پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئيس دانشگاه علوم پزشكي شيراز در سومین روز از هفته سلامت با خبرنگاران نشستی برگزار کرد و در آن ضمن دفاع از عملکرد این دانشگاه در دولت یازدهم، مهمترین برنامه‌های آتی دستگاه سلامت فارس را در سراسر این استان تشریح کرد.

به گزارش ریواس جنوب، دکتر محمدهادی ایمانیه در این نشست اعلام کرده است که ساخت مراكز درماني با ظرفيت مجموعاً ۳ هزار و ۵۶۰ تخت در شهرستان‌های مختلف استان در دستور كار قرار گرفته است؛ مرودشت، داراب، ارسنجان، لامرد، میانرود شیراز از جمله مناطق هدف ساخت این مراکز درمانی هستند که بنا بر اعلام رئیس دستگاه سلامت استان می‌توانند تأثیرات قابل توجهی در وضعیت درمانی در استان فارس بر جای بگذارند.

وی همچنین اضافه شدن ۲ هزار تخت بيمارستاني طي ۴ سال گذشته را یکی از دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی در استان فارس عنوان کرد.

بر پایه گزارش ایسنا نیز، محمدهادي ايمانيه در يك نشست خبري به مناسبت هفته سلامت، با گرامي‌داشت این مناسبت، گفت: يكي از بزرگترين پروژه‌هاي بيمارستاني استان فارس بيمارستان ۶۰۰ تختخوابي پيوند اعضاء بوعلي سينا بود كه هفته گذشته با حضور رياست محترم جمهوري به بهره‌برداري رسيد.

ايمانيه خاطرنشان كرد: ۷۰درصد از تخت‌های بيمارستان پيوند اعضاء بوعلي سينا طی تفاهمنامه‌ای به دانشگاه علوم پزشکی شیراز واگذار شده كه با تعرفه‌های دولتی خدمات را ارائه مي‌دهد و ۳۰ درصد آن نیز به صورت vip است .

وي از آغاز ساخت سه هزار و ۵۶۰ تخت بیمارستانی در شهرستان های استان فارس خبر داد که بیمارستان‌های دوم مرودشت، داراب، ارسنجان و لامرد، بیمارستان حضرت صدیقه طاهره(س) در میانرود و بیمارستان هزار و ۲۰۰ تخت خوابه محمد رسول الله(ص) شیراز بخشي از اين پروژه‌ها است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنين از راه اندازی ۱۱۰ تخت زایمانی در بلوک های زایمانی (LDR) به عنوانی یکی از بسته‌های خدمتی طرح تحول نظام سلامت در فارس، راه اندازی ۶پایگاه اورژانس، ۴۸ تخت ویژه شیمی درمانی، ۲۰۴ تخت اعصاب و روان، ۱۵کلینیک ویژه در حال ساخت و ۲۲۵ تخت مراقبت های ویژه، در کنار کاهش قابل توجه پرداختی در بیمارستان ها، به عنوان دیگر دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت در استان یاد کرد .

اختصاص چهار دستگاه MRI به مرودشت، فیروزآباد، داراب و شیراز، ۶دستگاه سیتی اسکن، دو دستگاه آنژیوگرافی، ۱۷ دستگاه DDR برای خدمات رادیولوژی جدید و دو دستگاه فلوروسکوپی، دیگر مواردی بود که ايمانيه به عنوان بخشی از خدمات جدید سلامت در استان نام برد.

وي همچنين از راه‌اندازی دستگاه “سیتی آنژیو” در بیمارستان شهید دکتر فقیهی، در آینده نزدیک خبر داد و گفت: پیگیری برای اختصاص یک دستگاه “پت اسکن” به بیمارستان نمازی، به عنوان دستگاهی پیشرفته در تشخیص سرطان‌های نهفته از دست‌آوردهاي سفر اخیر وزیر بهداشت به استان فارس بود که ۲۵میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

ايمانيه بخش بهداشت را عرصه گسترده دیگری در ارایه خدمات سلامت عنوان کرد که ۷۱۱پروژه برای آن در استان پیش بینی شده و افزود: تعداد زیادی از این پروژه ها که شامل ساخت یا بازسازی کامل بوده، به بهره برداری رسیده و تعدادی نیز در حال تکمیل است .

وي از تلاش‌های این دانشگاه برای ارتقای سلامت دهان و دندان، به عنوان یک گام بهداشتی دیگر نام برد و گفت: بر اساس گزارش رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، در پیمایش ملی سلامت دهان و دندان، میزان شاخص های سلامت دهان و دندان استان برای دانش آموزان، دو برابر معدل کشوری است؛ به عبارت دیگر، تعداد دانش آموزان فاقد پوسیدگی دندان در استان، دو برابر معدل کشوری است و البته در این زمینه باز هم باید تلاش کرد تا آمارها بهبود یابد .

رئيس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به فعالیت ۷۰ مرکز جامع سلامت در استان، به عنوان دستاوردی دیگر از طرح تحول نظام سلامت، یکی از مجموعه خدمات این مراکز را ارایه خدمات سلامت دهان و دندان عنوان کرد که با حضور کارشناس سلامت دهان و دندان و یا دندانپزشک ارایه می شود .

او ادامه داد: همچنین با همکاری سازمان آموزش و پرورش استان فارس، کار راه اندازی ۱۲ پایگاه سلامت دانش اموزی در دست اقدام است که ۶ مورد از این پایگاه ها، در شهرستان های فارس راه اندازی می شود و علاوه بر خدمات سلامت دهان و دندان، خدمات بینایی سنجی و شنوایی سنجی نیز برای این مراکز پیش بینی شده است .

ایمانیه در پاسخ به پرسش خبرنگاران حاضر در این نشست در خصوص آخرین تغییرات برنامه پزشک خانواده در استان فارس، به اختیاری شدن برگ ارجاع، رایگان شدن فرانشیز پزشکان خانواده و کاهش ۲۰درصدی سقف ارجاع، همچنین یکسان شدن هزینه‌ها در صورت دریافت خدمات خارج از پزشک خانواده با سایر استان‌های کشور اشاره کرد که اجرای این برنامه در شکل جدید، مزیتی برای مردم فارس محسوب می‌شود .

تامین سلامت غذایی، بخش دیگری از پرسش های اصحاب رسانه بود که قائم مقام وزیر در استان فارس، در پاسخ، گفت: این دانشگاه به عنوان تنها دانشگاه علوم پزشکی کشور، شورای عالی غذا را با همکاری معاونت‌های غذا و دارو، بهداشت و درمان در دانشگاه راه اندازی کرده و به صورت هفتگی، در حوزه اختیارات دانشگاه در این زمینه، تصمیم گیری می‌شود .

معرفی تلاش‌های این دانشگاه برای اشتغالزایی در حوزه های مرتبط با علوم پزشکی و همچنی رشته های غیر علوم پزشکی، بخش دیگری از صحبت‌های امروز رئيس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود که در این خصوص، بیان کرد: هر تخت بیمارستانی به حدود چهار نیروی انسانی نیاز دارد که راه اندازی بیمارستان پیوند بوعلی سینا و تخت‌های جدید بیمارستانی، در این زمینه تاثيرگذار است.

ايمانيه اضافه كرد: شهر گردشگری و سلامت نیز که عملیات ساخت آن با سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان فارس آغاز شد نیز تنها در زمینه علوم پزشکی به حدود پنج هزار نیرو و در سایر زمینه‌ها نیز به همین تعداد نيرو نیاز دارد که امیدواریم به زودی شاهد بهره برداری از آن باشيم.

به گفته رئيس دانشگاه علوم پزشكي شيراز، به مناسبت هفته ملي سلامت كه از يكم تا هفتم ارديبهشت‌ماه را شامل مي‌شود، برنامه‌های متعددی مانند برپایی غرفه‌های سلامت در مراکز بهداشتی درماین و سطح شهر، همایش‌های یپاده روی، نمايش‌هاي خیابانی، نواختن زنگ سلامت، تورهای آموزشی سفیران سلامت، کلاس‌های آموزشی برای گروه‌های مختلف سنی، همایش‌های سلامت و ارایه خدمات بهداشتی و درمانی و … اجرايي شده است.

انتهای پیام/ سجاد بنام