پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

علی رکان از فعالان محیط زیستی و مسئول خانه تشکل‌های مردمی کهگیلویه و بویراحمد دعوای دو دستگاه اداری روی زمین‌های چم‌گنجشکی را از زاویه دیگری تفسیر می‌کند و می‌گوید که کیسه منابع طبیعی برای بذل و بخشش زمین‌های ملی شل شده و زد و بندهای پشت پرده حتی به بستر رودخانه بشار نیز رحم نکرده است.

به گزارش ریواس جنوب، علی رکان ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به بروز برخی تنش‌های بوجود آمده میان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و آبفای استان در ارتباط با زمین چم گنجشکی اظهار کرد: این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که در استان شاهد بذل بخشش هایی در زمینه واگذاری‌های بی در و پیکر منابع ملی به دستگاه‌های دولتی استان هستیم به گونه‌ای که حتی بستر رودخانه بشار نیز بدون هیچ ضابطه فنی و زیست‌محیطی به دانشگاه علوم پزشکی به صورت استیجاری واگذار شده است.
مسئول خانه تشکل‌های مردم نهاد استان واگذاری زمین هایی مانند چم‌گنجشکی را اشتباه دانست و افزود: سوال‌های زیادی در رابطه به این نوع واگذاری‌ها و بخشش‌ها از کیسه منابع طبیعی در ذهن دوستداران طبیعت استان وجود دارد که مسئولان منابع طبیعی و آب منطقه‌ای باید پاسخگو باشند.
رکان عنوان کرد: پشت این واگذاری‌ها زد و بندهایی وجود دارد که واکاوی آنها دل همه دوستداران طبیعت و جنگل‌های استان را به درد می‌آرود.
وی تصریح کرد: غائله چم‌گنجشکی نمونه ای بارز از ایجاد توقع برای دستگاه‌های دولتی به منظور تسلط بر اراضی طبیعی و بستر رودخانه‌های استان است به گونه ای که هم اکنون برای راضی کردن دانشگاه علوم پزشکی استان باید بخش دیگری از منابع طبیعی و جنگل استان به این دستگاه واگذار شود.
مسوول خانه تشکل‌های مردمی تصریح کرد: چرا وقتی دستگاه‌های مختلف دولتی در قبال مراتع و جنگل‌هایی که از بین می‌برند بر اساس قانون باید نسبت به کاشت درخت برای جبران خسارت اقدام کنند کسی کار خاصی در این زمینه انجام نمی‌دهد.
وی از مسوولان استانی خواست تا نسبت به تاراج جنگل‌ها و بستر رودخانه‌های استان توسط برخی دستگاهه‌ها حساسیت بیشتری به خرج دهند و نگذارند منابع ملی و بستر رودخانه‌هایی مانند بشار به املاک اختصاصی و تفرجگاه برخی دستگاه های دولتی تبدیل شوند.
رکان تاکید کرد: بهره‌برداری از بستر رودخانه و منابع ملی استان باید به گونه ای باشد که همه مردم بتوانند از منافع آن بهره ببرند نه این اینکه ملک اختصاصی و تفرجگاه برخی دستگاه‌های دولتی خاص شود.
مسوول خانه تشکل‌های مردمی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بدون شک تشکل‌های مردم نهاد استان در این زمینه خاموش نخواهند نشست و مظلومیت رودخانه‌ها و جنگل‌های استان را فریاد خواهند زد.

انتهای پیام/د