پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

 

✍ آمنه شيرافكن

چه بخواهيم و چه نخواهيم برخي مردم هفت آبان مي روند سر مقبره کوروش. حالا چه بهتر اينکه به جاي برخي سايت ها خودمان ابتکار عمل را به دست بگيريم و به استقبال روز کوروش برويم.

بهرام پارسايي معتقد است که شيراز با داشتن سعدي و حافظ و شاهچراغ و کوروش يک مقصد گردشگري بي نظير براي توريست ها به شمار مي آيد و برگزاري جشن ها و آيين ها مي تواند عامل موثري براي جذب گردشگر خارجي باشد.
کوروش کبير، بنيان گذار سلسله پادشاهي هخامنشي است. برخي علاقه مندان به تاريخ ايران، هفت آبان را به عنوان روز کوروش کبير ناميده اند. بااين حال در تقويم رسمي کشور هيچ روزي به نام کوروش نيست.

هر سال هفت آبان گروهي در کنار مقبره کوروش جمع مي شوند تا نام و ياد او را گرامي دارند. گاهي اين گردهمايي ها با حاشيه هايي همراه شده و به بازداشت برخي شرکت کنندگان منجر مي شود. بهرام پارسايي، نماينده شيراز، در همين زمينه به ايسنا خبر داده که خواستار برگزاري مراسم روز کوروش در هفت آبان است. دليلش هم اينکه برگزاري اين مراسم را ديگران و خارج نشين ها مديريت نکنند. او در همين زمينه نامه اي به مقام هاي مسئول نوشته و خواستار برگزاري مراسم ويژه روز کوروش شده است. رونوشتي از اين نامه براي وزراي اطلاعات، کشور، دادگستري، رئيس سازمان ميراث فرهنگي و استاندار فارس ارسال شده است.

*استاد فرصت سوزي هستيم*

پارسايي همچنين به «شرق» مي گويد: «متاسفانه ما استاد فرصت سوزي هستيم. هر کشوري شخصيت بزرگي چون کوروش در تاريخش داشت، نه تنها در تقويم ملي که در روزهاي جهاني هم نام و يادي برايش پيدا مي کرد اما حالا به جايي رسيده ايم که در تقويم ٣٦٥روزه کشورمان هيچ روزي به نام کوروش نيست. بايد نگاه هاي سليقه اي را کنار گذاشت. چطور مي شود که نام و آوازه منشور کوروش در موزه هاي جهاني مي پيچد و ما در شناساندن او در داخل کشور کمترين گامي برنمي داريم».
او در ادامه به افسردگي فراگير در ميان ايرانيان اشاره كرد و اينکه «برگزاري جشن هاي ملي ازجمله بزرگداشت روز کوروش نه از جانب اغيار که از جانب خودي ها مي تواند مايه شادي و شادماني براي جوانان ايراني باشد. مردم شيراز هم به شاهچراغ شان مي بالند و هم به مقبره کوروش و حافظ و سعدي. اينها با هم منافاتي ندارد اما نبايد کاري کرد که مردم به سمت شبکه هاي سلطنت نشين سوق داده شوند. مديريت يک مراسم ساده براي بزرگداشت يک شخصيت ملي نبايد کار چندان دشواري باشد».