پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نیمی از مشتریان زایمان سزارین در استان کهگیلویه و بویراحمد به زایمان طبیعی روی آوردند به طوری که در حال حاضر فقط ۲۲ درصد زنان به صورت سزارین، زایمان می‌کنند.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، اورنگ ایلامی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج، اظهار کرد: اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور یکی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، یادآور شد: از ابتدای اجرای طرح ملی تحول سلامت تاکنون خدمات زیادی در این حوزه به مردم ارائه داده شد است.

وی سلامت را از موضوعات مهم و مورد تاکید مقام معظم رهبری عنوان کرد و افزود: این موضوع در دولت یازدهم به عنوان یکی از راهبردهای اصلی در دستور کار قرار گرفت و و منجر به اجرای طرح تحول سلامت در کشور شد.

این مسوول، ادامه داد: اکنون پس از سه سال اجرای این طرح در کشور موجی از امید و رضایتمندی در میان آحاد مردم به چشم می‌خورد و از اجرای این طرح رضایت دارند.

ایلامی با بیان اینکه خدمات طرح تحول سلامت از ابتدای اجرای آن به صورت مطلوب به مردم ارائه شده است، افزود: این خدمات در راستای بهبود و حفاظت مالی بیماران انجام گفته است.

وی رایگان شدن زایمان طبیعی، افزایش ارتقای کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی، رفع بحران کمبود و قیمت دارو، کاهش پرداختی از جیب مردم و افزایش نیروی انسانی شاغل را از اهداف مهم طرح تحول سلامت بیان کرد و گفت: مردم تا حد زیادی از خدمات ارائه شده به آنها رضایت دارند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، افزود: ساخت و توسعه مراکز تشخیص سرطان، مراکز درمان ناباروری، تخت‌های روانپزشکی، بخش‌های خدمات ویژه، مسمومیت، سوختگی و احداث مراکزی با تجهیزات ویژه از دیگر اهداف اجرای این طرح در کشور بود که کارهای خوبی در این حوزه صورت گرفته است.

این مسوول افزایش بهبود کیفیت خدمات، اجرای عدالت اجتماعی، کاهش هزینه درمانی و تلاش برای خرید تجهیزات پزشکی به روز را از دیگر خدمات ارائه شده در این طرح عنوان کرد و با بیان اینکه اجرای این طرح دستاوردهای خوبی در کهگیلویه و بویراحمد داشته است، یادآور شد: طی سه سال گذشته تاکنون حدود ۳۵۰ میلیارد ریال تجهیزات پزشکی خریداری و در اختیار مردم استان قرار داده شده است.

ایلامی کاهش ارجاع بیماران به استان‌های دیگر را از دیگر موارد مورد توجه طی اجرای طرح تحول سلامت بیان کرد و افزود: تعداد ارجاع بیماران به دیگر استان‌ها از ۳۰ نفر به ازای هر یک هزار نفر به حدود ۶ نفر به ازای هر یک هزار نفر رسیده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه حدود ۲۲ هزار زایمان طبیعی و رایگان از ابتدای اجرای این طرح تاکنون در بیمارستان‌های استان انجام گرفته است، خاطرنشان کرد: میزان سزارین با کاهش حدود ۵۰ درصدی از ۴۰ درصد در قبل اجرای طرح تحول سلامت به حدود ۲۲ درصد رسیده است.

وی بهره‌مندی ۲۲۵ هزار بیماری بستری از خدمات این طرح را از دیگر دستاوردهای مورد توجه طرح تحول سلامت استان عنوان کرد و بیان داشت: خرید ۴۵ دستگاه آمبولانس، ایجاد پنج پایگاه اورژانس جاده‌ای و افزودن ۴۲ تخت ویژه بیمارستانی به تعداد قبلی از دیگر خدمات مهم ارائه شده طی این سه سال است.