پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

یادداشت سیاسی- به قلم الهام فرهادی/

الهام فرهادی

 سال گذشته شاهد حضور دو فرد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بودیم، هیلاری کلینتون دموکرات و دونالدترامپ جمهوری خواه که بسیاری از هم حزبی هایش نیز مخالف حضورش در صحنه بودند و به طرز ناباورانه ای در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نامزد حزب جمهوری خواه دونالد ترامپ پیروز شد؛ تمام قاعده مورد نظر را بهم ریخت و از طرفی بازیگران دیگری مهره ها را به نفع خود تغییر دادند تا شاید بهتر بتوانند صحنه را به سمت خود بچرخانند.

اما دونالد ترامپ افراطی که قبل از پیروزیش شعارهای تندی مبنی بر پاره کردن برجام ،بی حرمتی به حقوق زنان ،اقلیت ها و مسلمانان می داد تعدادی از جمله خروج مسلمانان را علنی کرد اما وقتی با حاکمیت قانون مواجه شد اندکی آرام گرفت و سیاست هایش را کمی آهسته تر پیش برد. در واقع قانون سدی شد در مقابل توهمات طوفانی یک مجنون به اصطلاح سیاسی(!) که در چند وقت اخیر نیز قصد داشت که تحریم هایی مغایر با برجام علیه ایران تجویز کند اما مجلس نمایندگان مانع تصویب این عهد شکنی شد.

وقتی به اقدامات غیرسیاسی و احساساتی این فرد می نگرم تنها یک دیوانه را می بینم که تصور می کند می شود با خودخواهی و دیگرستیزی جهان را اداره کرد. شخصی که نگاهی تجارت مآبانه به سیاست دارد و هیچ چیز از دنیای دیپلماتیک نمی فهمد.

ما نیز شخصی تقریبا مشابه او را هشت سال بر خود حاکم کردیم؛ به گونه ای که آبروی سیاسیمان و بنیه اقتصادیمان به تاراج رفت اما در این بین تفاوتی که فاحش است این است که در آمریکا دیگر هیچ نهادی مانع اجرای قانون نمی شود؛ اگر خطاهای رئیس جمهور به سقف رسید سریع عزل می شود اما در اینجا هزاران ارگان و نهاد به دلایل خودشان مانع می شوند و یا حتی خطاهایش را پنهان می کنند که آبروی نظام نرود؛ دریغ از اینکه آن شخص خود تیشه برداشته و به ریشه نظام می زند.

کلیپ های غیر اخلاقی که از ترامپ در فضای مجازی منتشر می شود به کرات عدم صلاحیت وی را صحه می گذارد و همچنین نگاه ایران ستیزانه اش باید ما را در برابرش چندین برابر نسبت به قبل هشیارتر کند که زخم خورده این مارسمی نشویم.

کسانی که به دنبال جنگ افروزی و انشقاق در خاورمیانه هستند تا همه را نابود کنند و خود افسار قدرت را بدست گیرند از طرفی دم از مبارزه با تروریسم می زنند و از طرف دیگر عامل تروریسم که همان عربستان است را تغذیه می کنند و کشورهای دیگری از جمله کویت ،بحرین ،ترکیه و…را نیز زیر پرچم خود دارند تا به این ترتیب ایران را در منطقه دچار انزوا کنند.

وقتی طرف مقابل عاقل است می شود با او مذاکره کرد ولی وقتی دیوانه است نباید چون دیوانگان پاسخ داد بلکه باید چون عاقلان واکنش نشان داد که همه متوجه شوند که دیوانه را باید از امور دور کرد اما اگر تو هم دیوانه باشی آن وقت هیچ کس واقعیت را نخواهد فهمید و توهم به همان اندازه مقصر میشوی بنابراین باید کمی هشیارانه تر قدم برداشت و از انجام اعمال ناشیانه و احساس گونه حذر کرد تا غول هراس و ایران هراسی از چهره ما برداشته شود و نقشه هایشان نقش بر آب شود.

نگاهی به حوادث گذشته کشورهای منطقه از جمله عراق ،افغانستان و…نشان می دهد که خوابی که برای ما دیده اند تمامی ندارد و مانند کابوسی وحشتناک همه کشورهای منطقه را دربرمی گیرد که نتیجه آن حاکمیت آنان بر سرزمین های منطقه و بدست آوردن نفت همان رویای شیرینی که سالها در انتظارش هستند و عقب راندن کشورها به عقب با ورود جنگ و بعد وارد شدن و بدست گرفتن امور است تا آنها را برای همیشه به خود وابسته نمایند و ثروت سیاهشان را به چنگ آورند.

اینها در طول تاریخ هزاران بار به بهانه ورود آزادی و دموکراسی کشورهای خاورمیانه را مورد هجوم قرار داده اند و با این روند همیشه آنان را در پس کوچه های تاریک تاریخ اسیر کرده و راه روشنایی و رسیدن به جاده توسعه را بر آنان بسته اند و مردم هیجان طلب این مناطق نیز فورا دچار احساسات انقلابی شده و ندانسته قدم در راهی می گذارند که سرانجامش بازگشت به عقب ،تحجر ،واپس گرایی و خودکشی و وطن کشی است تا شاید به دموکراسی برسند اما وقتی مسیر را می روند در نیمه راه می بینند که آنچه از دست داده اند بیش از آن چیزیست که بدست آورده اند و سال ها باز باید بجنگند که پایشان را جای پای پیشین خود بگذارند.

حال عربستان که مهد ظلم ،تحجر و قانون شکنی است چرا هبچ کس نمی گوید که در عربستان حقوق بشر رعایت نمی شود؟ چون عربستان دست نشانده خودشان است و بازیگر نقش اول سناریوی جنگ افروزی و نابودی خاورمیانه است؛ کسانی که سینه سپر کرده اند و به خواسته افرادی چون ترامپ که هدفش شعله ور کردن جنگ ایران و عربستان است تن داده اند باید بدانند که با این روش های غیر دیپلماتیک و غریزه محور، کمر به نابودی کشور بسته اند و دشمن را شاد خواهند کرد.

بدانید که هر عمل هیجانی و غیر دیپلماتیک شما مصادف خواهد بود با برد آنان و عقب راندن ما پس اگاه باشید و تنش هایی که از روی کج اندیشی در داخل دارید را به خارج منتقل نکنید که تبعاتش دامن آینده این مرزوبوم و مردم را می گیرد.

ما شاهد یک جنگ در بیرون از کشور و در سوریه هستیم که هر روز جوانان بی گناه ما به خاک و خون کشیده می شوند و تبعات اقتصادی زیادی را متحمل می شویم؛ جنگ دومی را وارد خانه نکنید که کودکانمان تازه می خواهند به آینده ای روشن بیندیشند پس شعار جنگ جنگ تا پیروزی را دور بیاندازید و به جای آن ندای صلح صلح تا آزادی سردهید… .

انتهای پیام/ س.ب