پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

دو نامزد تصدی پُست شهرداری شیراز، درست پس از اعلام لیست ۱۰ نفره‌ی این مقام کلیدی در کلان‌شهر شیراز، از ادامه رقابت انصراف دادند و در اقدامی عجیب‌تر منتخبین شورای شهر از این افراد خواستند به رغم میل باطنی آن‌ها، برای ارائه برنامه‌هایشان در جلسه منتخبین شورای شهر حاضر شوند.

 به گزارش ریواس جنوب پس از آنکه در گام دوم انتخاب شهردار شیراز، نام «علیرضا قائدیان» و «محمدرضا حسن‌پور» در کنار ۸ نامزد دیگر یعنی حیدر اسکندرپور، عنایت‌الله رحیمی، سیروس سلیمی‌پور، نادر طیبی، سید عظیم عظیمی‌فر، عبدالحمید معافیان، سید احمد موسوی و غلامرضا نامورچی قرار گرفت، این دو نامزد با صدور بیانیه‌هایی از ادامه رقابت برای تصدی این پُست انصراف دادند.

در ادامه نیز منتخبین شورای پنجم شهر شیراز، به این دو نامزد اعلام کردند که باید برای ارائه برنامه‌های خود در جلسه‌ی فوق‌العاده این شورا حاضر شوند و تاکنون یکی از این دو نامزد نیز از انصراف اولیه‌ی خود انصراف داد(!) و به میدان رقابت بازگشت.

در این میان نکته‌ی عجیب این است که در شرایطی که مناقشه روی انتخاب گزینه‌های هر گام در روند انتخاب شهردار کلان‌شهر شیراز بسیار بالاست چرا باید دو تن از کاندیداهای این عرصه، درست پس از اعلام این فهرست انصراف دهند؟ آیا آنان قبل از اعلام فهرست ۱۰ نفره، از میزان ظرفیت‌های خود یا شرایط پُست موردنظر اطلاع نداشتند؟

این در حالی است که قبل و بعد از این ماجرا، برخی از شهروندان، انتخابِ تعدادی از گزینه‌های شهرداری را صوری و صرفاً در جهت خالی نماندن عریضه و یا حتی کسب نام و نشان با اهدافی سوای شهردار شدن عنوان می‌کردند و ممکن است این ماجرا نیز ادعای این شهروندان را تقویت کند و به جدی‌بودن برخی گزینه‌ها خدشه وارد کند؛ موضوعی که البته مورد تأیید یا تکذیب ریواس جنوب نیست.

از سویی دیگر اصرار منتخبین شورا مبنی بر ارائه‌ی برنامه از سوی کسانی که با اعلام انصراف‌شان عملاً خود را برای تصدی این پُست مناسب ندانسته‌اند نیز از نکات عجیب دیگر این ماجراست؛ آیا کسی که خود به توانایی خود یا دست‌کم شرایط پُست مدنظر را برای خدمتگزاری مناسب نمی‌داند با اصرار و اجبار می‌تواند کلان‌شهر شیراز را مدیریت کند؟ به معنای دیگر گویی اعضای شورا از این افراد خواستند برای پُستی که مایل به حضور در آن نیستند یا خود را شایسته‌ی آن نمی‌دانند، برنامه‌ی خود را ارائه کنند!

گفتنی است هم‌اکنون -شنبه ۲۱ مردادماه-، حسن‌پور یکی از دو کاندیدای مستعفی شهرداری شیراز، در حال ارائه‌ی برنامه‌های خود در جلسه منتخبین شورای شهر دوره پنجم شیراز است.

اگرچه این موضوع می‌تواند در میان حجم رویکردها و عملکردهای شورای جدید شهر شیراز ناچیز جلوه کند اما بهرحال یقیناً از این شورا که عقلانیت را از جمله شعارهای اصلی پیش‌روی خود مطرح کرده‌اند در موضوع کلیدی انتخاب شهردار شیراز، توقع این بی‌ثباتی نمی‌رود.

انتهای پیام/ سجاد بنام