پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

عضو شورای اسلامی شهر شیراز، از همتای خود در شورای شهر یزد، دفاع کرد.

مهدی حاجتی- عضو شورای اسلامی شهر شیراز (دوره پنجم)

 به گزارش ریواس جنوب، مهدی حاجتی عصر روز یکشنبه ۲۳ مهرماه در نطق پیش از دستور خود، با اشاره به ماجرای بحث‌برانگیز تعلیق حکم عضو زرتشتی شورای شهر یزد، گفت: اگر این حکم عجیب و باور نکردنی دیوان عدالت اداری دائمی شود وهن قوانین جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و آینده‌ی هر انتخاباتی را با خطر مواجه خواهد کرد.

این عضو شورای شهر در بخش دیگری از نطق خود در جلسه علنی شورای اسلامی شیراز، حیدر اسکندرپور (شهردار منتخب شیراز) را مهمترین گزینه ممکن برای سپردن سکان شهرداری شیراز دانست و از نجابت و یکدلی عبدالحمید معافیان نیز تقدیر کرد.

اما انتقاد از عملکرد شهرداری و شورای گذشته شیراز از تریبون حاجتی نیز دور نماند و او مدعی شد که در دوره گذشته دست‌کم در یک مورد هزینه‌کردی ۳۶۴ میلیونی افزون بر سقف قانونی آن ردیف بودجه‌ای صورت گرفت.

متن کامل نطق مهدی حاجتی که یک نسخه از آن در اختیار ریواس جنوب قرار گرفت، در ادامه آمده است:

بنام خدا

تصورمان بر این نبود که شهر را چنین خسته بیابیم…

شهروندان محترم شیرازی حضار محترم!

بیستم مهرماه زادروز حافظ ادبیات ایران و همچنین زادروز شهید و قهرمان ملی ایرانزمین عباس دوران گرامی باد.

در هفته ای که گذشت شورای اسلامی شهر شیراز اقدام به اخذ تصمیمی سخت و سرنوشت ساز نمود. پس از روزها انتظار جهت صدور حکم شهرداری مهندس عبدالحمید معافیان، شورا در مقابل جواب منفی وزارت کشور قرار گرفت و اعضای شورا که در جریان مسائل شهرداری و مصائب مدیریت شهری اند و می دانند که ادامه روند سرپرستی شهرداری به نفع شهر و شهروندان نیست، در اقدامی هماهنگ یکی از مدیران خوش نام، خوش سابقه و اصلاح طلب را با رأی قاطع خویش به عنوان شهردار کلانشهر شیراز برگزیده و به وزارت کشور معرفی نمودند.

* اسکندرپور مهمترین گزینه برای سکانداری شهرداری شیراز بوده است/ تقدیر از نجابت و یکدلی معافیان

مهندس حیدر اسکندرپور با داشتن پیشینه تصدی شهرداری های کازرون و بوشهر و هم چنین فرمانداری شهرستان شیراز، مهمترین گزینه ای بود که شورا می توانست سکان شهرداری شیراز را به وی بسپارد و انتظار و انتخاب شهروندان شیرازی در ۲۹ اردیبهشت را پاسخی سزاوار دهد. اکنون ضروری است که همه بزرگان شهر و استان جهت حل مشکلات پایتخت فرهنگی ایران زمین و ادامه مسیر توسعه این شهر به حمایت از شهردار منتخب برخیزند و شورا از این بابت به سمت تمام شهروندان به ویژه فعالین مدنی ، سیاسی و صاحب منصبان دست یاری دراز می کند.

در این راه بر خود واجب می دانم از نجابت و یکدلی جناب مهندس معافیان مدیری کم نظیر با سابقه ای درخشان که در تصمیمات اخیر، شورا را یاری نمودند سپاس گزاری کنم و برایشان از خداوند بزرگ توفیق و سرافرازی طلب نمایم.

* اگر حکم عضو شورای شهر یزد دائمی شود، وهن قوانین جمهوری اسلامی است

این روزها تعلیق عضویت سپنتا نیک نام عضو زرتشتی شورای شهر یزد یکی از حاشیه سازترین خبرهای شوراها در سطح کشور است. سپنتا نیک نام که با تأیید صلاحیت هیأت نظارت بر انتخابات و رأی مردم شریف یزد به شورای شهر راه یافته است با حکم عجیب و باور نکردنی دیوان عدالت اداری به طور موقت از حضور در شورا معلق گردیده است. اقدامی که اگر دائمی شود وهن قوانین جمهوری اسلامی از قانون اساسی گرفته تا قوانین عادی است و آینده هر انتخاباتی را با خطر مواجه خواهد کرد.

برادر ارجمندم جناب نیکنام نماینده محترم مردم یزد در شورای شهر، بنده مصاحبه شما مبنی بر تمکین به قانون را مشاهده کردم و به عنوان یک همکار در استانی دورتر شرمنده شدم ، شرمنده از اینکه بیرحمانه ترین تفسیر از قانون، جایگاهتان را تهدید کند و شما بنا بر ضرورتهای همبستگی ملی، تمکین کنید اما در دفاع از حق شهروندی شما مراتب اعتراض خود نسبت به این موضوع را اعلام می دارم.

از همینجا از شورای محترم نگهبان و دیوان عدالت اداری استدعا دارم طی تصمیمی خردمندانه و با احترام به قانون این مشکل برطرف شود چرا که سلب عضویتی این گونه نه شیوه عقلاست نه مبنای قانونی دارد و نه مورد پذیرش افکار عمومی است. در این وانفسای بحرانهای منطقه ای که دشمنان ایران هر روز با ترفندی در ایجاد بحران می کوشند و راه اندازی جنگهای قومیتی ، مذهبی و قبیله ای در دستور کار آنان است شما ضرورت همبستگی ملی را در اولویت قرار داده و رحمانی ترین تفاسیر قانونی و مذهبی را در خصوص تمامی هموطنان که به طور برابر از این سرزمین مشاع، سهم دارند اعمال فرمایید . بی تردید پاشنه آشیل استکبار که تا مرزهای ایران پیش آمده است همبستگی میان تمام ایرانیان است و بس.

* شهرداری، نهادهای حاکمیتی و مذهبی و همه شهروندان،باید برای حفظ داشته‌های ارزشمند شیراز بکوشیم

داشته های تاریخی، فرهنگی و مذهبی هر سرزمین، نقش یک حافظه را دارد که نسل های متوالی برای بازیادآوری خویشتن خویش بدان نیاز دارد تا در بزنگاههای بحران هویتی و نسلی با مراجعه به آن، دیگرباره احیا شود . اینگونه است که سرزمینهایی چون ایران بارها مورد هجوم فرهنگی قرار گرفته اند اما هر بار با مراجعه به چنین داشته های تاریخی ، فرهنگی و مذهبی، مجددا، بازگشت به خویشتن کرده اند .

با علم به این توانایی اجتماعی در کشورهای خاورمیانه است که در سالهای اخیر غاصبان جهانی و منطقه ای پس از غصب هر سرزمینی نخست سراغ تخریب بناهای تاریخی و مذهبی می روند مثل مجسمه های بودا در بامیان افغانستان،مسجد تاریخی النوری موصل، شهر تاریخی نمرود در عراق و شهر تاریخی پالمیرا در سوریه. چرا که خوب میدانند بهترین شیوه پاک کردن حافظه تاریخی، فرهنگی و مذهبی یک سرزمین، حذف چنین داشته هایی است.

لذا از تمامی شهروندان، شهرداری شیراز و تمامی نهادهای حاکمیتی، مذهبی و مردمی استدعا دارم برای حفظ این داشته ها بکوشند تا همچنان نسلهای آینده با مراجعه به آن ره خویش گم نکنند و بدانند وقتی جامعه شیراز بین صفای رکن آباد و حرم مطهر شاهچراغ ، گرد حرم را برای زندگی برگزیده اند، تقدس این مکان در حافظه تاریخی مردمان شیراز بوده که منجر به چنین انتخابی شده است.

* هزینه‌کرد ۹۱۴ میلیونی شهرداری و شورای چهارم از ردیف بودجه‌ای ماده ۱۷  خلاف بود

و اما هفته پیش از همین تریبون، خبری مبنی بر هزینه کرد ۹۱۴ میلیونی شهرداری و شورای چهارم از ردیف بودجه ای ماده ۱۷ اعلام گردید در حالی که سقف بودجه این ردیف، تنها ۵۵۰ میلیون تومان بوده است.

سکوت در برابر این خبر، نشان از دوگانگی رفتاری رسانه های اصولگرا در برخورد با منافع مردم داشت و این سند رفتاری، کنار سایر شیوه های دفاع از مستضعفین شما به یادگار خواهد ماند و ما صبورتر از سالهای سیاهی که ساختید ادامه خواهیم داد .

* برخورد محترمانه با دست‌فروشان یک حق دوطرفه است

حق برخورد محترمانه با دست فروشان و سد کنندگان معابر نه تنها حق شهروند دستفروش که حق شهرداری و پرسنل خدمتگزار شهرداری نیز هست . چرا که در یک برخورد فیزیکی هم شان برخوردشونده و هم برخوردکنده به مخاطره می افتد و هم وجهه عمومی شهرداری در اذهان تخریب می شود . لذا خواهشمند است شهرداری طی دستورالعمل اجرایی و آموزشی از هزینه های اجتماعی و روانی این چنینی بکاهد و از ایجاد چنین صحنه های خشنی در جامعه بپرهیزد .

و هراس مدار از آنکه بگویند ترانه‌یی بیهوده می‌خوانید…

انتهای پیام/ سجاد بنام