پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

با اتمام ایام تبلیغات نامزدهای شورای شهر یاسوج و بر اساس شواهد موجود می‌توان از الان شانس پیروزی چند نفر را بسیار بالا دانست.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، انتخابات شوراها در استان کهگیلویه و بویراحمد هنوز وارد مدار سیاسی نشده و بیشتر بر مدار قومی می‌چرخد اما این اصل را خیلی‌ها پذیرفتند که در این انتخابات کسانی به پارلمان محلی راه پیدا می‌کنند که سه عنصر پشتوانه قومی، پشتوانه مالی و حمایت‌های سیاسی و کاریزمای لازم را داشته باشد.

اما در این بین شاخص‌های دیگری نیز وجود دارد از جمله عملکرد و سوابق افراد، میزان محبوبیت آنها و شعارها و برنامه‌ها.

هدایت اکبری (کد ۱۵۲)

هدایت اکبری از نامزدهای انتخابات شورای شهر یاسوج است که در دور قبل با رأی بالا انتخاب شد؛ نکته حائز اهمیت این است که او بر خلاف بسیاری از نامزدهای دیگر، از حمایت چندین قوم و طایفه به جز طایفه خودش برخوردار هست و این پشتوانه محکمی است. همراهی ریش‌سفیدان طوایف مختلف در روز ثبت‌نام نشانی بر این ادعا است.

اکبری در دور قبل که رأی آورد و رئیس شورا هم شد به شدت مردم‌داری کرد و برایش چپ و راست و این قوم و آن قوم معنایی نداشت؛ تقریبا هر کس مشکلی در این شهر داشت به او دل می‌بست و خیالش راحت بود اگر کاری از دستش برمی‌آید، انجام می‌دهد.

این مردم‌داری و خوش‌رویی و انجام امورات مردم بدون مرزبندی بین آنها، سرمایه اصلی هدایت اکبری است که می‌تواند در این دوره نیز او را به شورای شهر بفرستد.

موضوعی که به خوبی از میزان استقبال و تجمعات هواداران در هنگام افتتاح ستاد و نطق انتخاباتی او می‌توان فهمید.

او البته در بین اعدالیون و حامیان روحانی هم جایگاه ویژه‌ای دارد و رئیس حزب توسعه و اعتدال است.

هوادارانش در روز نطق انتخاباتی، یکدست بنفش پوشیدند و این موضوع هم بر محبوبیت او افزوده است.

الهه شیروانی (کد ۲۹۸)

الهه شیروانی دیگر نامزدی است که اگرچه کمی ناشناخته بود ولی به یکباره با کاریزمایی که داشته بلافاصله مورد استقبال قابل وصف مردم و بانوان قرار گرفت؛ جنسیت او و ظاهر او نیز در میزان محبوبیتش بی‌تأثیر نبود اما شیروانی حرف‌ها و برنامه‌های جالبی هم داشت و برای آنچه میگوید تخصص لازم را دارد.

او در همان روز ثبت‌نام که با لباس خوش‌ هیبت محلی و همراه چند جوان با لباس محبوب لری آمده بود، تفاوت‌هایش با بقیه را نشان داد.

شیروانی پشتوانه قومی را هم به خوبی دارد؛ او دختر اردکانی است که جمعیت زیادی از هم‌تبارانش در شهر یاسوج زندگی می‌کنند و او را تمام قد حمایت می‌کند

او همچنین عروس بویراحمدی و طایفه بابکانی است که آنها هم جمعیت زیادی هستند و سبد رأی او را گسترده تر کرده است.

شیروانی پشتوانه مالی را هم به خوبی دارد و به لحاظ سیاسی نیز با گرایشات اصلاح‌طلبی و دیدگاه باز و روشنش افراد زیادی را دور خود جمع کرده است.

این نامزد شورای شهر روز گذشته در نطقی انتخاباتی شجاعانه بر طبل مهندسی شدن انتخابات برای ورود افراد بله قربان‌گو به شورای شهر کوبید تا نشان دهد که زن نترسی است.

دفاع شیروانی از بانوان و تلاش برای برقراری عدالت جنسیتی او را به فرد محبوبی در میان زنان نیز بدل کرده تا مجموع این هواداران، الهه شیروانی را به یکی از شانس‌های پیروزی در انتخابات ۲۹ اردیبهشت تبدیل کند.

کیوان آشنا ( کد ۱۴۸)

کیوان آشنا دیگر نامزدی است که شرایط لازم برای رأی‌آوری را دارد؛ او هم تخصص شهرسازی دارد و هم سال‌ها در حوزه عمرانی کار عملی کرده است.

آشنا از حمایت چند قوم پرجمعیت بویراحمدی برخوردار است و به شدت از سوی اصولگرایان هم حمایت می‌شود.

همه در مورد آشنا می‌گویند او جوانی با تجربه است که آنقدر وضع مالی خوبی دارد که نخواهد برای شورای شهر کیسه بدوزد؛ بنابراین در این روزها استقبال پرشوری از او شده است.

نطق آتشینش در روز گذشته و افشای برخی عملکرد شورای فعلی شهر نیز بر محبوبیتش افزوده است و می‌توان او را از رأی‌آورهای شورای شهر پنجم در یاسوج نامید.

علی طاهری‌کیا ( کد ۴۱۶  )

علی طاهری‌کیا کارمند بانک مسکن است و در تمام طول دوران خدمتش تقریبا مدیر بوده است؛ همه او را به فردی “زانودار” می‌شناسند که مردانه‌ترین خصوصیت یک فرد در قوم لر است و این شاخصه اصلی او در محبوبیتش است.

شاید به جرأت گفت که طاهری‌کیا را بیش از نیمی از جمعیت این استان می‌شناسند و او نیز گویا همه را با ریزترین مشخصات فردی و قومی می‌شناسد.

طاهری‌کیا را می‌توان گنجینه جغرافیای انسانی نامید چرا که در مورد عمده افراد، همه اطلاعات لازم را دارد.

طاهری‌کیا به شدت مردم‌دار است و کمتر پیش می‌آید که لبخند و تبسم از چهره‌اش دور شود؛ او هر کسی که در طول دوران خدمتش برای کاری مراجعه کرده را ناامید نکرده و اجازه نداده ناراضی برود و این هم بر دامنه شناخت افراد از او و محبوبیتش بسیار مؤثر بوده است.

از سوی دیگر، طاهری‌کیا اهل ایل پرجمعیت تامرادی است و با ایلات زیادی از مناطق گرمسیر و سردسیر مراودات نزدیک دارد که مورد حمایت همه این طوایف است.

برای سخنرانی انتخاباتی او آنقدر جمعیتی آمد که جای نشستن در محوطه بزرگ محل سخنرانی‌ش نبود.

بنابراین طاهری‌کیا هم بر اساس شواهد موجود، شانس بالایی برای کسب اعتماد مردم برخوردار است.

 علی اکبری‌تبار ( کد  ۱۵۴)

نامزد بعدی که از او به عنوان پیروز انتخابات یاد می‌شود، علی اکبری‌تبار است که فردی محجوب و متین است و عضو شورای شهر در دور چهارم هم بوده است.

کسی تاکنون حاشیه‌ و انحرافی از اکبری‌تبار ندیده است و او مشهور به فردی اهل کار بدون حواشی و تنش است.

او یک مهندس است که برای کار به شورا رفته بود و علی‌رغم حاشیه‌های شدید شورای شهر چهارم اما او به خوبی توانست کمتر از ترکش‌های این شورا که مردم را بسیار ناامید کرده بود، آسیب ببیند.

اکبری‌تبار مورد حمایت کهگیلویه‌ای های مقیم یاسوج و ایل دشمن‌زیاری است که جمعیتی در حدود ۱۰ هزار رأی دارند و همین خود برای پیروزی مجدد او کافی است.

سعید محنایی ( کد ۴۸۲)

سعید محنایی دیگر نامزد شورای شهر است که با شعاری که در روز ثبت‌نام داده علی‌رغم فعالیت کم انتخاباتی، توانست جمعیت زیادی را با خود همراه کند.

او از حمایت طایفه پر جمعیت طیبی در یاسوج برخوردار است اما آنچه او را در میان مدعیان قرار داده است، شعاری است که برای خود انتخاب کرده است.

او گفته است که من از طایفه جوانانم و برای آنان به صحنه آمدم و در روز ثبت نام نیز با ۵۰ جوان از طوایف مختلف شهر به محل فرمانداری رفت؛ همین موضوع جوانان این شهر را به سمت او کشانده است.

محنایی متخصص حوزه فناوری و آی.تی است و گفته است که برای رفاه بیشتر شهروندان باید یاسوج را تا آنجا که می‌توانیم به سیستم‌های هوشمند روز دنیا مجهز کنیم.

در این میان افراد دیگری هم هستند که از مدعیان اصلی کسب کرسی شورای پنجم شهر هستند.

مسعود خوبانی، هدایت امیری، زهرا زمانی، فروغفرد، دهراب‌پور، علی علی‌پور و فرشاد نگین‌تاجی

 

مسعود خوبانی، هدایت امیری، زهرا زمانی، فروغفرد، دهراب‌پور، علی علی‌پور و فرشاد نگین‌تاجی از دیگر افرادی هستند که به پیروزی امید دارند.

مسعود خوبانی یک چهره دانشگاهی است با تحصیلات علوم سیاسی که در این مدت نشان داده که آرای بالایی دارد.

هدایت امیری عضو شورای شهر قبلی است و از حمایت خوبی در شهر برخوردار است.

دهراب‌پور که یک فرد با سابقه اصولگرایی است به حمایت سیاسی همفکرانش دل بسته است.

علی علی‌پور از خانواده شهید و جوانی خوشنام است که از اعضای فعلی شورای شهر است و معتقد است عملکردش او را مجدد به شورا می‌برد.

مرتضی فروغفرد نیز با حمایت ایل تامرادی و تجارب شورای قبل از دیگر گزینه‌های رأی‌آور شورای شهر یاسوج است.

فرشاد نگین‌تاجی دیگر نامزدی است که روی حمایت طایفه تیرتاجی(طایفه غلام محمد زارعی، نماینده مجلس شورای اسلامی) حساب باز کرده است؛ البته او هم جوانی تحصیل کرده و سرزنده است که می‌تواند اعتماد مردم را کسب کند.

نگین‌تاجی در روز ثبت‌نام با همسرش آمد تا بگوید که برای حقوق بانوان نیز اهمیت و ارزش قائل است.

زهرا زمانی

اما زهرا زمانی نیز تنها زن راه یافته به شورای شهر چهارم در میان ۱۰ مرد بود که پیروزی‌اش در انتخابات قبل آن هم با رأی اول، خیلی‌ها را شوکه کرده بود. بنرهای شیکی که از زهرا زمانی در آن روزها در شهر نصب می‌شد کاری نو و جدید بود که یک زن جسارت پیدا کرده خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهد.

در آن دوره جوانان شهر خسته از هیاهوهای سیاسی به دنبال رأی دادن متفاوت به افراد جدید بودند و زهرا زمانی توانست اعتماد آنها را جلب کند؛ موضوعی که هم‌اینک هم او به تکرار آن امید دارد.

البته در این دوره از شوراهای شهر، خیلی از زنان راه زهرا زمانی را رفتند و در شورای شهر نامزد شدند تا بلکه بتوانند برای اولین بار در معرض یک آزمون جدی قرار بگیرند هر چند به جز دو نفر هیچکدام برنامه جدی تبلیغاتی نداشتند.

حمیده زعیمی، معصومه رامی، طیبه نظری، آزیتا حکمتی، زهرا عزیزپور، شیرین‌بانو زرین

حمیده زعیمی، معصومه رامی، طیبه نظری، آزیتا حکمتی، زهرا عزیزپور، شیرین‌بانو زرین و چند بانوی دیگر از این جمله‌اند الهه شیروانی هم در همین دسته است اما او تا حد زیادی راه خود را جدا کرده و با برنامه منسجم‌تر و جدی‌تر در تبلیغات انتخاباتی خود را در بین مدعیان قرار داده است.

طیبه نظری در روز ثبت‌نام با چند کودک کار آمد و ثبت‌نام کرد و شعارش” برای درد مردم” بود اما آنگونه که باید نتوانست در بین مردم شناخته شود.

حمیده زعیمی هم از زنان تحصیل‌کرده شهر است که با تأکید روی اخلاق در انتخابات در روز افتتاح ستادها، با اهدای شاخه گل به همه رقبایش این پیام را داد که اخلاق برایش مهم است.

آزیتا حکتمی، قهرمان ورزش کینک بوکسینگ است.

البته نباید از یاد ببریم که مردم در برخی مواقع تصمیمات متفاوت و غیرقابل پیش‌بینی گرفتند؛ یا اینکه به چند زن حاضر در این رقابت‌ها رأی دهند یا به افرادی چون خسرو غریب‌پور به عنوان کوتاه‌قدترین نامزد انتخاباتی رأی دهند و یا هم به شعار احسان دانشی ‌اصل که هنرمند محبوبی است و گفته است که برای افزایش حقوقش نامزد شورای شهر شده، رأی بدهند.

____________

گزارش از کریم بنام

____________

انتهای پیام/ ک-ب