پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

فردا هفتم آبان‌ماه روزی است که برخی به ورود کوروش (مشهور به کورورش کبیر و بنیان‌گذار و نخستین پادشاه هخامنشی) نسبت می‌دهند. بر اساس این روایت‌ها در چنین روزی کوروش بزرگ به بابل وارد می‌شود و منشور استوانه‌ای گِلی را با مضمون دفاع از حقوق انسان‌ها و آزادی اندیشه ارائه می‌کند.

بر پایه این ادعاهای تاریخی، این استوانه نخستین اعلامیه‌ی دفاع از حقوق بشر در تایخ تمدن‌های دنیا محسوب می‌شود.

هرچند در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران روزی به نام کورورش نامگذاری نشده است اما برخی هفتم آبان‌ماه را به طور غیررسمی برای بزرگداشت این فرمانروای نامدار تاریخ حکومت ایران تعیین کرده‌اند.

تجمع گروهی از مردم در محل آرامگاه کوروش- پاسارگاد

 به گزارش ریواس جنوب، هر ساله جمعیتی از مردم به این مناسبت بر سر مقبره او در شهرستان پاسارگاد استان فارس حاضر می‌شوند و یاد او را گرامی می‌دارند.

اما برخی ماجراهایی که شرح آن می‌تواند در گزارش‌های دیگری یادآوری شود، موجب شد تا حسیاسیت برخی نهادها نسبت به این روز دوچندان شود.

از جمله سال گذشته که تجمع گروهی از مردم در محل آرامگاه کوروش، به سر دادن شعارهای متفاوت و بازداشت تعدادی از تجمع‌کنندگان منجر شد.

امسال نیز بسته شدن بخشی از بزرگراه شیراز-اصفهان را درست در روزهای پیش و پس از روز کوروش (از پنجم تا هشتم آبان‌ماه) یکی از اقدامات ممانعت از حضور مردم بر سر مقبره کوروش تعبیر کرده‌اند.
این بخش از بزرگراه، مسیر اصلی منتهی به آرامگاه کووروش است.

با این حال «علیرضا سیاهپور» مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان فارس اعلام کرده بود که جاده مرودشت-سورمق آباده به دلیل «تعمیرات» در این سه روز مسدود شده است. (مشروح خبر)

همزمان تعدادی از روحانیون و ائمه جمعه نیز شدیداً نسبت به برگزاری احتمالی این مراسم حمله کردند.

 از جمله آیت‌الله اسدالله ایمانی نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در این خصوص گفته است: هفتم آبان که چند سالی است استان فارس به آن گرفتار شده منشاء توراتی و اسرائیلی دارد و جز این چیز دیگری نمی‌توان برای آن متصور بود.

وی افزود: برخی از حس ملی‌گرایی افراد سوء استفاده می کنند و آنها را به صحنه می آورند و بعد هم شعارهای ناهنجار به آنها یاد می دهند، این جز به معنای ریشه داشتن ۷ آبان در تورات چیز دیگری نیست.

آیت الله ایمانی گفت: ماجرای هفتم آبان مانند این است که اسرائیل برنامه ریزی می کند و ما هم داریم آن برنامه را اجرا می کنیم. (مشروح خبر)

امام جمعه اقلید نیز با بیان اینکه کوروش، پاسارگاد، ۷ آبان و.. بازی‌های آمریکا برای منافع خودشان و حفظ اسرائیل غاصب است، تصریح کرد: چرا برای کوروش به قرآن استناد می‌کنند در صورتی که آن را قبول ندارند.

حجت‌الاسلام محمدصادق طالبی با بیان اینکه ۷ آبان از کجا پیدا شده و سند و اهدافش چیست، اظهار داشت: هیچ سند تاریخی که تأکید کند قبر کوروش در پاسارگاد است وجود ندارد. چرا کوروش ۲۵۰۰ ساله را قبول دارند اما اسلام ۱۴۰۰ ساله را نمی‌پذیرند و کهنه‌پرستی فرض می‌کنند.

طالبی گفت: زنانی که به پاسارگاد می‌روند کشف حجاب می‌کنند در صورتی که مجسمه‌های زنان حکاکی شده در آنجا یا دیگر آثار باستانی حجاب دارند.

امام جمعه اقلید روز کوروش را ادامه فتنه ۷۸ و ۸۸ خواند و گفت: بصیرت و بیداری به‌موقع تاریخ‌ مصرف ندارد و باید همیشه آماده و هوشیار باشیم. (مشروح خبر)

روحانیون برای مردم موضوع «کورش‌پرستی» را تبیین کنند/ تلفن را روی کسی که شعار «مکتب ایرانی» می‌داد، قطع کردم «آیت‌الله احمد بهشتی» نماینده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبری نیز در کنگره ملی بزرگداشت آیت‌الله ملک‌حسینی در دانشگاه یاسوج گفته است: اسلام مردم را از بدبختی رهانید اما الان عده‌ای استخوان‌های پوسیده را به دست گرفته‌اند. امروز برخی می‌گویند کورش این بود و داریوش آن بود اما نمی‌دانند که استخوان‌های پوسیده دیگر به درد نمی‌خورد.

وی تأکیده کرده است که باید به مردم گفته شود حکومت شاهنشاهی چه بلایی بر سر ما آورد. (مشروح خبر)

به هر حال به نظر نمی‌رسد با روایت‌های متناقض فعلی و نگاه‌های مختلف در نوع برخورد با کنش‌های مردم در این روز، حواشی هفتم آبان‌ماه نیز تمامی داشته باشد.

انتهای پیام/ سجاد بنام