درمانی سه سال اخیر بوده است.

سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز تعامل با مجمع نمایندگان استان و سایر دستگاه ها و سازمان ها، بازدید از مناطق محروم، آسیب شناسی چالش ها و دغدغه های موجود در حوزه سلامت را از مهمترین برنامه های کاری خود اعلام کرد.

اورنگ ایلامی اظهار داشت: بر اساس برآورد انجام شده میزان بدهی بیمه ها به مجموعه کادر درمانی و بیمارستان های این استان افزون بر ۸۹۰ میلیارد ریال است.

وی گفت که این در حالی است که دانشگاه در بسیاری از حوزه ها و بخش های هزینه ای خود دارای چالش و مشکلات زیادی است.

انتهای پیام/ حمید جهان