پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بدنبال اجراي سياست هاي كلان اقتصاد مقاومتي و توجه به توليد و ساخت محصولات توسط متخصصين داخلي، كارشناسان زبده مديريت ديسپاچينگ شركت برق منطقه اي فارس موفق شدند مودم صنعتي اينترنال مشابه با مودم شركت ABB طراحي و توليد نمايند .

به گزارش ریواس جنوب و به نقل از روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای فارس، از آنجا كه هدف اصلي استفاده از سيستم‌هاي اسكادا جمع آوري ، كنترل و پايش اطلاعات لحظه­اي شبكه هاي برق مي­باشد و همچنين با توجه به اينكه اين سيستم در تصميم سازي و صدور فرمان­هاي مناسب از جانب مراكز كنترل مورد استفاده قرار مي­گيرد، بنابراين استفاده صحيح از ابزار مورد نظر، موجب بهبود كيفيت بهره‌ برداري و نظارت دقيق و متمركز بر عملكرد شبكه­هاي برق خواهد شد.

مهندس غلامرضا نصيري معاونت بهره برداري شركت برق منطقه اي فارس با اشاره به اين نكته كه تهديد ناشي از تحريم­ها لزوم توجه به اجراي دقيق سياست هاي كلان اقتصاد مقاومتي را دوچندان مي­نمايد، اظهار داشت : شركت برق منطقه اي فارس در راستاي اجراي فرامين مقام معظم رهبري، همواره نسبت به بومي سازي و ساخت تجهيزات مورد نياز توسط متخصصين داخلي اهتمام ويژه داشته است كه با توجه به نياز مبرم سيستم­هاي اسكادا به استفاده از مودم و با عنايت به پر هزينه بودن نمونه خارجي، ساخت اين تجهيز توسط متخصصين امور ديسپاچينگ و مخابرات در اولويت قرار گرفته كه در نهايت به حول و قوه الهي به سرانجام مطلوب رسيده است.

وي در مورد روند تلاش­هاي صورت گرفته اظهار كرد : متخصصين و گروه كارشناسان معاونت بهره برداري شركت برق منطقه اي فارس با استفاده از روش معادل سازي و مهندسي معكوس ، موفق به استخراج نقشه مدارات از نمونه اصلي گرديدند و نهايتا موفق به طراحي و ساخت مودم صنعتي اينترنال مشابه با مودم شركت ABB شدند.

مهندس نصيري در ادامه اظهار داشت: با توجه به كيفيت قطعه توليد شده در مقايسه با نمونه خارجي، مودم توليدي قابليت استفاده در كليه ايستگاه ها و مراكز كنترل تحت پوشش اين شركت را دارا مي­باشد.
وي همچنين اضافه كرد : قطعه توليد شده در ساختار سيستم اسكادا از اهميت ويژه­اي برخوردار است و با افزايش قابليت اطمينان سيستم پايش و راهبري شبكه در پيشگيري از بروز خاموشي و حفظ پايداري شبكه تاثير بسزايي دارد.

گزارش ارسالي حاكي از اين است كه ساخت مودم ياد شده در مدت يك سال و با صرف هزينه اي معادل ۱۵۰ ميليون ريال با حمايت مهندس غلامرضا نصيري معاون بهره برداري شركت برق منطقه اي فارس و همكاري و مشاركت مهندس هوشيار اميدي و مهندس فرزاد رهنماي اردكاني صورت گرفته است.