پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نشست‌ها و جلسات رسمی گاها حاشیه‌هایی دارند که از متن ماجرا هم گویاتر و پرمفهوم‌تر هستند؛ رونمایی از کار هنرمندی که هر جمله‌ای را با تسلط از آخر می‌خواند، حضور مدیری که دست به شکایت خوبی از رسانه‌ها دارد، نسخه جالب خبری استاندار برای مدیران، تجلیل ویژه از منتقدین، برخی از این حواشی هستند.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، کریم بنام، فعال رسانه‌ای حاشیه‌ای را بر مراسم ۱۷ مرداد در کهگیلویه و بویراحمد نوشته است.

در مراسم روز خبرنگار که امسال به جهات مختلف، بهتر از سال‌های قبل برگزار شد، از هنرمند گمنامی رونمایی شد که هر جمله‌ای را به او بگویی بلافاصله برعکس و از آخر می‌خواند؛ او جملات را از حروف آخر به اول با تسلط مثال‌زدنی صحبت می‌کند که بسیار جالب است.

آقای موسوی‌امجد به برنامه‌های کشوری صدا و سیما دعوت شده اما خودش در مورد آن می‌گوید این‌ها چه فایده دارد، این دعوت‌کردن‌ها برای بردن است، نه خوردن و آن‌ها برای خوردن ما را نمی‌برند؛ این گفته هنرمند گمنام هم‌استانی فضای نشست را تغییر داد و همه را خنداند.

برای اولین‌بار، این خبرنگاران بودند که در یک جلسه رسمی، قبل از مدیران حرف زدند و مسئولان بعد از آن که حرف‌های آنان را شنیدند، سخنرانی کردند.

امسال توزیع‌کنندگان جراید هم تجلیل شدند

حضور یکی از مدیرانی که دست به شکایت خوبی از اهالی رسانه دارد در نشست روز خبرنگار هم جای تعجب داشت؛ این مدیر “حوزه راه و راهداری” با کوچکترین انتقاد، از خبرنگاران شکایت می‌کند اما امروز جز معدود مدیرانی بود که در این مراسم حضور یافت.

مدیرکل نوسازی مدارس، مدیرکل امور بانوان، معاون سیاسی استاندار و چند مدیر میانی نیز در این نست حضور داشتند.

فضای این جلسه که برخی خبرنگاران آرزو می‌کردند این روز را استراحت کنند، آنقدر خبری بود که فرزند خردسال سه ساله یکی از خبرنگاران هم جوگیر شد و دوربین به دست صحنه‌های جالبی را خلق کرد.

تجلیل و تشویق ۴ توزیع‌کننده روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌های این استان و قدردانی از آنها از نکات متفاوت نشست امسال روز خبرنگار بود که با استقبال و خوشحالی موزعین روبرو شد.

به این حرفم اعتقاد راسخ دارم

تشکر ویژه و رسمی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از منتقدینش نیز برای خیلی‌ها امروز یک نکته متفاوت بود؛ او خطاب به آنهایی که از هر فرصتی برای نقد و اعتراض استفاده کردند، گفت: شاید جایی هم پاسخ یک انتقاد را ندادیم که کار خوبی نیست اما بدانید که انتقادات شما را خواندم، در برنامه‌ها لحاظ کردم و شک نکنید که مؤثر بوده است.

سید موسی خادمی به منتقدانش گفت: به هیچ عنوان نگران انتقاد کردن نباشید ولی آنچه مهم است این بوده که سعی کنید انتقاداتتان برای اصلاح امور باشد نه تخریب و تضعیف.

او البته از رسانه‌های همراه و همسو با توسعه استان و حامی دولت هم قدردانی کرد و افزود: به همه شما افتخار می‌کنم و قدردان زحمات شما هستم؛ از صمیم قلب می‌گویم که همه ما باید به جریان جوان، زنده و پرنشاط رسانه‌ای کهگیلویه و بویراحمد که من بعد از بررسی و مقایسه با سایر استان‌ها به آن رسیدم، ببالیم و آن را تقویت کنیم؛ من به این حرف اعتقاد راسخ دارم.

مدیران را در خوف و رجا نگه دارید اما برای مردم کاری جز امیدواری نکنید

استاندار کهگیلویه و بویراحمد که توصیه‌های خبری خوبی به خبرنگاران داشت، نسخه جالبی هم برای مدیران داشت و به خبرنگاران گفت که همیشه مدیران را در خوف و رجا نگه دارید تا بترسند از رسانه و قدرت آن و افشای ضعف‌ها، سهل‌انگاری‌ها و تخلفات احتمالی‌اشان اما در مورد مردم حتی یک کلمه برای ناامیدی آنها ننویسید و همیشه آنها را امیدوار کنید.

از حواشی دیگر این نشست توضیحات عالمانه استاندار در مورد بحث خبر بود؛ خادمی که گفته بود در بحث خبر تخصصی ندارم ولی چنان این مبحث را تفسیر کرد که بسیاری از خبرنگاران و مدعوین زیر لب و در گوش هم می‌گفتند، “راست می‌گویند، استاندار واقعا باسواد است”.

او گفته بود که دو تعبیر در مورد کلمه “news” –اخبار- است و برخی تعبیر می‌کنند که این کلمه مختصری از چهار جهت اصلی جغرافیایی است و برخی هم می‌گویند که جمع کلمه “جدید” است و هر چند این تعاریف علمی نیست اما تعابیر جالبی هستند.

اذعان یک منتقد به بی‌حاشیه بودن تیم مدیریتی کهگیلویه و بویراحمد

ابراهیم عزیزی، یکی از خبرنگاران منتقد دولت وقتی پشت تریبون رفت ابتدا به بی‌حاشیه بودن تیم مدیریتی استاندار بومی استان اذعان کرد و بعد گفت که متأسفانه درب استانداری روی خبرنگاران بسته است؛ این ادعا نه تنها با مخالفت قاطبه خبرنگاران مواجه شد بلکه خود استاندار هم به این انتقاد پاسخ داد و بیان کرد: اتفاقا در این استان برخلاف سایر استان‌ها برای جلسه کوچکی که برای یک پل هم برگزار می‌شود، خبرنگاران حضور دارند و هیچ محدودیتی نیست هر چند این یک واقعیت است که جلسات فنی و کارشناسی که محل بیان دیدگاه‌های مخالف و منفی است و گاها” تنش‌هایی هم دارند نباید به عنوان یک موضوع مهم و حاشیه‌ای با تیترهای برجسته، رسانه‌ای شوند چرا که ماهیت این جلسات اینگونه‌اند.

شما را با هنر و خبرتان می‌شناسم نه تفکر سیاسی‌اتان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هم وقتی پشت تریبون رفت در مقابل خبرنگاران سوگند خورد که در مدت این سه سال سیاه و سفید، چپ و راست نکرده است و جامعه هدفش را با خبرها و هنرشان دیده و شناخته نه تفکر سیاسی آن‌ها.

وی با بیان برخی آزادی‌ها و گشایش‌ها در حوزه‌های مختلف، خطاب به منتقدین گفت: این‌ها خروجی این دولت و تفکر حاکم است نباید شما بگویید چرا از دولت حرف می‌زنید، وظیفه ما است که این‌ها را بگوییم؛ شما در همین جلسه دیدید که همه خبرنگاران با دیدگاه‌های مختلف حرف زدند و این خیلی خوب است.

انتقاد بی‌رحمانه هم لازم است/ هیچ رسانه‌ای در این چند سال در دادگاه محکوم نشد

رضا دهبانی‌پور تأکید کرد: من معتقدم حتی انتقاد بی‌رحمانه هم در این جامعه لازم است و نباید به خبرنگار برای انتقاد سخت گرفت و فشار آورد.

از دیگر حواشی این نشست، صحبت یکی از خبرنگاران منتقد در مورد کشاندن خبرنگاران به دادگاه بود که معاون مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ آن گفته است در مدت این سه سال هیچ شکایتی از رسانه‌ها منجر به محکومیت آنها نشده و همگی تا امروز تبرئه شدند.

خبرنگاران غیرحرفه‌ای و روابط عمومی‌هایی که از روابط عمومی چیزی نمی‌دانند

یکی دیگر از خبرنگاران حامی دولت هم وقتی بالای سن رفت، از برخی رفتارهای مدیران انتقاد کرد و گفت: من در حالی انتقاد می‌کنم که حامی دولت هستم و این نشان می‌دهد که باب انتقاد برای همه باز است؛ فاطمه رشیدی برخی ایرادات عرصه رسانه را به ضعف روابط‌عمومی‌هایی مرتبط کرد که از کار و رسالتشان اطلاعی ندارند و برخی ایرادات را هم متوجه غیرحرفه‌ای بودن برخی خبرنگاران دانست.

دانش، نماینده روزنامه‌ها هم گفت: ۳۶۴ روز می‌نویسیم و می‌شنویم یک روز که می‌خواهیم حرف بزنیم و نوبت به ما می‌رسد می‌گویند، وقت کم است.

علیبازی از خبرنگاران باسابقه این استان هم وعده عمل نشده وزیر مسکن ئولت احمدی‌نژاد را پیش کشید و گفت: آن روز تأمین مسکن خبرنگاران خواسته ما بود و وزیر وقت قول دادند ولی امروز بعد از چندین سال همچنان این خواسته و تقاضا پابرجا است و امیدواریم استاندار دستور ویژه‌ای برای عملی شدن آن صادر کنند.

————————–

حاشیه‌نگاری از کریم بنام

————————–

انتهای پیام/۴۰/۸۲۰۰۵