پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

اعتراضات گسترده مردم شهر «کازرون» به طرح جدایی دو بخش «چنارشاهیجان» و «کوهمره» از کازرون و تشکیل یک شهرستان جدید به مرکزیت قائمیه، صبح امروز به اعتصاب و تجمع اعتراضی مردمی رسید.

به گزارش خبرنگار ریواس جنوب از کازرون، اهالی کسَبه‌ی بازار تاریخی این شهر از صبح امروز کِرکِره‌های مغازه خود را پایین نگه داشتند تا با این اعتصاب، اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند.

اقشار مختلفی از سایر شهروندان نیز با تجمع در میدان تاریخی شهدای کازرون، در محل مسجد جامع شهدا و سپس حرکت به سمت دفاتر مسئولان ارشد شهرستان خواستار پاسخگویی آنها به مردم شدند.

بر پایه این گزارش، معترضان طرحِ «حسین رضازاده» -نماینده کازرون در مجلس- را قومیتی و تفرقه‌انگیز می‌دانند.

رضازاده از اهالی بخش چنارشاهیجان است که با رأی مردم ۶ بخش شهرستان کازرون راهی مجلس شده است. بنا بر اظهارات موافقان و مخالفان، او به دو بخش جدایی‌طلب وعده تحقق این مطالبه و ارتقای دو بخش به شهرستانی را داده بود. این در حالیست که معترضان می‌گویند در جمع مردم کازرون نیز هرگونه تلاش برای اجرایی‌شدن این مطالبه را تکذیب کرده بود.

معترضان همچنین با اعتراض نسبت به «سید کمال علوی» -فرماندر شهرستان کازرون- از وی خواستند با ورود جدی به مسئله، به مردم درباره تبعاتِ این طرح پاسخ دهد؛ به باور معترضان، با اجرای این طرح همچنین فرصت تبدیل فرمانداری این شهرستان به فرمانداری ویژه نیز از دست خواهد رفت.

بر اساس این طرح، دو بخش «چنارشاهیجان» و «کوهمره» (به مرکزیت شهرهای قائمیه و نودان) از شهرستان «کازرون» جدا می‌شوند و یک شهرستان جدید با نام احتمالی «کوه‌چنار» تشکیل خواهد شد.

موضوع مورد اختلاف موافقان و مخالفان این طرح، علاوه بر اصل طرح تفکیک کازرون به دو شهرستان مستقل، هویتِ مناطقی از جمله «بیشابور»، «دشت برم»، «انارستان» و غیره هست که معلوم نیست در صورت اجرای این طرحِ پرحاشیه، در حوزه شهرستان کازرون باقی می‌مانند یا خیر.

گزارش پیشین ریواس جنوب را در این زمینه از اینجا بخوانید.

گزارش تصویری خبرنگار ریواس جنوب و رسانه‌های محلی از اعتصاب و اعتراض صبح امروز در کازرون در ادامه آمده است.