پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بر اساس اعلام معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی فارس، در سال ۹۵ آمار وقوع خودکشی نسبت به قتل حدود ۲٫۷ برابر بوده است. مطابق این آمار، سه شهرستان شیراز، مرودشت و کازرون بیشترین آمار خودکشی‌های استان را به خود دیده‌اند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی فارس در این زمینه اظهار داشت: در بررسی مقایسه بین وقوع قتل و خودکشی در سال ۹۵ آمار وقوع خودکشی نسبت به قتل ۲۷۶ درصد و بیش از دو برابر قتل در استان فارس واقع شده است که در بررسی علل و عوامل خودکشی با توجه به پرونده های موجود عواملی چون اختلافات خانوادگی با ۳۲درصد، بیکاری با ۱۹درصد و افسردگی ناشی از مشکلات روحی و روانی با ۱۷ درصد زمینه ساز خودکشی در استان فارس بوده است.

این مقام انتظامی افزود:عمدتاً با ابزاری از قبیل حلق آویزی با ۷۰ درصد و سلاح گرم با ۱۲درصد و در سایر موارد ۱۸ درصد خودکش یها در فارس به وقوع پیوسته است. فراوانی وقوع خودکشی ها مربوط به مردان با ۸۰ درصد و بیشترین وقوع در افراد مجرد با ۵۶ درصد است.

سرهنگ کاووس محمدی گفت: در بررسی پرونده های خودکشی سال ۹۵ در سه شهرستان برزگ استان به ترتیب در شهرستان شیراز با ۴۳ درصد در شهرستان مرودشت با ۹ درصد و در شهرستان کازرون با ۶ درصد بیشترین آمار خودکشی های استان را به خود اختصاص داده اند.

این متخصص جرم یابی در بخش دیگری از اظهارات خود، درباره پیشگیری از خودکشی دو راهکار بیان کرد که شامل مراجعه به مراکز مشاوره و تشکیل همیار خودکشی است.

محمدی اعلام کرد: ‌والدین باید به محض اطلاع از مشکلات روحی و روانی فرزندان خود بلافاصله به مراکز مشاوره مراجعه کنند و موضوع را با کارشناسان مشاوره در میان بگذارند که در این میان مرکز مشاوره آرامش نیروی انتظامی واقع در پل حر شیراز آماده ارائه خدمات رایگان به مراجعین است.

وی اضافه کرد: بهترین راهکار در مدارس و دانشگاه ها، طرح همیار خودکشی است که با مشخص کردن افرادی در بین دانش آموزان، دانشجویان و سربازان در پادگان ها با آموزش های لازم قابلیت اجرایی دارد.

متخصص جرم یابی ادامه داد:در این طرح ‌می توان به محض اطلاع از وجود افرادی که دارای مشکلات روحی و روانی هستند بلافاصله به مسئولین امر و یا خانواده های آن ها اطلاع داد تا اقدامات پیشگیری و درمانی بموقع انجام شود.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی فارس گفت: وجه تمایز خودکشی با قتل عمد و آدم کشی عبارت است از اینکه یکی از شرایط تحقق قتل عمد مجزا بودن قاتل و مقتول است اما در خودکشی هردو یکی هستند. موضوع قتل دیگر کشی است پس کشتن خویش یا خودکشی نمی تواند موضوع قتل قرار گیرد.

وی بیان کرد: از نگاه فقه جزایی در رابطه با خودکشی، باید گفت حیات ودیعه و امانت الهی است و نقطه عزیمت اعتلا و کمال آدمی است. خیانت در این امانت از نظر عقل، مذهب و اخلاق غیر قابل بخشش است. جنایت علیه تمامیت جسمانی خود اهانت به خداوند متعال تلقی و اسلام آن را گناهی نابخشودنی اعلام نموده است.

انتهای پیام/ س.ب