پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی فارس می گوید: مشکل نبود زمین موجب شده شیراز تنها کلانشهر ایران باشد که کتابخانه عمومی ندارد.

روح الله منوچهری اظهار داشت:‌ نزدیک به ۲ سال است که بودجه های مربوط به ساخت کتابخانه عمومی در شیراز برگشت می خورد چون زمین برای ساخت آن تامین نشده است.

این مقام مسئول گفت:یکی از نیکوکاران شیراز هزینه ساخت یک کتابخانه خیرساز در شیراز را تامین کرده است که در حال حاضر مشغول رایزنی برای دریافت زمین برای این کتابخانه هستیم و مراحل آن انجام شده است.

سهم شیراز از مجموع ۲۲۳ کتابخانه عمومی استان فارس ۲۹ کتابخانه است که منوچهری معتقد است شیراز باید کتابخانه های بیشتر و مجهزتری داشته باشد.

قدیمی ترین کتابخانه عمومی شهر شیراز و استان فارس، کتابخانه شهید آیت الله دستغیب است که ۱۴ مرداد ۱۳۲۹ گشایش یافت و به توصیف سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی فارس هنوز همان آجرها و سنگ بناها کتاب ها را درخود جای داده اند.

منوچهری اظهارداشت:‌بخش نشریات این کتابخانه از غنی ترین بخش های آن و در کشور بی نظیر است با این حال مکان آن کوچک است.

خبرنگارانی که پنجشنبه ۹ شهریور ۹۶ از بخش نشریات کتابخانه عمومی شهید دستغیب شیراز دیدن کردند، از گرمای این مکان و مشاهده جای کوچک و برخی آسیب ها به نشریات و مجلات خاطراتی در ذهنشان ماند.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی فارس گفت:‌ ما روزانه در کتابخانه های عمومی فارس نزدیک به ۴۰ برنامه برگزار می کنیم و از خبرنگاران می خواهیم با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی از فعالیت های ما اطلاع رسانی کنند.

وی یکی از اقدامات این نهاد برای کتابخوان کردن مردم را به کارگیری سازمان های مردمی و خیرین در این زمینه ذکر کرد و ادامه داد:‌ کارگروه تامین منابع در انجمن خیرین برای مردم کتاب تهیه و با مراجعه به شهرستان ها نیاز سنجی می کند.

منوچهری اعلام کرد که عضویت افراد مختلف در کتابخانه های عمومی فارس بسیار آسان است و هزینه اندکی بابت حق عضویت دریافت می شود و دارنده کارت عضویت می تواند از تمام کتابخانه های عمومی کشور استفاده کند.

انتهای پیام/ ایرنا– غلامرضا مالک زاده