پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در پی شیوع تب کریمه کنگو در برخی از استان ها، جلسه آموزشی برای آشنایی با روش های پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو با حضور مردم دهستان جاورده برگزار شد.

به گزارش ریواس جنوب،دکتر مسعود پرواز در این جلسه آموزشی گفت:
بیماری تب کریمه کنگو بیماری حاد ویروسی قابل انتقال از حیوان به انسان است و این بیماری از راه گزش و له کردن کنه، ترشحات،خون و بافت آلوده حیوان مبتلا شده توسط کنه،همچنین از راه انسان مبتلا به بیماری به فرد سالم منتقل می شود.
وی گفت: این بیماری در صورت تشخیص به موقع قابل درمان است واصل درمان را پیشگیری از بیماری دانستند و تب شدید، سردرد، خونریزی زیر جلدی، خونریزی از بینی،دهان،حلق و خونریزی از دستگاه گوارش و ادرار از علایم بیماری تب کریمه کنگو ذکر کردند.
دکتر پرواز در ادامه گفت: این بیماری ممکن است تنها تب مختصر و گذرا در دام ایجاد کند و چون تب نشانه‌ بسیاری از بیماری‌هاست، نمی‌تواند به تشخیص این بیماری در دام کمک کند.
پزشک مستقر در درمانگاه جاورده افزود:از هم روستائیان عزیز انتظار داریم که در صورت مشاهده هر گونه از علائم هشدار دهنده بلافاصله به درمانگاه مراجعه کنید.
وی در پایان گفت: افرادی که به‌ صورت مداوم با دام و حیوانات سروکار دارند از جمله دامداران، قصاب ها، کارکنان کشتارگاه ها و… بیشترین ریسک ابتلای به بیماری را دارند و رعایت نکات بهداشتی اولیه،سمپاشی دام ها،عدم تماس مستقیم با حیوان و خودداری از مصرف کشتار غیرمجاز را از مهمترین راه های پیشگیری از این بیماری دانستند.
در این جلسه که بعد از توضیحات دکتر پرواز بصورت پرسش و پاسخ برگزار شد به تمام سوالات و ابهامات مردم پاسخ داده شده است و تاکید شد که همه پرسنل درمانگاه دهستان جاورده همانند چند روز گذشته به آموزش و‌راهنمایی مردم روستاهای مختلف بپردازند.