پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مردم شهر مادوان و مناطق اطراف حدود ۲۰ سال است در انتظار تصمیم مسئولان کهگیلویه و بویراحمد برای تعیین حریم یک جاده هستند؛ نامه استاندار به وزیر مسکن و شهرسازی هم از روزهای نخست دولت یازدهم تا امروز بی‌جواب مانده است.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج اهالی شهر مادوان و روستاهای پر جمعیت بله‌زار و امامزاده شاه‌قاسم امروز با برگزاری تجمعی اعتراضی در جلوی استانداری کهگیلویه و بویراحمد خواستار رسیدگی به حق و حقوق خود شدند.

آنها با نامه‌هایی که در دست داشتند، گفتند که از حدود ۲۰ سال پیش برای تعیین حریم جاده یاسوج به اصفهان که از دل شهر مادوان می‌گذرد، با مسئولان نامه‌نگاری کردیم اما در همه این مدت پاسخی جز نامه‌نگاری‌های بی‌حاصل دریافت نکردیم.

بر اساس مستندات ارائه شده به خبرنگاران، حریم محور یاسوج به اصفهان در محدوده دانشگاه آزاد اسلامی تا زندان مرکزی در شهر مادوان ۲۲٫۵ متر بوده که مردم بر همین اساس از سال‌ها قبل اقدام به ساخت و ساز و ابنیه با رعایت این حریم قانونی کردند اما بعد از مدتی(سال ۸۶) اعلام شد که این حریم برای لحاظ نوار تأسیساتی باید به ۳۸ متر افزایش یابد. اما برای اجرای این تصمیم، اقدامی نشد.

این موضوع مردم را به شدت بلاتکلیف کرده است چرا که اگر حریم جاده همان ۲۲٫۵ متر است که باید برای سند و مالکیت زمین‌ها، ساختمان‌ها و ابنیه موجود مشکلی نباشد و اگر هم قرار است حریم بیشتر شود، باید نسبت به خرید زمین‌های مردم اقدام شود.

این حرف‌ها را امروز نماینده مردم معترض به خبرنگاران گفت و افزود: ما تنها چیزی که از مسئولان می‌خواهیم اتخاذ یک تصمیم واحد است تا مشخص کنند حریم قانونی این محور در شهر مادوان بالاخره چند متر است؟

پرهیزکاری گفت: اکنون مردم برای خرید و فروش و مالکیت زمین‌ها و ساخت و سازهای خود در کنار این محور و خارج از حریم ۲۲٫۵ متری مشکل جدی دارند و بلاتکلیفند که موجب بروز اختلافات و نزاع‌های بسیاری در میان مردم شده است.

این توضیحات در حالی است که استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نخستین ماه‌های مسئولیتش در این استان نامه‌ای را به عباس آخوندی وزیر مسکن و شهرسازی برای کسب تکلیف می‌نویسد اما این نامه با اتمام دولت یازدهم، همچنان بدون پاسخ مانده تا بلاتکلیفی مردم هم ادامه پیدا کند.

نکته دیگر این است که دولت در حریم ۲۲٫۵ متری که آن را از مردم تملک کرده، تأسیسات آب و برق و گاز و تلفن را عبور داده که اکنون اگر بخواهند این حریم را افزایش دهند، جابجایی آنان هزینه‌های زیادی را بر گرده دولت تحمیل می‌کند که این خود نمونه‌ای از یک کار غیرکارشناسی است.

چرا حریم تأسیساتی برای این محور از همان ابتدا با وجودی که در قانون ایمنی راه‌ها هم آمده پیش‌بینی نکردند؟ و تأسیسات را در همین حریم قانونی و فعلی تعبیه کردند؟

علاوه بر این هزینه‌های تملک اراضی مردم خارج از حریم فعلی نیز بسیار هزینه‌بر است.

نکته دیگر اینکه مسئولان شهر مادوان در ادوار گذشته چه پاسخی به این مطالبه مردم دارند و چرا آنگونه که باید این مشکل جدی را پیگیری نکردند؟

اکنون مردم این شهر می‌خواهند تکلیف آنها مشخص شود تا مسئولان یک کلمه بگویند حریم این محور که یک مسیر پرتردد هم هست، از هر طرف ۲۲٫۵ متر است یا ۳۸ متر؟

هزینه‌های کلان اتخاذ این تصمیم که مسئولان وقت فکرش را نکرده بودند، می‌طلبد که وزیر مسکن و شهرسازی فکری به حال مردم کند و با اختصاص اعتبارات لازم آنها را از بلاتکلیفی دربیاورد هرچند بی‌توجهی به پاسخ نامه استاندار نشان می‌دهد که او و همکارانش در وزارت وقتی برای مشکلات مردم شهر مادوان ندارند.

مسئولانی که از ده‌ها سال پیش پای نامه‌های مربوط به پیگیری‌های مردم را برای این مشکل امضا کردند، عمدتا از مسئولیت‌های خود رفته‌اند اما مشکل مردم و بلاتکلیفی آنها همچنان هست و آنها را آزار می‌دهد.

—————————

گزارش از کریم بنام

————————

انتهای پیام/ ک-ب