پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

یازده ماه پیش، همزمان با زمزمه‌های استیضاح و سرانجام استعفای علی‌اصغر فانی از وزارت آموزش و پرورش، نام «سید محمدعلی افشانی» برای تصدی این وزارتخانه بر زبان افتاد. برخی نزدیکان افشانی، ارائه این پیشنهاد از سوی دولتی‌ها را تأیید می‌کردند اما در نهایت – دست‌کم به این دلیل که کمتر از یک سال از حضور افشانی در استانداری فارس می‌گذشت- این موضوع چندان جدی نشد.

این بار اما پیشنهادات هم جدی‌تر مطرح می‌شود و هم متنوع‌تر! ابتدا چندی پیش نام افشانی در کنار چهره‌های سرشناس دیگری برای جانشینی محمدباقر قالیباف در خیابان بهشت تهران مطرح شد و البته هنوز پرونده‌ی آن باز است. حالا هم  پایش روی میز دو وزارتخانه دیگر باز شده است؛

در هفته‌های اخیر برخی از سید محمدعلی افشانی به عنوان یکی از گزینه‌های جدی رئیس‌جمهور برای وزارت مسکن و شهرسازی (یا وزارتِ -احتمالاً- تفکیک‌شده‌ی راه و ترابری) در کابینه‌ی دولت دوازدهم نام برده‌اند. کمی بعد نیز بحث انتصاب او به عنوان وزیر آموزش و پرورش هم مطرح شد؛ افشانی هم در حوزه عمران تجارب زیادی دارد و هم در حوزه آموزش و پرورش -پیش از ۸ سال مدیریت بر سازمان نوسازی مدارس کشور- سابقه معاونت وزیر آموزش و پرورش را در کارنامه دارد. از این رو که پیشنهادات تازه را می‌توان جدی گرفت.

از سویی دیگر این بار نزدیکان افشانی احتمال رفتن او از استانداری و پیوستنش به کابینه‌ی حسن روحانی را نه تأیید می‌کنند و نه تکذیب. سکوت روابط عمومی استانداری و به‌ویژه عدم تکذیب شایعات نیز به جدی‌تر بودن آنها بیشتر دامن زده است. برخی از اهالی رسانه، این سکوت را اینگونه تعبیر می‌کنند که چنین پیشنهادی به‌صورت جدی مطرح است ولی حتی اگر عملی نشود به‌واسطه احتمال وقوع آن، روابط عمومی و مجموعه استانداری صلاح را بر سکوت می‌دانند. هرچند برخی نیز این سکوت را ابزار روابط عمومی برای نشان دادن چهره‌ی ملی و قابل احترام افشانی نزد دولت تعبیر می‌کنند.

سید محمدعلی افشانی- استاندار فارس

سید محمدعلی افشانی سابقه فعالیت به عنوان معاون وزیر آموزش و پرورش، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، معاونت استانداری استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و سمنان و حالا استانداری فارس را در کارنامه دارد.

بهرحال افشانی که دوازده سال پیش نشان دولتی «درجه دوم سازندگی» را از دستان سید محمد خاتمی دریافت کرد از لحاظ سیاسی نیز گرایش روشنی دارد و بنابراین در واپسین سال‌های فعالیت‌ دولتی‌اش، سوابق کاری و سیاسی او برای ترفیع درجه‌ی مدیریتی، کافی به‌نظر می‌رسد. هرچند علاقه و تلاشی از سوی خود افشانی برای بازگشت به پایتخت دیده نمی‌شود اما با توصیفاتی که رفت، بعید نیست در یکی دو هفته پیش رو او نیز برای خروج از استان پهناور فارس کفش‌هایش را جُفت کند.

انتهای پیام/ سجاد بنام