پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

آراء نمایندگان مجلس ساعتی پیش برای تعیین تکلیف کابینه دوازدهم به سبد وزرای پیشنهادی حسن روحانی ریخته شد تا مشخص شود که ۱۶ وزیر رای اعتماد نمایندگان را جلب کردند و در حالی که آذری جهرمی به سختی خود را از فیلتر نمایندگان عبور داد، حبیب‌الله بی‌طرف از عهده این کار برنیامد و حرکت نکرده از قطار کابینه پیاده شد.

به گزارش ریواس جنوب؛ وزیر جوان پیشنهادی وزارت ارتباطات تنها با ۱۵۲ رای برگه اعتماد خود را از مجلس دریافت کرد.

 بر اساس این گزارش، در روزهای اخیر شایعات تندی علیه محمدجواد آذری جهرمی منتشر شده بود که مهمترین آنها اشاره به «بازجو» بودن این وزیر داشت. شاید همین مساله موجب شد تا نمایندگان مجلس سخت‌گیرانه به رای او نگاه کنند اما سرانجام با پشتوانه‌ی ضعیفی رای اکثریت را گرفت و خود را به کابینه‌ی دوازدهم رساند.

در همین حال، وزیر پیشنهادی نیرو تنها ۱۳۳ رای از مجموع ۲۸۸ رای ریخته شده به سبد را موافق خود دید تا از حضور در کابینه دولت دوازدهم بازبماند. عملکرد بی‌طرف در حوزه مدیریت سد در دوران وزارت قبلی اش به شدت مورد انتقاد گرفته بود.

اما رای بالای امیر حاتمی به عنوان وزیر دفاع جالب بود و این اولین باری است که از ارتش وزیر دفاع تعیین شده است. امیر حاتمی ۲۶۱ رای موافق کسب کرده است و پس از آن قاضی زاده هاشمی برای وزارت بهداشت ۲۵۳ رای، علوی برای وزارت اطلاعات ۲۵۲ رای و رحمانی فضلی برای وزارت کشور با ۲۵۰ رای بیش از دو سوم آرا کسب کردند و به ترتیب بیشترین رای موافق را از نمایندگان دریافت نمودند.

این گزارش می‌افزاید پس از آذری جهرمی، محمود حجتی برای وزارت جهاد کشاورزی با ۱۶۴ رای، عباس آخوندی برای وزارت راه و شهرسازی با ۱۸۸ رای و علی ربیعی برای وزارت کار و تعاون با ۱۹۱ رای از کمترین پشتوانه از حیث رای نمایندگان برخوردار هستند.

آراء سایر وزرا نیز چنین بود: مسعود سلطانی فر برای ورزش و جوانان ۲۲۵ رای، سید عباس صالحی برای فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲۴۲ رای، بیژن نامدار زنگنه برای نفت ۲۳۰ رای، محمد شریعتمداری برای صنعت، معدن و تجارت ۲۴۱ رای، محمدجواد ظریف برای امور خارجه ۲۳۶ رای، مسعود کرباسیان برای اقتصاد ۲۴۰ رای، سید علیرضا آوایی برای دادگستری ۲۴۴ رای و سید محمد بطحایی برای آموزش و پرورش ۲۳۸ رای

ضمن اینکه وزیر پیشنهادی از سوی دولت برای وزارت علوم معرفی نشده بود.

انتهای پیام/ب