پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

عزت‌الله بهشتی در مدیریت منابع‌طبیعی کهگیلویه و بویراحمد آنقدر از رسانه‌ها و خبرنگاران شکایت کرده است که می‌توان گفت بخش زیادی از وقت او و مجموعه‌ای که رسالت‌های مهمتری دارند در راهروهای دادگاه، علیه خبرنگاران و رسانه‌ها صرف می‌شود.

به گزارش ریواس جنوب ، استان خوش‌طبیعت کهکیلویه و بویراحمد به طرز ناجوانمردانه‌ای زخم خورده زمین‌خواری و آتش‌سوزی‌هایی است که اداره‌کل منابع طبیعی با همه توانش و در بهترین حالت، یارای مقابله با آن را ندارد، چه برسد به اینکه این اداره‌کل مهم با کمبود شدید نیرو و امکانات در صیانت از سرمایه‌های ملی مواجه است که این نسل و نسل‌های آینده، چنین وظیفه مهمی را از آن انتظار دارند.

حجم بالای تجاوز به منابع ملی این استان و آتش‌سوزی‌های گسترده در کنار واقع‌بینی از کمبود نیرو و امکانات تا حدی کم‌کاری‌های آشکار مدیریتی در اداره‌کل منابع طبیعی را توجیه و قابل تحمل می‌کند اما وقتی که شاهدیم عزت اله بهشتی به عنوان پاسخگوی اصلی وضعیت اسفناک منابع ملی به جای آنکه چاره‌ای بیندیشد و وقت خود را صرف کاهش مشکلات کند، انرژی و وقت خود و همکارانش را روی شکایت از رسانه‌ها و خبرنگاران منتقد ، متمرکز کرده و با کوچکترین انتقادی در یک رسانه، دست به شکایت می‌برد، جای نگرانی وجود دارد.

جالب است اداره‌کل منابع طبیعی آنقدر حساسیت روی شکایت علیه رسانه‌ها دارد که حتی به آرای اولیه قضات هم قانع نمی‌شوند و تا سرحد قانون فرصت‌های اعتراض، رایزنی و وقت گذاشتن‌های ممکن این پرونده‌ها را پیگیری می‌کنند ؛ این در حالی است که موتور آنها برای پیگیری پرونده‌های کلان زمین‌خواری و تجاوزهای آشکار خاموش است و اگر نبود هل دادن‌های دادستان و رئیس کل دادگستری و برخی قضات خداترس، کمترین پیگیری در این زمینه هم نمی‌شد و موتور منابع طبیعی در عمل به این وظیفه سنگین خود خاموش می‌ماند.

این فشار بر رسانه از سوی منابع طبیعی با وجود شعارهای دولت و سیاست‌های حمایت از آزادی بیان و انتقاد در رسانه‌ها مغایرت کامل دارد و اکنون به واسطه حاکمیتی بودن منابع طبیعی و برخی مظلوم‌نمایی‌ها کمترین نقدی از این دستگاه اجرایی مهم نمی‌شود.

بهشتی کم‌کاری‌های مدیریتی خود را زیر شکایت‌های مکرر از خبرنگاران قایم کرده تا به افکار عمومی وانمود کند که انعکاس کم‌کاری‌ها و ضعف‌هایش بی‌انصافی‌های رسانه‌ها و تشویش اذهان عمومی است اما او هرگز نتوانسته یا نخواسته از ظرفیت بالای رسانه‌ها در ترویج فرهنگ حفظ منابع طبیعی استفاده کند و دست از تقابل با آنها بردارد.

او نمی‌داند که انتقاد رسانه‌ها به او برای رفع ضعف‌هایش کمک می‌کند و انعکاس مشکلات و کمبودها در سایت‌ها و خبرگزاری‌ها فرصتی برای پیگیری و فشار بر مرکز برای اختصاص اعتبار است نه تهدید صندلی مدیریتش.

بهشتی نویسنده هر مطلبی که به مذاقش خوش نیاید را به دادگاه می‌کشاند اما نمی‌داند این کار او هیج کمکی به هزاران هکتار جنگلی که در این سالها طعمه حریق شد و صدها هکتار زمینی که در حلقوم زمین‌خواران است و ده‌ها بی‌عدالتی و تخلف و نارضایتی‌های کشاورزان و طبیعت دوستان در حوزه تحت مدیریتش نمی‌کند.

بهشتی اگر می‌خواهد در صندلی خدمت بیشتر بماند باید رویکردش را تغییر دهد و صدای اعتراض کشاورزان، رسانه‌ها، منتقدین و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری و مهمتر از همه این‌ها صدای سوختن جنگل را بشنود نه اینکه صدای رسانه‌ای را خاموش کند؛ غیر از این باشد قدرت جای خدمت را گرفته است.

انتهای پیام/بنام-ک