پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

محمدعلی وکیلی، وزیر صنعت را در سفر اخیرش به کهگیلویه و بویراحمد همراهی کرد تا به وزیر بگوید پای توسعه در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌لنگد. وی همین را بهانه ای برای حمله به نظام بانکی قرار داد تا با با گفتن این جمله که اقتصاد ایران بانک محور است، باز شدن گره رونق را به اصلاح نظام بانکی گره بزند.

به گزارش ریواس جنوب؛ وکیلی اینها را در نشست گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی کهگیلویه و بویراحمد گفت و علت همراهی با شریعتمداری را شخصیت متفاوت او و نقشی که در پیروزی روحانی داشت، بیان کرد.

این نماینده مجلس ظرفیت اقلیمی، زیست محیطی، جاده‌ها و پتانسیل‌های مطلوب استان کهگیلویه و بویراحمد را به وزیر یادآور شد و از دولت خواست به آمایش سرزمینی در این استان توجه بیشتری کند.

اما بخش دوم سخنان وکیلی به ضرورت اصلاح نظام بانکی دلالت داشت جایی که او با تاکید بر اینکه قوانین مزاحم در کشور وجود دارد گفت: اقتصاد ایران بانک محور است و تا اصلاح نشود شاهد رونق تولید نخواهیم بود.

وی یکی از ایرادات اساسی سیستم بانکی را رقابت بانک ها بر سر نرخ سود عنوان کرد و البته راه حل آن را نیز ارائه داد؛ «بانک‌ها باید جاذبه سپرده‌گذاری را از دست دهند زیرا در این شرایط بخش خصوصی پول خود را به بخش تولید نمی‌آورد».

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تعیین سقف سپرده گذاری در بانک ها را نیز چاره ساز خواند و با بیان اینکه سپرده‌گذاری در بانک‌ها را به بازنشستگان با سقف زیر ۲۰۰ میلیون باید تقلیل داد گفت: ۶ماه دولت کنترل کند پول از بانک خارج شود ولی وارد بازار سکه و ارز نشود شاهد رونق در بخش تولید می‌شویم.

در روزهای پایانی دولت یازدهم و آغازین روزهای دولت دوازدهم، موضوع اصلاح نظام بانکی به عنوان یک ضرورت بیان شد و با این سخنان  عضو هیات رییسه مجلس دهم می توان امیدوار به عملیاتی شدن این مهم در آینده نه چندان دور ماند.

انتهای پیام/بنام