پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئيس سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد در خبري اميدبخش گفته است كه امسال همه نياز اين استان در بخش آرد و نان و شيريني‌پزي از توليدات درون استاني، تأمين خواهد شد.

به گزارش ریواس جنوب به نقل از روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد  جعفر گوهركاني در نشست ستاد برداشت گندم و محصولات استراتژيك كهگيلويه نرخ خريد تضميني آنها را اعلام كرد.

رييس سازمان جهادكشاورزي كهگيلويه وبويراحمد با تبريك مبعث رسول اكرم(ص)گفت: اميدواريم به نحو شايسته كاركنيم و با انجام وظيفه شرمنده مردم نشويم.

هماهنگي تيم اداري شهرستان كهگيلويه اميدواركننده است

وي با بيان اينكه هماهنگي تيم اداري كهگيلويه در بخش كشاورزي اميدواركننده است افزود همه ما بايد دست به دست هم دهيم و فارغ از نگاه هاي سياسي تنها براي اعتلاي ايران اسلامي تلاش نماييم.

گوهركاني با قدرداني از استاندار استان اظهاركرد: علي  رغم همه مشكلات موجود، دردولت تدبير واميد بيش از ۲۰۰ميلياردتومان بابت خريدتضميني گندم پرداخت شده است.

مقايسه دولت قبل و دولت تدبير و اميد در يك شاخص

وي بامقايسه عملكرد دولت قبلي با دولت تدبير و اميد دربخش كشاورزي گفت: كل توليد دولت قبل در سال زراعي در استان كمتر از ۲۰ هزارتن بود در حالي كه هم اكنون در كهگيلويه به تنهايي بيش از ۲۰هزارتن گندم مازاد بر نياز خريداري ميشود و درحدود  ۳۵۰درصدرشد داشته ايم.

اين مسئول ادامه داد: جذب تسهيلات بابت رونق توليد ،سرمايه درگردش،مكانيزاسيون ماشين الات و مراكز توليد بذر وخريد آن و استفاده از نيروهاي فارغ التحصيل هرمنطقه و اموزش هاي فني را در رسيدن به اين مرحله از پيشرفت و توسعه مهم دانست.

گوهركاني بابيان اينكه در اين سه سال كاهش بارندگي داشته ايم افزود:  با همه شرايط  و كمتربودن ميزان  بارندگي ظرفيت خريد  گندم دركشور در سال ۹۲ قريب به ۴ميليون تن بود و در حال حاضر اين رقم فراتر از ۱۴ميليون تن ميباشد.

رييس سازمان جهادكشاورزي نويد داد: ۱۰۰درصد گندم موردنياز نان وشيريني پزي هاي اين استان از توليدات همين استان تامين خواهد شد.

۳۰۰ كارشناس كشاورزي در اين دولت استخدام شدند

جعفر گوهركاني با اشاره به استخدام ۳۰۰كارشناس كشاورزي در دولت تدبيرواميد در اين سازمان خاطرنشان كرد: ۳۲ مركز ترويج كشاورزي فعال است و بنا داريم اين مراكز را در مناطقي چون فيلگاه دهدشت  افزايش دهيم.

اعلام نرخ خريد تضميني گندم

جعفرگوهركاني گفت:نرخ خريد تضميني گندم معمولي در سال زراعي۹۵-۹۶به ازاي هركيلوگرم  ۱۳۰۰تومان ،گندم دروم ۱۳۳۰تومان ،كلزا ۲۷۸۳ تومان و نرخ خريد تضميني جو نيز هر كيلوگرم  ۱۰۳۰تومان مي باشد.
وي افزود: پيش بيني مي شود بيش از ۱۶۰هزارتن گندم توليد شود كه از اين مقدار ۱۰هزارتن بعنوان گندم بذر ومزارع بذري خريداري و ۷۰هزارتن نيز گندم مازاد بر نياز كشاورزان خواهد بود.
گوهركاني تصريح كرد: با هماهنگي هاي بعمل امده با شركت بازرگاني غله و بخش خصوصي و اداره تعاون روستايي و همچنين بانك كشاورزي در تسريع ثبت نام در سامانه و اخذ بهاي محصولات كشاورزي هيچگونه مشكلي وجود نخواهد داشت.

با كشاورزاني كه عامدانه كاه  كلش مزارع خود را آتش بزنند برخورد ميشود

جعفر گوهرگاني تاكيد كرد: با كشاورزاني كه به صورت عمدي و سهوا كاه و كلش مزارع كشاورزي خود را آتش بزنند نيز برخورد قانوني خواهد شد.
وي، سطح زيركشت گندم ديم، آبي و جو ديم و آبي در استان را نيز به ترتيب ۸۲، ۲۴ هزار و ۲۰۰ و ۳۰ هزار هكتار ذكر كرد.
كشاورزان به هيچ عنوان گندم دروم و گندم نان را با هم قاطي نكنند

رييس سازمان جهادكشاورزي كهگيلويه وبويراحمد ادامه داد: با برنامه ريزي دولت تدبير واميد براي اولين بار بخشي از گندم خريداري شده به كشورهاي خارجي ازجمله اروپا صادر مي شود و نياز است كه كشاورزان به هيچ وجه گندم نان و دروم را مخلوط نكنند زيرا اين نوع گندم خريداري نخواهد شد.

گوهركاني در پايان خواستارحذف دلال ها در خريد گندم شد و از همه دستگاه‌ها خواست تا تعامل خود را با جهاد كشاورزي افزايش دهند.