پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

کهگیلویه و بویراحمد از هماهنگی و ترکیب موفق یک زوج مدیریتی این روزها و این سال‌ها امنیت بیشتری را تجربه کرده است.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، امنیت یکی از معدود نیازهای بشر است که نه تنها جایگزین ندارد بلکه خودش زیربنای نیازهای متعددی است که نداشتنش و حتی احساس نداشتنش زندگی را مختل می‌کند.

در استان کهگیلویه و بویراحمد با صدها مشکل فرهنگی، آسیب‌های اجتماعی، حاشیه نشینی، مهاجرت بی‌رویه و تبدیل ناگهانی زندگی روستایی به شهری در کنار ضعف و کم‌کاری‌های متولیان فرهنگ، حفظ و ایجاد امنیت در ابعاد فیزیکی و روانی و زمینه‌های متعدد آن کار راحتی نیست.

با وجود این مشکلات اما حداقل در یک حوزه خاص، رویکرد مدیریتی خاص و متناسب حاکم شده است که بسیار امیدوارکننده است.

با آمدن حجت‌الاسلام غلام‌رضا مزارعی در رأس دستگاه قضا و حتی قبل از آن با انتصاب مهرداد کرمی به عنوان دادستان مرکز استان، تفاوت‌ها در نوع نگاه به مسائل، توجه به جنبه فرهنگی موضوعات با تمرکز روی پیشگیری از جرائم و مهم‌تر از این‌ها برخورد قاطع با تخلفات و ناهنجاری‌ها بسیار محسوس شد.

مهرداد کرمی، با حمایت و اعتماد رئیس‌کل دادگستری، در یک تاکتیک موفق رسانه‌ها را پای کار آورد و ارتباط بسیار خوب و هدفمندی با آنها برقرار کرد؛ همین موضوع به او و همکارانش کمک کرد تا دستگاه قضا به نقش محوری‌اش در امنیت این استان نزدیک تر شود.

کرمی رسانه‌ها را مشاوران خود قرار داد و شجاعانه حامی قلم‌های دلسوز و حتی منتقد شد تا عرصه بر تخلف و فساد و بانیان آن تنگ شود.

دادستان این حمایت ار رسانه‌ها را در حالی انجام داد که اتفاقا عرصه رسانه خود از نخستین مقصدهای او برای پاکسازی بود؛ کرمی ابتدا به شیوه‌ای که مختص خودش بود با رسانه‌های زرد و رویه خطرناک برخی رسانه‌ها برخورد کرد و با مسدود کردن آنها در یک مقطع خاص، قاطعیت خود را نشان داد.

کرمی در یکی از کارهای خوبش، بازار لجام گسیخته “کامنت‌های برخی سایت‌ها” را سامان داد و کلا رسانه‌ها در این دوران بیش از همیشه به این استان و توسعه آن کمک کردند.

به جرأت می‌توان دوران مدیریت جدید دستگاه قضا در کهگیلویه و بویراحمد را دوران طلایی در تغییر نگاه محرمانه به خبررسانی و اطلاع‌رسانی دانست به طوری که بیشترین اخبار در این دوره از مجموعه دادگستری مخابره شد

اما این همه کارهای خوب آقای دادستان نبود؛ او در کنار حمایت‌های حیاتی رئیس دادگستری، در بخش‌های مختلف خودش به وسط میدان آمد و هم شخصا در جریان امور قرار می‌گرفت و هم به جای آنکه منتظر بماند تا دیگران به او گزارش دهند، از نزدیک در جریان امور قرار می‌گرفت و با تسلط بر موضوعات، برای برخورد با جرائم و تخلفات آرای قاطع و برای دردها نیز نسخه راهگشایی صادر می‌کرد.

این رویکرد موجب شد تا دادستان نه تنها منزوی و منفعل نباشد بلکه نقش مدعی‌العموم را به خوبی ایفا کند و تا حد زیادی این پیام را از درون دستگاه قضا به بیرون بدهد که او و همکارانش تمام قد برای سامان دادن به سلامت و امنیت کهگیلویه و بویراحمد ایستاده اند.

قضات مختلف هم به طرز محسوسی با رویکرد جدید رئیس‌کل دادگستری و دادستان همراه شدند و علی‌رغم برخی انتقادات که هدف این نوشته نیست، توانستند بسیار موفق‌تر از گذشته باشند.

به طوری که در حوزه منابع طبیعی با تخلفات گسترده، محیط زیست، زمین خواری، تخلفات اداری، جرائم خشن، نزاع‌ها و عمده حوزه‌های جرم‌خیز شاهد عملکرد بهتری از دادگستری و شورای قضایی بودیم.

یکی دیگر از شاخص‌هایی که می‌توان آن را از نقاط قوت دستگاه قضا دانست، به روزکردن پرونده‌ها و شکایات در این مجموعه است که با تحقق کامل آن می‌توان تحول عظیمی را در این حوزه شاهد بود.

اما شاید بتوان نقطه عطف کارنامه غلامرضا مزارعی و همکارانش را در برخوردهای قاطعانه و سریع با جرائم سنگین چون قتل و تجاوز به عنف، زورگیری و چاقوکشی دانست که رئیس کل دادگستری شخصاً این پرونده‌ها را زیربغل می‌گیرد و با تأیید آنها در تهران، در سریع‌ترین زمان ممکن آنها را اجرا می‌کند؛ رویکردی که بیشترین نقش بازدارنده را در ارتکاب به جرم دارد.

به هرحال می‌توان با اغماض از برخی نقاط ضعف کوچک، غلامرضا مزارعی و مهرداد کرمی را زوج موفق و امنیت‌ساز این استان نامید.

انتهای پیام/ بنام- ک