پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

کارزار اخير مجلس براي فراکسيون‌اميدي‌ها رضايت‌بخش نبود؛ اينکه ببيند برخي اعضا در روز رأي‌اعتماد به وزرا در صحن علني دنبال جذب آراي موافق براي آذري‌جهرمي هستند؛ وزيري که از قضا توافق شده بود تا از فراکسيون اميد مجلس رأي موافق نگيرد. بااين‌حال نه جنب‌وجوش یکی و نه تلاش توييتري دیگری هيچ‌کدام از چشم تيز ناظران دور نماند. از اينها گذشته رمضانعلي سبحاني‌فر، نماينده سبزوار که گاه‌گداري يار فراکسيون‌اميدي‌ها مي‌شود و اغلب اوقات در فراکسيون مستقلين نشست‌وبرخاست دارد نيز از جمله به‌اصطلاح اصلاح‌طلباني است که براي رأي‌آوردن آذري‌جهرمي سنگ‌تمام گذاشت. همه اينها محور سؤال‌هايي است که پيش‌روي بهرام پارسايي، سخنگوي فراکسيون اميد مجلس، قرار مي‌گيرد. او علاقه‌اي به ورود مصداقي و مکث روي اسامي افراد ندارد. مي‌گويد کلي حرف بزنيم و بحث را پيش ببريم. بااين‌حال در اين گفت‌وگو به نکات کليدي اشاره دارد؛ نخست اينکه تصميم فراکسيون اميد براي عدم رأي‌اعتماد به جهرمي حسب اساسنامه فراکسيون لازم‌الاجرا بوده و با متخلفان بر اساس تصميم داخلي برخورد خواهد شد. اين برخورد مي‌تواند تا سلب عضويت فرد از فراکسيون پيش برود.از اينها گذشته، پارسايي بي‌تعارف، عارف، رئيس فراکسيون اميد را مورد خطاب قرار داده که بهتر است در دوره جديد فعاليت فراکسيون، تعارف‌ها را کنار گذاشته و جدي‌تر با متخلفان برخورد شود. به گفته او: «٨٠ نماينده پاي‌کار عضو فراکسيون داشته باشيم بهتر از ١٢٠ نفري است که برخي‌شان در موعدهاي سياسي و براي بهره‌گيري شخصي به فراکسيون مي‌آيند و در بزنگاه‌هاي حساس، پشت فراکسيون را خالي مي‌کنند». پارسايي از لفظ «چندنبشي سياسي» براي فعالان سياسي بهره مي‌گيرد که در بزنگاه‌ها به سمت اميدي‌ها مي‌چرخند و گاهی اگر باد سياسي به سمت ديگري بوزد، همسوي آن مي‌شوند.

گفت‌وگو با بهرام پارسایی، نماینده مردم شیراز در مجلس و سخنگوي فراکسيون اميد به نقد دروني از عملکرد فراکسيون در رأي اعتماد اخير متمرکز است.

دکتر بهرام پارسایی- نماینده مردم شیراز در مجلس

 نقدها اين روزها به فراکسيون اميد زياد است. نقدها را وارد مي‌دانيد، تحليل شما چيست؟

انتقادهاي اين روزها بجا هست، اما مسيرش بايد به سمت افرادي باشد که پيمان‌شکني کردند. آنها که با بليت فراکسيون اميد به بهارستان آمدند و بعد پيمان‌شکني کردند. به هر شکل آنها نسبت به رأي مردم خلف‌وعده کردند.

 قبول داريد مادامي‌که شما فراکسيون‌اميدي‌ها اسم پيمان‌شکنان را نگوييد اين نقد به شماها وارد است که چرا سکوت مي‌کنيد؟

بله، اما در وهله نخست انتقاد بايد به سمت آن افراد باشد. البته اين را هم بگويم افرادي هستند که در فراکسيون نبودند و حالا در همه جلسه‌ها حضور دارند. اگر همه پايبند بودند، الان بالغ بر ١٦٠ عضو داشتيم.

 حالا چند عضو داريد؟

من مي‌گويم همان ١٠٥ رأيي که در زمان رياست آقاي عارف به ثمر رسيد. فراکسيون اميد پس از آغاز به کار مجلس ريزش داشته و البته اين طبيعي است. عده‌اي به مجلس که رسيده‌اند، تغييرجهت داده‌اند، چون گويي رأيشان را آورده‌اند، اما همين‌ها فراموش کرده‌اند که مردم اين تغييرجهت را در انتخابات بعدي خواهند فهميد و اين خودشان هستند که ضرر مي‌کنند.

 آيا فراکسيون اميد براي عدم رأي‌اعتماد به آذري‌جهرمي مصوبه‌اي داشته؟

فراکسيون هر تصميمي که در مجمع عمومي بگيرد، همه اعضا ملزم به حمايت‌اند. در مورد تک‌تک وزرا رأي‌گيري شد. حالا رأي‌ها بالا و پايين بود، اما محمدجواد آذري‌جهرمي، وزير پيشنهادي ارتباطات، در رأي‌گيري درون فراکسيوني رأي نياورد، اما بعدتر ديديم که برخي اميدي‌ها دنبال رأي جمع‌کردن براي ايشان بودند.

 يعني مصوبه‌اي نبوده؟

اصلا قرار نيست تصميمي که در مجمع عمومي گرفته مي‌شود، دوباره مصوب شود. اين کار تشکيلاتي است. وقتي تصميمي رأي مي‌آورد همه ملزم به تمکين‌اند. وقتي اعضا، عضو آن فراکسيون باشند نيازي به تصويب و امضا نيست، اما الزام هست و در خودش يک‌جور مصوبه دارد؛ يعني عدول از تصميم الزام‌آور، خطاي فراکسيوني براي نماينده است.

 سوگند فراکسيوني هم داريد؟

سوگندنامه نداريم، اما اساسنامه خودش رويکرد سياسي مشخصي دارد. لازم نيست روي کاغذ بيايد. وقتي فراکسيون تصميم مي‌گيرد بايد همه تابع باشند.

 اما رويه جديد ثابت نکرد که يک‌جاهايي نياز به کاغذ و امضاي و مصوبه کتبي هم داريد.

فراکسيون بايد دراين‌باره تصميم بگيرد، اما درکل رفتار برخي آقايان عجيب است و هيچ کار تشکيلاتي‌اي نمي‌پذيرد و قبول ندارد که عضو آن فراکسيون خلاف وعده و تعهدش عمل کند. دست‌کم بايد ظاهر قضيه را حفظ مي‌کردند، نه‌اينکه علني در صحن دنبال جمع‌کردن امضا مي‌افتادند.

 نمي‌خواهيد به اسم برخي عهدشکنان اشاره کنيد؟

خير، اسم نمي‌آورم، ولي تعدادشان زياد نبود که بخواهد لطمه به رفتار فراکسيوني ما بزند.

 به هر شکل يک رأي هم مهم است.

بله، يک وقت در مجلس قبلي وزير آموزش‌وپرورش با يک رأي افتاد. پس يک رأي هم مي‌تواند تأثيرگذار باشد. خطاي آنها قابل اغماض نيست، اما حرف من اين است که انسجام فراکسيوني خوب است. تعدادي نمي‌خواهند و همراهي نمي‌کنند و همان‌ها متأسفانه وجهه فراکسيون را خراب مي‌کنند که اين بزرگ‌ترين گناهشان است. يک تعدادي به طور علني همراهي نکردند و شايد انگشت‌شمار افرادي هم غيرعلني همراهي نکردند.

 تعداد کم است اما برخي از اين ناهمراهان از قضا چهره‌هاي شاخص اصلاح‌طلب‌اند. چه برخورد فراکسيوني در انتظار اين افراد است؟

در ف%