پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

ریواس جنوب/ گزارش مردمی

قبور شهدا، زبان گويايي است که به عظمت روح جاويد آنان، شهادت مي‌دهد و گلزار شهدا به‌عنوان زبان گويايي که عظمت روح جاويد شهدا را به تصوير مي‌کشد، حفظ قداست و مرمت آن يک ضرورت است.
گلزار شهدا در سراسر کشور از مکان هاي برگزيده است، ضرورت ساماندهي گلزار شهداي در راستاي ارج نهادن به مقام شامخ شهداست، گلزار شهدا بايد آن گونه که در شأن شهداست ساماندهي شود،آسايش و امنيت بر کشور حاصل خون شهدا و از خودگذشتگي جانبازان و رزمندگان است و ساماندهي گلزار شهدا حداقل کاري است که متوليان امر براي گرامي داشت ياد و خاطره شهدا انجام مي دهند.

شهيد همواره در کشور ما که خاستگاه اسلام مبارز شناخته مي‌شود، از جايگاه خاصي برخوردار بوده و در اين ميان گلزارهاي شهدا نقش تسري عقايد انقلابي را بازي مي‌کنند.

در شرايطي که اين مسئله لزوم حفظ و مرمت گلزارها را گوش زد مي‌کند، وضعيت گلزار شهداي روستاي القچین سفلی از توابع شهرستان چرام چندان مطلوب به نظر نمي‌رسد.

سجاد رضایی یکی از فرهنگیان القچینی است که به نمایندگی از مردم روستا، نبود روشنايي مناسب و پرچم در گلزار شهدا، نداشتن فضاي سبز و گلکاري، وجود زباله، انجام نشدن عمليات بهسازي و آسفالت محوطه گلزار، نداشتن درب ورودی، قدیمی بودن و در حال تخریب شدن دیوار محوطه  را از جمله مشکلات و کمبودهاي زيباسازي اين مکان عنوان کرد.

در تصاوير زير وضعيت نامناسب گلزار شهداي روستاي القچین سفلی که مقبره ۹ شهيد بزرگوار است را مشاهده مي کنيد که کيفيت قبور در شان اين شهدا نيست و محوطه دروني گلزار وفضاي بيروني آن از وضعيت نامناسبي برخوردار است.

متاسفانه بی توجهی به این مکان مقدس آن را به محلی برای شب نشینی های مزاحمت آفرین تبدیل کرده است و نداشتن درب های وردی و خروجی گذرگاهی برای احشام روستا مهیا کرد.
.
جا دارد مسئولان با برنامه ريزي صحيح نسيت به تکميل گلزار شهداي روستاي القچین سفلی اقدام نمايند، شهدا نه نيازي به سنگ قبر دارند و نه نيازي به گنبد و بارگاه اين ماييم که نياز داريم يادشان را هر از گاهي در دل خود زنده کنيم تا به ياد ايمان و فداکاري آنان بيفتيم .